Bu yazıyı paylaşın...

Fotoğraf, neredeyse hepimizin hayatının bir parçası. Fotoğrafçılığı daha ileri seviyeye taşımak isteyenler ise artık bir fotoğraf makinesi almak istiyorlar. İşte tam da bu noktada işler karışıyor. Bu karışıklığı gidermek için yeni başlayanlara fotoğraf makinesi tavsiyeleri yazım ile sizlerleyim.

Pek çok markanın yüzlerce modeli ile kararsızlık dönemine girmiş ve günlerdir internetin başında modellerin özellikleri, çekilmiş fotoğraf örnekleri, blog sayfaları, incelemler vs. derken neredeyse çıldırma noktasına gelmiş fotoğraf dostları… Sakin olun ve arkanıza yaslanarak bu yazıyı ve devamında Youtube kanalımda paylaştığım videoyu izleyerek hızlıca bir karara varabilirsiniz.

Hangi Fotoğraf Makinesi

Fotoğraf makinesine karar verirken özellikle bütçe önemlidir. Ancak bütçe müsait olsa bile yeni başlayan birisinin çok üst sınıf bir gövde almasını tavsiye etmiyorum. Genel olarak yeni başlayanların giriş seviyesinde bir gövde almaları doğru olacaktır. Bu sayede az bir bütçe ile fotoğrafçılığa başlamış olursunuz. Eğer devam etmezseniz zararınız az olacaktır.

Peki ben bırakmam, çok seviyorum diyenler ne yapmalı? Onlarda giriş seviyesi ile başlamalı. Neden mi? Çünkü fotoğrafçılığınız ilerledikçe eninde sonunda mutlaka fotoğraf makinesi değiştireceksiniz. Bu kaçınılmaz bir gerçek.

Giriş seviyesi gövdelerden kastım nedir? Genel anlamda sevdiğiniz markanın en uygun fiyatlı DSLR veya Aynasız gövdeleridir. Video da modellere ayrıntılı bir şekilde değiniyorum. O nedenle o kısmı videoya bırakıp yazımıza devam edelim.

Kompakt modelleri ben fotoğrafçılığa yeni başlayanlara tavsiye etmiyorum. Sebebi ise hem fotoğraf kalitesi anlamında hem de fotoğrafçılığı öğrenme anlamında yetersiz gelecekleri için. Pek çok şeyi manuel yapabileceğiniz fotoğraf makineleri kendinizi geliştirmeniz için daha avantajlı.

Hangi Objektif

Fotoğraf makinesini alırken giriş seviyesi gövdeler genel olarak kit lensler ile satılır. Yeni başlayanlara tavsiyem kit lensler ile olanları almaları veya 18-105mm, 18-135mm, 18-140mm gibi lensler almalarıdır. Kit olarak 18-55mm alanlar 55-200mm veya 70-300mm alabilirler. Bu sayede hem daha uzak konuları fotoğraflama imkanı elde edersiniz hem de objektif değiştirerek kullanmanın keyfini yaşarsınız…

Burada uygun fiyatlı Tamron 17-50mm f/2.8, Sigma 17-70mm f/2.8 gibi iyi objektifler ile de başlanabileceğini belirtmem lazım. Harici olarak böyle bir lens almaya bütçeniz müsait ise bu objektifler sayesinde fotoğraf kalitenizi kısa sürede arttırmanız mümkün olacaktır.

Fotoğraf Çekmek

Fotoğraf makinesini ve objektifi aldığımıza göre artık fotoğraf çekmeye başlayabiliriz. Fotoğrafçılığı öğrenmek için yapılması gereken bol bol fotoğraf çekmektir. Tüm konularda fotoğraf çekip kendinizi bulmanız gerekir. Hangi fotoğraf türünü sevdiğinizi keşfetmelisiniz. Portre mi? makro mu? manzara mı? yoksa yaban hayat mı? Fotoğraf çektikçe bunu daha iyi anlayacak ve farkında bile olmadan o noktaya doğru ilerleyeceksiniz…

Dikkat edilecek diğer detayları videoya bırakıyor ve asıl önemli olanın başlamak ve sokağa çıkıp fotoğraf çekmek olduğunuz söyleyerek noktalamak istiyorum.

Youtube kanalımda her hafta yeni bir konuyu işliyor ve birikimlerimi sizlere aktarıyorum. Kanalıma abone olarak fotoğrafçılığı, teknolojik gelişmeleri ve doğaya ait pek çok farklı konuyu takip edebilirsiniz…

Fotoğraf Makinesi Tavsiyeleri. Hangi Kamera ve Lens? Neden?

Bu yazıyı paylaşın...

255 YORUMLAR

 1. İyi günler Ali Bey; ben maksimum 3500 tl ye kadar giriş seviyesinde bir makine bakıyorum. Bir de fotoğraf konusunda çok deneyim yok sadece hobi olarak fotoğraf çekmek istiyorum ve uzun yıllar o makineyi kullanmak isterim. Canon 200d ve 250d, nikon d5600 modellerini beğendim. sizin tavsiyeniz hangi hangisi? yoksa bu modeller benim için fazla mıdır? şimdiden teşekkürler.

 2. Merhabalar ben genel olarak doğa hayvan resimlerine çok düşkünüm ali bey acemiyim 3 5 arası para limitim var hem makina hem lens için hangisi önerirsiniz. Yazın almayı düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler

 3. Merhaba Ali bey,

  Bir süredir fotoğraf cekmekteyim. Makinesiz kaldığım için butceme göre iki makine arasında kaldım. Fujifilm xt30 ve Canon EOS RP. Fuji renkleri ve kullanıcı dostu olmasi Canon ise Fullframe olmasından dolayı arada kaldım. Elimde 50mm 1.8 ve 70-300 Canon lenslerde bulunuyor. Başlangıç olarak adaptorle idare ederim diye düşünüyorum ama xt30 da çok güzel makine

 4. Merhaba Ali bey,

  Bir süredir fotoğraf cekmekteyim. Makinesiz kaldığım için butceme göre iki makine arasında kaldım. Fujifilm xt30 ve Canon EOS RP. Fuji renkleri ve kullanıcı dostu olmasi Canon ise Fullframe olmasından dolayı arada kaldım. Elimde 50mm 1.8 ve 70-300 Canon lenslerde bulunuyor.

 5. Mrb
  Ali bey
  Sony a6000 canonda hangi modele denk geliyor sizce.?şuan için en uygun aynasiz diyebilirim birde fujifilm xt100 var ama pek tavsiye edilmiyor af sisteminin çok vasat olduğu söyleniyor jpg fotoğrafta fujifilmi sony mi sizce.?Sony a6000 tavsiye edermisiniz günlük kullanım hobi amaçlı cekimler ve sokak için lens olarak sigma 19mm f2.8 sony 20mm f2.8 önerirsiniz.
  Teşekkürler…

 6. Mrb, hiçbir fotoğraf deneyimim yok ama hayalim fotoğraf, kısa film ve belgeseller çekmek istiyorum amatör ruhla tabiki bütçem kısıtlı Canon EOS 50M Vlogger Kit işimi görür mü ayrıca sinema veya reklamcılık yüksek lisansı planlıyorum bu markayı önerir misiniz?

 7. Merhaba Ali Bey, ben henüz lise öğrencisiyim ve mezun olduktan sonra fotoğrafçılık alanında kendi işimi kurmak istiyorum ve zamanla büyütmek istiyorum işimi. Bu yüzden şimdiden en basit seviyeden başlayarak kendimi yavaş yavaş ve sindirerek geliştirmek istiyorum bana önerebiliceğiniz ve uygun fiyatlı kameralar neler acaba?

 8. Merhabalar Ali Bey, Fotoğraf çekmeyi seviyorum fena da çekim yapmıyorum ilk makinam olacak Doğa , İnsan ve Hayvan fotoğrafları çekmek için 2000 ₺ civarında fotoğraf makinesi bakıyorum. Canon EOS 2000d 15-55ml lens
  Canon EOS 4000d 15-55ml lens hangisini tercih etmeliyim ve ya Nikon D3200 18-55 lens mu almalıyım. Öneriniz için şimdiden teşekkür ederim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here