Bu yazıyı paylaşın...

Daha önce Nikon V1 in test yazısını yazmıştım. Bu yazıya gelen olumlu tepkilerden sonra yeni kullanmaya başladığım ve oldukça memnun olduğum Nikon D7100 ün de incelemesini sizlerle paylaşıyorum. İstifadeli olması dileğiyle…

1-Gövde

Nikon D7100’ün oldukça sağlam bir gövdesi var. D300s e göre tamamen magnezyum alaşımlı değil ancak darbe alabilecek ve korunması gerekli olan yerler magnezyum alaşım ile desteklenmiş. Gövde küçük ve hafif bir yapıya sahip ve oldukça kullanışlı. Birçok kullanıcı için kavrama problemi olacağını düşünmüyorum. Ben kullanım sırasında herhangi bir problem yaşamadım. Çok çok büyük elleri olan kullanıcılar için baterygrip ile bu sorunu çözmek mümkün.

Nikon-D7100-k

 

Suya ve toza karşı dayanıklı olduğu söylenen gövde gerçekten de öyle. Yağmur altında ve rüzgarın toz kaldırdığı durumlarda çekim yaptım ve hiç bir problem olmadı. Nikon D7100’ün deklanşör sesi de oldukça düşük seviyede. D300s’e göre %50 daha az gibi. Özellikle vahşi yaşam fotoğrafçılarının seveceği bir özellik.

 

 

Düğmeler genel olarak alışılmış şekilde yerleştirilmiş. Bu gövdede farklı olarak i (info) tuşu konmuş ki bu tuş çekilen görüntüler üzerinde basit düzenlemeleri yapma imkanı veriyor. Fn tuşuna yine ilk defa bu gövdede kullanılan 1.3x krop çarpanlı mod ile normal DX mod arasında seçim yapma özelliği atanmış. Oldukça hızlı ve kullanışlı.

top-100

 

Gövdenin sol üstünde bulunan program seçme çarkı amatörler için bir çok seçenek sunuyor ama ileri düzey kullanıcılar daha ziyade A,S,M, modlarını kullanacaklardır. Bu durumda tekerleğin kazara dönmemesi için üzerine bir düğme eklenmiş. Tekerleği çevirmek için o düğmeye basmak gerekiyor. Çok faydalı bir çözüm olmuş zira çekim anında farkında olmadan çekim modunun değişmesi çok kötü olurdu.

 

Fotoğraf kayıt aracı olarak 2 adet SD kart girişi kullanan gövdenin gövde kategorisinde benden aldığı tek eksi not burası. Eski CF kartları kullanabilme adına ve daha hızlı kayıt imkânı verdiği için 1 adet CF kart girişi ve bir adette SD kart girişi olsa daha iyi olacaktı.

küçük

 

2- Performans

Nikon D7100’ün AF performansı oldukça iyi. Çok hızlı bir şekilde objeyi yakalıyor ve oldukça tutarlı olarak takip ediyor. Nikon D300s ile aralarında AF performansı olarak bir fark görmedim. Özellikle vahşi yaşam fotoğrafçılarının işini kolaylaştıracak şekilde AF noktası seçimlerini sol altta bulunun AF-MF butonunu kullanarak 9-21-51 nokta biçiminde değiştirmek çok kolay. Bu yeni özelliği çok beğendim ve kullanımı oldukça hızlı.

1510382471

Nikon D7100 Full HD video kaydı yapabiliyor ve video kaydı oldukça iyi. Stereo ses kaydı için gövde üzerinde flaşın üzerinde iki adet dâhili mikrofon bulunuyor ve amatör işler için oldukça iyi ses kaydı yapıyor.

 

Saniyde 6 adet (1.3DX modda 7 adet) fotoğraf çekme hızına sahip olan D7100 düşük tampon bellek kapasitesi nedeniyle 7 kareden sonra yavaşlamaya başlıyor. Bu kaybı yaşamamak için yüksek hızlı hafıza kartlarına ihtiyaç var. Ki yaklaşık olarak 90mb/sn yazma hızına sahip nispeten oldukça hızlı olan bir hafıza kartıyla bile bir yerden sonra yavaşlama kaçınılmaz oluyor. Çünkü her biri 22.7MB olan RAW dosyaları kaydetmek için çok daha fazlasına ihtiyaç var. Bu nedenle tampon bellek yetersizliği D7100 ün en büyük eksikliği.

bufer-1

 

Vahşi yaşam fotoğrafçılığında en fazla kullanılan tele objektifler için yeni bir gövde de genelde karşılaşılan back focus ve front focus (geri ve ileri netleme) sorunu için D7100’ün gövdesi içerisine bir yazılım eklenmiş ve bu sayede + – yaparak tam netleme ayarlarını ilgili lens için yapabiliyorsunuz. Eskiden bunun için servise gitmek gerekiyordu.

 

3- Fotoğraf Kalitesi

AA filtrenin olmadığı 24.1 MP çözünürlükteki sensör keskin ve detaylı görüntüler yakalıyor. D300s e kıyasla yaklaşık 2 kat fazla çözünürlüğe rağmen daha temiz ve detaylı fotoğraf çekiyor. 1.3DX kroplu modda bile durum oldukça iyi. 24mp çözünürlüğe rağmen fotoğraflarda D300s ve D7000’e göre daha az gren var. Ama tabiki DX sensörün dezavantajı olarak Full Frame sensörlere göre gözle görülür bir gren maalesef var.

1665

 

Yüksek çözünürlük sayesinde özellikle kuş fotoğrafçılığında sık rastlanan fotoğrafı kırpma ihtiyacı çok fazla sorun olmuyor. Kırmak için bolca piksel mevcut. Ancak pratikte fotoğrafı çok fazla kırpmak görüntü kalitesinde oldukça fazla bozulmaya neden oluyor. Yüzdelik mantıkla söylemek gerekirse çok küçük piksel boyutu nedeniyle D7100 de D300s e göre daha az kırpma yapılabiliyor. D300s ile uzaktaki objeleri daha iyi görüntüleme imkânı olmasına karşın D7100 de durum farklı. Uzak kalınca çok fazla kırpmak fotoğrafı ciddi olarak deforme ediyor.

img_01_4l
%100 yaklaştırılmış görüntü

Beyaz dengesini ve renk algoritmasını sevdim. Göze batan bir olumsuzluk yok. Renkler çok güzel. Zaten artık dijital teknoloji sayesinde renkler istenildiği gibi değiştirilebiliyor. Oldukça geniş dinamik aralığa sahip görüntüler üreten D7100 RAW formatta bolca detay saklıyor.

 

4- Kuş fotoğrafçıları için D7100

Kuş fotoğrafçıları için Nikon D7100; hızlı AF performansı 3D takip sistemi, 51 nokta AF, 24.1mp yüksek çözünürlüğü, kısmen 6fps çekim hızı, sağlam gövde yapısı, hafifliği sayesinde arazide uzun süre taşımaya uygun olması, önceden ayarlanabilen U1, U2 hazır modları ve AA filtresiz keskin ve görece temiz fotoğraf kaydı ile pişman etmeyecek bir makine. Tek dezavantajı tampon belleğin düşük olması nedeniyle 6 fps çekim hızının kağıt üzerinde kalmış olması.

113636
1.3DX modda çekilmiş bir fotoğraf.

 

1.3DX mod kuş fotoğrafçılığında oldukça kullanışlı bir özellik. Nikon son dönem gövdelerinde sensörlerini oldukça esnek olarak kullanıma sunuyor ve bence çok değerli bir özellik. Zira 300mm bir lens D7100 ile 450mm gibi! çalışıyor. Üzerine birde 1.3 DX crop yapılınca 585mm gibi oluyor. Buda 15.3mp de 585mm ye eşdeğer bir fotoğraf çekme imkanı sunuyor. Makinede 1.3Dx moda alınca vizörden bakıldığında yeni bir çerçeve beliriyor ve bu çerçevenin dışında kalan alan maalesef aynen görünüyor. Karartılsa, yada hiç görünmese daha güzel olurdu ama bu galiba biraz fazla bir istek 🙂

1.3x crop

 

Kendi tecrübelerim çerçevesinde 1.3DX modda çektiğim fotoğraflarda her hangi bir olumsuzluk görmedim. PS de çalışırken 24mp ile çekilen görüntüyle 1.3DX modda çekilen görüntü arasındaki farkı anlamak mümkün değil. (fotoğraf boyutuna bakmadan tabi ki :))

_ALI3270

 

5- Sonuç

Nikon D7100 mevcut en iyi DX sensörlü fotoğraf makinesi. Nikon D7000’den öncesi çıkmış bir gövde kullananlar daha iyiye ulaşma, yenilenme ve teknolojiyi yakalama adına uygun bir fiyata D7100 alabilirler. Pişman olacaklarını düşünmüyorum. Ancak D7000 kullananlar için çok fazla bir şey değişmeyecektir. Sadece küçük bir miktar maddi kayba rağmen güncel kalma adına bir değişikliğe gidilebilir.

Bu yazıyı paylaşın...

571 YORUMLAR

 1. Hocam merhaba, Nikon D7100 makine aldım. Zoom lensi olarak nikon 55-200 ile nikon 55-300 arasında kaldım. Bunlardan hangisini önerirsiniz. Bu fiyat aralığında başka lens önerir misiniz?

  • Merhaba. Her iki lens de bir brine çok yakın ve giriş seviyesi kalitede… O nedenle 300mm teleye ihtiyaç olabileceği için bence 55-300mm alabilirsiniz. İmkan varsa 70-300mm VR tavsiye ederim… Esen kalın…

 2. 7100 ile özellikle az pozlanmis çekimlerde gökyüzü kısımlarında aşırı noktaciklar oluşuyor. Sensor sorunu mu var yoksa normal bir durum mu? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 3. merhaba iyi akşam verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkür ederiz.
  benim sorum, sorunum şu (inşallah çözeriz şimdiden teşekkürler)
  nikon d80 18-135 5.6 lens ve sb800 flaş ile düğün salonlarında fotoğraf çekiyorum ve çok güzel net fotoğraflar elde ediyordum (otomatik modda)
  makinemi 7100 ile değiştirdim aynı objektifi flaşı 7100 de kullanıyorum aynı salonda aynı modda çektiğim fotoğrafları çekemiyorum RENKLER MUHTEŞEM arka plan her taraftaki ışıklar capcanlı
  (d80de arka plan daha karanlık oluyordu) ama fotoğrafların çoğu flu sadece dururken çektiğim ve gelin damadın durduğu kareler net.dans gb yavaş hareketler dahi flu.
  enstantane otomotik modda 60sn gösteriyor ekran
  ben enstantane öncelikli moda alıp 125sn de çekiyorum biraz daha iyi ama yine çok net değil ve bu sefer sadece gelin damat aydınlık heryer kapkara.
  makineyi servise yolladım herşey normal dediler lens normal dediler.
  acaba lans mi uyumlu değil VR lensmi almam gerekiyor
  ne yapmam gerekiyor bana yardım edin?

  • Merhaba. Problem makinede değil. Muhtemelene arka flaş modunda çekiyor olabilirsiniz. Bu da çekimden sonra hala perde açık kaldığı için netsizliğe sebep oluyordur. 1/125sn de karanlık oluyor ise sorun bu olmalı. Normalde 1/60 da gelin ve damat net diğerleri biraz karanlık olması gerekir. Flaş gücü ve enstantane değerlerine dikkat ederek sorunu çözebilirsiniz…

 4. Selam ali bey uzun yıllardır amatör olarak fotoğraf çekiyorum 2006 yılında d80 alıp 10 yıl nu makineyi kullanıp lens biriktirdim.Yakin zamanada da bir d7100 aldım malesef bütçem 610 a yetişmedi.Elimde 11 16 yeni versiyon , sigma 17 50 2.8 os , 50mm 1.4 g , 100mm tokina 2.8 , 105mm vr 2.8 ve sb800 flaş var.Genel olarak kızımın fotoğraflarını ve portreler çekmekteyim zaman buldukça macro çalışıyorum .Fakat uzun yıllar süren amatör fotoğrafçılık hobimi gelin damat fotoğrafları çekerek meslek haline getirmek istiyorum.kafamda işin içinden çıkamadığım iki set var.Ya elimdeki ekipmanlar ile bu isi yapacağım yada herşeyi satıp bir 610 ve tamron 24 70 ve 50mm 1.4 ile…fx gövdenin alan derinliği ile dx gövde arasında ciddi fark varmı ? Veya d610 ile 7100 arasında imaj kalitesi arasında da ciddi fark varmı.Flikr dan izlenimlerim beni tatmin etmedi sizin yorumunuz benim için çok önemli. Düğüm fotoları için 7100 uygun olurmu yoksa hiç bosa uğraşmadan 610 almalimiyim

  • Elinizdeki ekipmanlar ile gayet güzel düğün fotoğrafı çekilir. Alan derinliği olarak çok ciddi bir fark yok ve zaten bu işi yapanlar photoshop ile meseleyi hallediyorlar. O kadar lensi FF için heba etmeye gerek yok… D7100 gayet yeterli…

 5. Merhaba Ali Bey,
  2 senedir Nikon D7100 18-105 kit kullanıcısıyım ve çok memnunum. Fakat artık aynasız makineye geçmeyi düşünüyorum. Öneriniz neler olabilir ? Sony A6300-6500 cihazları önerildi neler düşünüyorsunuz?

  • Merhaba. Öncelikle neden aynasıza geçme ihtiyacı hissediliyor bu önemli. Aynasız A6500 ün ne gibi avantajları olacak. 4K video ve 11fps çekim hızından başka başka bir artısı yok. Ayrıca lensleri çok pahalı ve ağır. Flaş sistemleri daha zayıf. Pil tüketimleri yüksek. Gövde küçük olsa da lensler büyük olduğu için toplamda yine çok yer kaplıyor… Ben olsam video işiniz yok ise geçiş yapmazdım…

  • Arıza varsa servise sormak en doğrusu. Zor odaklama yapıyor olması bence otomatik modda nereyi netleyeceğine karar veremiyor olması olabilir. Az ışıkta bu daha da belirgin olur… Netleyeceğiniz noktayı kendinizin seçmesi en doğrusu aslında…

  • Belma hanım merhaba. Daha önce verdiğim cevap aşağıda ve görüntü kalitesi için ise D7100 ün hem RAW hem de Jpeg olarak daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Açıkçası bu iki gövde bir birinden oldukça farklı kulvarlarda. D7100 DSLR ve kroplu ile A7 aynasız ve full frame. Yani zor bir soru. Fakat A7 için şunu söyleyebilirim: A7 ile A7 II arasında çok ciddi fark var ve ben A7 gövdeyi tavsiye etmiyorum. A7 mark II olabilir. Bu rakam çok derseniz o zaman D7100 derim. Lens noktasında da çok fazla avantajınız olur. Sony de lensler oldukça pahalı ve ağır…

 6. Ali Bey merhabalar. Daha önceki tavsiyenize uyarak yaklaşık 1,5 yıl önce Nikon D7100 almıştım. Şu anda da keyifle kullanıyorum. İleride de FF bütçe yönünden geçemeyeceğim için yada eğer Aynasız ürünlere geçmez isem Nikon ile devam edeceğim. Benim size sormak istediğm elimde ekipman olarak nikon 50 mm 1.8g ve Tokina 11-16 2.8 var fakat yinede ara lense ihtiyaç duyuyorum. DXOMark sitesine göre Sigma 18-35 1.8 lensi öneriyor fakat fiyatı 3500.00 Tl nin üzerinde olduğundan şu anda ona bütçe ayıramıyorum.
  1- Sizce tüm ekipmanı elden çıkarıp Aynasız Sistememi geçmeliyim?
  2- Sigma 18-35 lensi alırsam uzunca bir süre başka bir lense ihtiyacım ortadan kalkarmı?
  3- Önerceğiniz başka bir lens varmı?
  4- Yada tüm bunları göz önünde bulundurarak uzun vadede tavsiyeniz ne olur?
  Tavsiyeleriniz benim için çok önemli rotamı size göre belirleyeceğim. Teşekkür ederim.

  • Merhaba. Diyafram olarak f/1.8 gibi bir değere ihtiyaç var mı gerçekten ona bir bakmak lazım. Bence çok daha uygun fiyata daha kullanışlı 17-50mm f/2.8 Tamron veya Yeni Nikon 16-80mm f/2.8-4 uzun vadede çok daha faydalı olacaktır…

   • cevap için teşekkür ederim Ali Bey. 1.8 ihtiyaçtan değil tabiki. Burada amacım keskin bir lense ulaşmak. Tamronun gürültülü netleme yaptığı söyleniyor. Fakat nikon u hiç araştırmamıştım. Sigma yı hiç düşünmeyeyim mi?