Paylaşmak Güzeldir

Daha önce Nikon V1 in test yazısını yazmıştım. Bu yazıya gelen olumlu tepkilerden sonra yeni kullanmaya başladığım ve oldukça memnun olduğum Nikon D7100 ün de incelemesini sizlerle paylaşıyorum. İstifadeli olması dileğiyle…

1-Gövde

Nikon D7100’ün oldukça sağlam bir gövdesi var. D300s e göre tamamen magnezyum alaşımlı değil ancak darbe alabilecek ve korunması gerekli olan yerler magnezyum alaşım ile desteklenmiş. Gövde küçük ve hafif bir yapıya sahip ve oldukça kullanışlı. Birçok kullanıcı için kavrama problemi olacağını düşünmüyorum. Ben kullanım sırasında herhangi bir problem yaşamadım. Çok çok büyük elleri olan kullanıcılar için baterygrip ile bu sorunu çözmek mümkün.

Nikon-D7100-k

 

Suya ve toza karşı dayanıklı olduğu söylenen gövde gerçekten de öyle. Yağmur altında ve rüzgarın toz kaldırdığı durumlarda çekim yaptım ve hiç bir problem olmadı. Nikon D7100’ün deklanşör sesi de oldukça düşük seviyede. D300s’e göre %50 daha az gibi. Özellikle vahşi yaşam fotoğrafçılarının seveceği bir özellik.

 

 

Düğmeler genel olarak alışılmış şekilde yerleştirilmiş. Bu gövdede farklı olarak i (info) tuşu konmuş ki bu tuş çekilen görüntüler üzerinde basit düzenlemeleri yapma imkanı veriyor. Fn tuşuna yine ilk defa bu gövdede kullanılan 1.3x krop çarpanlı mod ile normal DX mod arasında seçim yapma özelliği atanmış. Oldukça hızlı ve kullanışlı.

top-100

 

Gövdenin sol üstünde bulunan program seçme çarkı amatörler için bir çok seçenek sunuyor ama ileri düzey kullanıcılar daha ziyade A,S,M, modlarını kullanacaklardır. Bu durumda tekerleğin kazara dönmemesi için üzerine bir düğme eklenmiş. Tekerleği çevirmek için o düğmeye basmak gerekiyor. Çok faydalı bir çözüm olmuş zira çekim anında farkında olmadan çekim modunun değişmesi çok kötü olurdu.

 

Fotoğraf kayıt aracı olarak 2 adet SD kart girişi kullanan gövdenin gövde kategorisinde benden aldığı tek eksi not burası. Eski CF kartları kullanabilme adına ve daha hızlı kayıt imkânı verdiği için 1 adet CF kart girişi ve bir adette SD kart girişi olsa daha iyi olacaktı.

küçük

 

2- Performans

Nikon D7100’ün AF performansı oldukça iyi. Çok hızlı bir şekilde objeyi yakalıyor ve oldukça tutarlı olarak takip ediyor. Nikon D300s ile aralarında AF performansı olarak bir fark görmedim. Özellikle vahşi yaşam fotoğrafçılarının işini kolaylaştıracak şekilde AF noktası seçimlerini sol altta bulunun AF-MF butonunu kullanarak 9-21-51 nokta biçiminde değiştirmek çok kolay. Bu yeni özelliği çok beğendim ve kullanımı oldukça hızlı.

1510382471

Nikon D7100 Full HD video kaydı yapabiliyor ve video kaydı oldukça iyi. Stereo ses kaydı için gövde üzerinde flaşın üzerinde iki adet dâhili mikrofon bulunuyor ve amatör işler için oldukça iyi ses kaydı yapıyor.

 

Saniyde 6 adet (1.3DX modda 7 adet) fotoğraf çekme hızına sahip olan D7100 düşük tampon bellek kapasitesi nedeniyle 7 kareden sonra yavaşlamaya başlıyor. Bu kaybı yaşamamak için yüksek hızlı hafıza kartlarına ihtiyaç var. Ki yaklaşık olarak 90mb/sn yazma hızına sahip nispeten oldukça hızlı olan bir hafıza kartıyla bile bir yerden sonra yavaşlama kaçınılmaz oluyor. Çünkü her biri 22.7MB olan RAW dosyaları kaydetmek için çok daha fazlasına ihtiyaç var. Bu nedenle tampon bellek yetersizliği D7100 ün en büyük eksikliği.

bufer-1

 

Vahşi yaşam fotoğrafçılığında en fazla kullanılan tele objektifler için yeni bir gövde de genelde karşılaşılan back focus ve front focus (geri ve ileri netleme) sorunu için D7100’ün gövdesi içerisine bir yazılım eklenmiş ve bu sayede + – yaparak tam netleme ayarlarını ilgili lens için yapabiliyorsunuz. Eskiden bunun için servise gitmek gerekiyordu.

 

3- Fotoğraf Kalitesi

AA filtrenin olmadığı 24.1 MP çözünürlükteki sensör keskin ve detaylı görüntüler yakalıyor. D300s e kıyasla yaklaşık 2 kat fazla çözünürlüğe rağmen daha temiz ve detaylı fotoğraf çekiyor. 1.3DX kroplu modda bile durum oldukça iyi. 24mp çözünürlüğe rağmen fotoğraflarda D300s ve D7000’e göre daha az gren var. Ama tabiki DX sensörün dezavantajı olarak Full Frame sensörlere göre gözle görülür bir gren maalesef var.

1665

 

Yüksek çözünürlük sayesinde özellikle kuş fotoğrafçılığında sık rastlanan fotoğrafı kırpma ihtiyacı çok fazla sorun olmuyor. Kırmak için bolca piksel mevcut. Ancak pratikte fotoğrafı çok fazla kırpmak görüntü kalitesinde oldukça fazla bozulmaya neden oluyor. Yüzdelik mantıkla söylemek gerekirse çok küçük piksel boyutu nedeniyle D7100 de D300s e göre daha az kırpma yapılabiliyor. D300s ile uzaktaki objeleri daha iyi görüntüleme imkânı olmasına karşın D7100 de durum farklı. Uzak kalınca çok fazla kırpmak fotoğrafı ciddi olarak deforme ediyor.

img_01_4l
%100 yaklaştırılmış görüntü

Beyaz dengesini ve renk algoritmasını sevdim. Göze batan bir olumsuzluk yok. Renkler çok güzel. Zaten artık dijital teknoloji sayesinde renkler istenildiği gibi değiştirilebiliyor. Oldukça geniş dinamik aralığa sahip görüntüler üreten D7100 RAW formatta bolca detay saklıyor.

 

4- Kuş fotoğrafçıları için D7100

Kuş fotoğrafçıları için Nikon D7100; hızlı AF performansı 3D takip sistemi, 51 nokta AF, 24.1mp yüksek çözünürlüğü, kısmen 6fps çekim hızı, sağlam gövde yapısı, hafifliği sayesinde arazide uzun süre taşımaya uygun olması, önceden ayarlanabilen U1, U2 hazır modları ve AA filtresiz keskin ve görece temiz fotoğraf kaydı ile pişman etmeyecek bir makine. Tek dezavantajı tampon belleğin düşük olması nedeniyle 6 fps çekim hızının kağıt üzerinde kalmış olması.

113636
1.3DX modda çekilmiş bir fotoğraf.

 

1.3DX mod kuş fotoğrafçılığında oldukça kullanışlı bir özellik. Nikon son dönem gövdelerinde sensörlerini oldukça esnek olarak kullanıma sunuyor ve bence çok değerli bir özellik. Zira 300mm bir lens D7100 ile 450mm gibi! çalışıyor. Üzerine birde 1.3 DX crop yapılınca 585mm gibi oluyor. Buda 15.3mp de 585mm ye eşdeğer bir fotoğraf çekme imkanı sunuyor. Makinede 1.3Dx moda alınca vizörden bakıldığında yeni bir çerçeve beliriyor ve bu çerçevenin dışında kalan alan maalesef aynen görünüyor. Karartılsa, yada hiç görünmese daha güzel olurdu ama bu galiba biraz fazla bir istek 🙂

1.3x crop

 

Kendi tecrübelerim çerçevesinde 1.3DX modda çektiğim fotoğraflarda her hangi bir olumsuzluk görmedim. PS de çalışırken 24mp ile çekilen görüntüyle 1.3DX modda çekilen görüntü arasındaki farkı anlamak mümkün değil. (fotoğraf boyutuna bakmadan tabi ki :))

_ALI3270

 

5- Sonuç

Nikon D7100 mevcut en iyi DX sensörlü fotoğraf makinesi. Nikon D7000’den öncesi çıkmış bir gövde kullananlar daha iyiye ulaşma, yenilenme ve teknolojiyi yakalama adına uygun bir fiyata D7100 alabilirler. Pişman olacaklarını düşünmüyorum. Ancak D7000 kullananlar için çok fazla bir şey değişmeyecektir. Sadece küçük bir miktar maddi kayba rağmen güncel kalma adına bir değişikliğe gidilebilir.

Paylaşmak Güzeldir

571 YORUMLAR

 1. Hocam merhaba, Nikon D7100 makine aldım. Zoom lensi olarak nikon 55-200 ile nikon 55-300 arasında kaldım. Bunlardan hangisini önerirsiniz. Bu fiyat aralığında başka lens önerir misiniz?

  • Merhaba. Her iki lens de bir brine çok yakın ve giriş seviyesi kalitede… O nedenle 300mm teleye ihtiyaç olabileceği için bence 55-300mm alabilirsiniz. İmkan varsa 70-300mm VR tavsiye ederim… Esen kalın…

 2. 7100 ile özellikle az pozlanmis çekimlerde gökyüzü kısımlarında aşırı noktaciklar oluşuyor. Sensor sorunu mu var yoksa normal bir durum mu? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 3. merhaba iyi akşam verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkür ederiz.
  benim sorum, sorunum şu (inşallah çözeriz şimdiden teşekkürler)
  nikon d80 18-135 5.6 lens ve sb800 flaş ile düğün salonlarında fotoğraf çekiyorum ve çok güzel net fotoğraflar elde ediyordum (otomatik modda)
  makinemi 7100 ile değiştirdim aynı objektifi flaşı 7100 de kullanıyorum aynı salonda aynı modda çektiğim fotoğrafları çekemiyorum RENKLER MUHTEŞEM arka plan her taraftaki ışıklar capcanlı
  (d80de arka plan daha karanlık oluyordu) ama fotoğrafların çoğu flu sadece dururken çektiğim ve gelin damadın durduğu kareler net.dans gb yavaş hareketler dahi flu.
  enstantane otomotik modda 60sn gösteriyor ekran
  ben enstantane öncelikli moda alıp 125sn de çekiyorum biraz daha iyi ama yine çok net değil ve bu sefer sadece gelin damat aydınlık heryer kapkara.
  makineyi servise yolladım herşey normal dediler lens normal dediler.
  acaba lans mi uyumlu değil VR lensmi almam gerekiyor
  ne yapmam gerekiyor bana yardım edin?

  • Merhaba. Problem makinede değil. Muhtemelene arka flaş modunda çekiyor olabilirsiniz. Bu da çekimden sonra hala perde açık kaldığı için netsizliğe sebep oluyordur. 1/125sn de karanlık oluyor ise sorun bu olmalı. Normalde 1/60 da gelin ve damat net diğerleri biraz karanlık olması gerekir. Flaş gücü ve enstantane değerlerine dikkat ederek sorunu çözebilirsiniz…

 4. Selam ali bey uzun yıllardır amatör olarak fotoğraf çekiyorum 2006 yılında d80 alıp 10 yıl nu makineyi kullanıp lens biriktirdim.Yakin zamanada da bir d7100 aldım malesef bütçem 610 a yetişmedi.Elimde 11 16 yeni versiyon , sigma 17 50 2.8 os , 50mm 1.4 g , 100mm tokina 2.8 , 105mm vr 2.8 ve sb800 flaş var.Genel olarak kızımın fotoğraflarını ve portreler çekmekteyim zaman buldukça macro çalışıyorum .Fakat uzun yıllar süren amatör fotoğrafçılık hobimi gelin damat fotoğrafları çekerek meslek haline getirmek istiyorum.kafamda işin içinden çıkamadığım iki set var.Ya elimdeki ekipmanlar ile bu isi yapacağım yada herşeyi satıp bir 610 ve tamron 24 70 ve 50mm 1.4 ile…fx gövdenin alan derinliği ile dx gövde arasında ciddi fark varmı ? Veya d610 ile 7100 arasında imaj kalitesi arasında da ciddi fark varmı.Flikr dan izlenimlerim beni tatmin etmedi sizin yorumunuz benim için çok önemli. Düğüm fotoları için 7100 uygun olurmu yoksa hiç bosa uğraşmadan 610 almalimiyim

  • Elinizdeki ekipmanlar ile gayet güzel düğün fotoğrafı çekilir. Alan derinliği olarak çok ciddi bir fark yok ve zaten bu işi yapanlar photoshop ile meseleyi hallediyorlar. O kadar lensi FF için heba etmeye gerek yok… D7100 gayet yeterli…

 5. Merhaba Ali Bey,
  2 senedir Nikon D7100 18-105 kit kullanıcısıyım ve çok memnunum. Fakat artık aynasız makineye geçmeyi düşünüyorum. Öneriniz neler olabilir ? Sony A6300-6500 cihazları önerildi neler düşünüyorsunuz?

  • Merhaba. Öncelikle neden aynasıza geçme ihtiyacı hissediliyor bu önemli. Aynasız A6500 ün ne gibi avantajları olacak. 4K video ve 11fps çekim hızından başka başka bir artısı yok. Ayrıca lensleri çok pahalı ve ağır. Flaş sistemleri daha zayıf. Pil tüketimleri yüksek. Gövde küçük olsa da lensler büyük olduğu için toplamda yine çok yer kaplıyor… Ben olsam video işiniz yok ise geçiş yapmazdım…

  • Arıza varsa servise sormak en doğrusu. Zor odaklama yapıyor olması bence otomatik modda nereyi netleyeceğine karar veremiyor olması olabilir. Az ışıkta bu daha da belirgin olur… Netleyeceğiniz noktayı kendinizin seçmesi en doğrusu aslında…

  • Belma hanım merhaba. Daha önce verdiğim cevap aşağıda ve görüntü kalitesi için ise D7100 ün hem RAW hem de Jpeg olarak daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Açıkçası bu iki gövde bir birinden oldukça farklı kulvarlarda. D7100 DSLR ve kroplu ile A7 aynasız ve full frame. Yani zor bir soru. Fakat A7 için şunu söyleyebilirim: A7 ile A7 II arasında çok ciddi fark var ve ben A7 gövdeyi tavsiye etmiyorum. A7 mark II olabilir. Bu rakam çok derseniz o zaman D7100 derim. Lens noktasında da çok fazla avantajınız olur. Sony de lensler oldukça pahalı ve ağır…

 6. Ali Bey merhabalar. Daha önceki tavsiyenize uyarak yaklaşık 1,5 yıl önce Nikon D7100 almıştım. Şu anda da keyifle kullanıyorum. İleride de FF bütçe yönünden geçemeyeceğim için yada eğer Aynasız ürünlere geçmez isem Nikon ile devam edeceğim. Benim size sormak istediğm elimde ekipman olarak nikon 50 mm 1.8g ve Tokina 11-16 2.8 var fakat yinede ara lense ihtiyaç duyuyorum. DXOMark sitesine göre Sigma 18-35 1.8 lensi öneriyor fakat fiyatı 3500.00 Tl nin üzerinde olduğundan şu anda ona bütçe ayıramıyorum.
  1- Sizce tüm ekipmanı elden çıkarıp Aynasız Sistememi geçmeliyim?
  2- Sigma 18-35 lensi alırsam uzunca bir süre başka bir lense ihtiyacım ortadan kalkarmı?
  3- Önerceğiniz başka bir lens varmı?
  4- Yada tüm bunları göz önünde bulundurarak uzun vadede tavsiyeniz ne olur?
  Tavsiyeleriniz benim için çok önemli rotamı size göre belirleyeceğim. Teşekkür ederim.

  • Merhaba. Diyafram olarak f/1.8 gibi bir değere ihtiyaç var mı gerçekten ona bir bakmak lazım. Bence çok daha uygun fiyata daha kullanışlı 17-50mm f/2.8 Tamron veya Yeni Nikon 16-80mm f/2.8-4 uzun vadede çok daha faydalı olacaktır…

   • cevap için teşekkür ederim Ali Bey. 1.8 ihtiyaçtan değil tabiki. Burada amacım keskin bir lense ulaşmak. Tamronun gürültülü netleme yaptığı söyleniyor. Fakat nikon u hiç araştırmamıştım. Sigma yı hiç düşünmeyeyim mi?

    • 1.8 diyafram değerli lensler keskin demek değildir. Çoğunlukla da keskin değeri 2.8 ve üzerinde verirler. Elinizde zaten kısa alan derinliği ve bokeh fonlu çekimler için 50mm f/1.8 var. Sigma 17-70mm f/2.8 de düşünülebilir. Tamron sesli netleme yapar evet. VC olan daha sessiz. 18-35mm güzel olabilir fakat zoom aralığı yeterli gelemeyecek. Bence en güzeli Nikon 16-80mm…

 7. Merhabalar Ali Bey,
  Öncelikle ürün hakkındaki bilgilendirmeniz için teşekkür ederim çok faydalı gerçekten.
  Ali bey benim nikon d5100 makinem mevcut 10.000 perdede bu makinemde 18-200 sigma ve nikor 50mm 1.8g lensleri kullanıyorumm fakat bu giriş makinesinin artık bana yeterli olmadığını düşünüyorum bütçeme uygun olarakta nikon d7100 makinesine geçiş yapmayı düşünüyorum sizce bu makineye mi geçiş yapsam yoksa bi süre daha d5100 makinem ile perde sayısını biraz daha mı zorlasam ve d5100 den d7100 e geçiş mantıklı mıdır ?

  Saygılar

 8. Merhaba Ali bey, nikon 7100 makinemle birlikte gelen 18 140 lensim vardı.onu verip tamron 17 50 vc siz modelini aldim.ancak aksam yetersiz oda isiginda 18 140 in verdigi keskinlik ve netligin yanindan bile gecmiyor.enstantaneyi 1/50 1/250 yapinca karanlik cikiyor iso 5000 lerde 🙂 yordu bu lens beni.bilemedim bozuk belkide 🙂 flas acinca sorun yok gibi.ama digerinde ayni isik ortaminda. Flaşsız 4.5 1/8 1000 isoda cok net fotograf cekiyordum.anlamadim gitti.

  • Böyle bir şey çok anlamsız ama acaba titreşim önleme sistemi olmadığı için titriyor olabilir mi? Başka türlüsü pek mantıklı değil. Bahsettiğiniz enstantane değerlerine bakılırsa M modda çekim yapıyorsunuz ve bu nedenle de VC olmadığı için fotoğraflar net çıkmıyor.

   • Merhaba Ali bey, evet M modda cekiyorum.Biraz alıştım gibi ilk kez vc siz kullandığım icin biraz acemiligime geldi.Şimdi daha net fotograflar cekiyorum.Alistikca daha iyi olacaktir inş.18 140 satmakla dogrumu yaptim bilemedim.Tamron 17 50 bu lensten dahami keskin sizce.önerileriniz ve fikirleriniz benim için çok önemli.Diyarbakir fotograflariniz cok guzel.instagramdan takip ediyorum.Saygı ve hürmetler.

 9. Merhaba Ali bey..
  Sorum D 7100 mü?
  Yoksa D 7200 mü?
  Arada yaklaşık 800/1000 tl fark verilmeye değer mi ??
  Değerse eğer mantıklı uygun İstanbul’da bu cihazı nerden alabilirim..?
  Uygun, temiz, sıfır Spot alsam garanti haricinde ne gibi sıkıntılar yaşarım.??
  Ve dahası bu cihazı Dış cekim, aile, Arkadaş ortamı, bazı zmanlar manzara cekimi, sanal paylaşım için Çekimlerde bulunmak istiyorum.. Özellikle bende tel üzeri bazı resimleri düzenleme, şhop yapmak da mümkün olabiliyor. ve Nikon d7200 tel üzeri nfc Aktarma kolaylığı sağlamış..
  Şimdi karar büyük bir ihtimalle d7200 olacak fakat bu Çekimlere nezaketen lens ne kullanmalıyım?? Benim gibi foto üstadlık cercevesinde geri kalan bir cok kişi için memnun edici bir yorum alabilir miyim lütfen..!?
  Not : limitim (3500/4000)tl
  Saygılarımla teşekkürler..!!

  • Fotoğraf tarzınız için için bence D7100 yeterli. Ama NCF wi-fi gibi nedenlerle D7200 düşünülebilir yoksa fotoğraf çıktısı noktasında çok ciddi bir fark yok. Lens olarak 18-140mm veya daha keskin olsun derseniz Tamron 17-50mm f/2.8 olabilir. Esen kalın…

 10. Merhaba Hepsiburada sitesinde ithalatçı garantili Nikon d7100 satılıyor .Büyük firma olduğu için üründe arıza olması durumunda sıkıntı yaşar mıyım?Body ile alıp hangi lensi almalıyım sizce? Daha çok Manzara Portre çekimi yapacağım.Tesekkürler.

 11. Ali bey merhaba ,Öncelikle 3 yıldır büyük bir sabırla aynı konuya onlarca kişiye cevaplar verdiğiniz için teşekkür ve tebrik ederim.2 yıldır D50 -18/55 VR M modda kullanıyorum ve 3 ay kadar D300s -55/200 VR kullandım aradaki fark inanılmaz derecede ,ilk göz ağrım D50 den sonra seçimim yurtdışından sıfır D300s mi olmalı yoksa yurt içinden D7100 kit mi olmalı ,bu arada foto konu seçimim her zaman ruh halime göre değişken spontane gelişmekte. Thank you in advance…

  • 50mm f/1.8 lens işinizi görür. D serisi olanlar fiyat olarak cok uygundur. Ankara da Azaklı fotoğraf malzemeleri mağazası uygundur. İstanbul da ise Sirkeci de Hayyam pasajindan bulabilirsiniz…

 12. Merhaba ali bey d7100 makinam var ve bununla genel olarak ürün cekimi yapıyorum tencere tava çaydanlık vs. bu ürünleri daha profesyonel çekmem için stüdyo ve lens öneriniz nasıl olur teşekkürler şimdiden…

  • Merhaba. 50mm lens ve düzgün bir fon ile bir çok çekim yapılabilir. Flaş sistemi kapsamlı bir konu ve bunu en iyi flaş setlerinin satışını yapan uzman bir mağaza da cözebilirsiniz. Yapacağınız çekime göre flaş sayısı ve flaşların yerleri değişecektir. Esen kalın…

 13. merhabalar ali bey ben aslında canon kullanıcıydım maağzaya 70d almak için gittim fakat nikoncu bir satıcıya denk geldim nikon d7100 u o kadar övdü ki resmen nikon aldım ve cıktım . hala kendime inanamıyorum .doğru mu yaptım bilmiyorum . canon 70d in özellikleri ile kıyasladıgında canon ağır basıyor gibi ama nikon d7100 un de alıcısı daha fazla . pişman olmuş gibiyim . içimi rahatlatamıyorum. acaba yanlış bir seçim mi yaptım 🙁

  • Kübra hanım merhaba. Biraz geç oldu ama şehir dışında olduğum için imkan bulup bakamadım yorumlara. Makineniz hayırlı olsun. D7100 bir çok noktada 70D den daha iyidir. İçiniz rahat olsun. Zamanla çok seveceksiniz… Esen kalın…

 14. Merhaba Ali Bey paylaştığınız bilgilerden dolayı teşekkür ederim, emeğinize sağlık.
  Hocamın tavsiyesi üzerine d7100 hakkındaki görüşleri inceliyorum fakat aklımda henüz net bir makine oluşmadı. Yeni fotoğraf çekimi yapan birisi değilim fakat hangi fotoğraf makinesini alacağımıda bilemiyorum. Makro çekimler,portre çekimleri ve manzara çekimleri yapacağım. Bana makina ve lens tavsiyesinde bulunur musunuz lütfen ?

  • Merhaba. Bütçe çok sorun olamayacaksa özellikle portre ve manzara için bence Full Frame gövde daha iyi olur. D610 veya D750 olabilir. Bütçe kısıtlı ise D7100 veya D7200 işinizi görecektir. Fotoğraf kaliteleri güzel ve kullanım olarak bir birlerine yakın gövdeler….

   Lens olarak Full frame için 24-85mm çok ideal. Kroplu için ise 16-80mm iyi olacaktır. Veya 17-50mm. Makro için de 105mm f/2.8 lenler işinizi görür.

 15. Ali bey merhaba, sorulan soruları okudum, verdiğiniz bilgilerle ben de Nikon D7100/18-140 ta karar kıldım. n11 deki alternatiflerin nerdeyse hepsinde 2 yıl ithalatçı garantisinden bahsediliyor. Sizce bu verilen ithalatçı firma garantilerinden mağduriyet yaşar mıyım? İlla Karfo-Karacasulu garantisi aramalı mıyım?

  • Merhaba. Makine de sorun çıkmaz ise problem yok. Eğer çıkarsa yetkili servis ücretsiz bakmaz. İthalatçı formanın anlaşmalı servisi bakar. Ben sorunla karşılaşmadım hiç. Karar sizin…

 16. Ali bey, değerli yorumlarınız ve görüşleriniz için teşekkürler… Nikon D7100 18-105 Lens (Karfo Karacasulu Garantili) ve Lexar 32 gb 105 mb/s aldım. Teşekkürler…

  • Bulunduğunuz şehir neresi acaba Bir mağaza önerebilirim size… HAfıza kartı lexar veya sandisk markalarının en az 95mb/sn yazma hızında bir kartı olabilir. 32gb veya 64gb işinizi görür. Sabir ayaklık video ve az ışıkta çekim için güzel olur.

 17. Ali Bey, öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkürler… Okulumuza Nikon D7100 Makine almak istiyoruz.
  Bununla;
  -Portre (tekli öğrenci resimleri(vesikalık), ve sınıfça çekilen resimlerle albüm oluşturmak istiyoruz. Tabi okuldaki diğer etkinlikler içinde çekeceğiz.
  Sizin tavsiyenizin sonucuna göre aşağıdaki makinelerden veya bize önerebileceğiniz biryerden makineyi alacagız.

  -ayrica bazı sitelerde D7100 serisinde body yazıyıyor bazılarında yazmıyor acaba fark var?
  D7100 serisinde 18-55 de vr2 lens var vr2 lensin çok farkı varmı acaba? Bu ürünlerin hepsi 2 yıl ithalatci garantili(bununla ilgili dusunceniz nedir)

  Sorularım çok oldu ali bey, İlginiz için Şimdiden teşekkürler..

  *Nikon D7100 18-140mm Vr Lens
  1- http://urun.n11.com/slr-fotograf-makinesi/nikon-d7100-18-140-mm-vr-lens-dslr-fotograf-makinesi-P83072439
  2- http://urun.n11.com/slr-fotograf-makinesi/nikon-d7100-18-140-mm-vr-lens-dslr-fotograf-makinesi-P42078650
  3- http://urun.n11.com/slr-fotograf-makinesi/nikon-d7100-18-140-mm-vr-lens-dslr-fotograf-makinesi-P57104748

  *Nikon D7100 18-105mm Vr Lens
  1- http://urun.n11.com/slr-fotograf-makinesi/nikon-d7100-18-105mm-vr-lens-dslr-fotograf-makinesi-P57099994
  2- http://urun.n11.com/slr-fotograf-makinesi/nikon-d7100-18-105mm-vr-lens-dslr-fotograf-makinesi-P42078743
  3- http://urun.n11.com/slr-fotograf-makinesi/nikon-d7100-18-105mm-vr-lens-dslr-fotograf-makinesi-P83072456
  4- http://urun.n11.com/slr-fotograf-makinesi/nikon-d7100-18-105mm-vr-lens-2-yil-karfo-karacasulu-garantilir-P36109886
  5- http://urun.n11.com/slr-fotograf-makinesi/nikon-d7100-18-105mm-vr-lens-canta-uv-cpl-filtre-P25734162

  *Nikon D7100 18-55mm VR2 Lens
  1- http://urun.n11.com/slr-fotograf-makinesi/nikon-d7100-18-55mm-vr2-lens-dslr-fotograf-makinesi-P93585764
  2- http://urun.n11.com/slr-fotograf-makinesi/nikon-d7100-18-55mm-vr2-lens-dslr-fotograf-makinesi-P93579627

  • Merhaba. Bahsettiğiniz çekimler için 18-55mm den ziyade 18-140mm veya 18-105mm almak daha mantıklı olur. Gurup çekimlerinde 18mm ile 50mm arası geniş açıyı kullanırken çocukların tekli portrelerinde 50mm ve üstünü kullanırsınız. Özellikle 85mm ve 105mm güzel sonuçlar verecektir. n11 den alacağınız ürünlerde muhtemelen Türkiye distribütörü (Karfo-Karacasulu) garantisi yoktur. Bu garanti olmayınca ülkemizde garanti kapsamına girmiyor ve ücretsiz servis desteği vermiyorlar. O nedenle okula alacağınız ürünü fotografium, fotozeynep, klasfoto, macrofoto, yuvamfoto vs. gibi fotoğraf mağazalarından veya hepsiburada gibi büyük satıcılardan almanız daha iyi olur kanaatindeyim. n11 deki satıcılara Karfo garantisi var mı diye sorun bence. Ankara’dan alma imkanı “Azaklı Fotoğraf” uygun ve güvenilir bir mağazadır. Tavsiye ederim. Esen kalın…

 18. Ali Bey merhaba. Size ilk kez yazdığıma bakmayın aslında sıkı takipçinizim 🙂
  Şöyle bir sorum var; İkinci elde İyi durumda d5300 verilip yine iyi durumda d7100 alınır mı? Yani aslında temel amaç model büyütmek ve daha geniş lens seçeneklerine kavuşmak.
  Fakat şöyle bir şey dikkatimi çekti, sahibinden com. da sadece 3 sayfa d5300 ilanı varken en az 13 sayfa d7100 ilanı var. Bundan da yola çıkarak d7100 alan kişilerin makineden pek te umduklarını bulamadıklarını söyleyebilir miyiz?
  Teşekkür ediyorum.

  • Edip bey merhaba. Takipçim olduğunuzu duymak güzel 🙂 D7100 ilanının daha fazla olmasının sebebi D7100 kullananların sayısın daha fazla olması ve D7100 de D7200 veya yeni çıkacak D500ê ve hatta Full Frame gövdeye geçenlerin çok olmasından kaynaklanıyor. Muhtemelen ben de yakında ilan veririm D7100’üm için 🙂 D5300 satılıp D7100 alınır mı? Evet alınır. Arada çok fark var. D7100’ü tavsiye ederim. Esen kalın…

 19. Ali Bey Merhabalar.bir yıldır d 7100 kullanıyorum bu yıl safariye gitmek istiyorum bilginiz varsa hangi zoom lensler uygundur 18-300 yeterlimi yoksa yukarısımı gerekir.Bir de yeni çıkan 200-500f/5.6 ed vr nikon lens hakkında ne düşünüyorsun beni bilgilendirirseniz memnun olurum

  • Alper bey merhaba. Safari için 18-300mm gibi bir lens kolaylık gibi görünse de sonuçta elinizde keskin olmayan görüntüler ve yavaş AF hızından dolayı aklınızda kalan kaçırdığınız sahneler ile dönme ihtimali var. Yerli halkı çekmek ve manzara için 18-300mm olabilir ama yaban hayat için en azından 20–500m gibi bir lens ile gitmek çok daha isabetli olacaktır. Bu lensin test sonuçları güzel. Safari için ideal bir lens. Daha küçük olsun derseniz 80-400mm de olabilir. Ancak onun safari gibi tozlu ortamlarda içerisine toz aldığı ile ilgili arazi sonuç raporları var. Ben olsam 3 lens ile giderdim. Tamron 17-50mm f/2.8, Nikon 18-300mm ve Nikon 200-500mm. Karar sizin. Esen kalın.

  • 28-300mm lens uyumludur, sorun olmaz. 300mm x 1,5 = 450mm normal kullanımda. Ekstra krop ile 450mm x 1,3 = 585mm olarak kullanırsınız. Ama keskin bir sonuç beklemeyin… 28-300mm soft bir lenstir.

 20. merhaba
  ali bey bende
  nikon: D7100
  flaş nikon:sb950
  nikon lens:18-140
  var fakat hepsini uyum içinde çalıştıramadım düğün fotografları çekmek için aldım daha önce D90 la çekim yapmıştım düğünlerde gece çekimlerinde ustam ayarlar bana verirdi
  artık kendi makinamı aldım ve nisan ayına kadar tüm özelliklerini çözmem lazım bana yardımcı olursanız cok memnun olurum
  makina üstündeki tusların ve menunun anlatan video vs olabilir
  teşekkür ederim

 21. iyi akşamlar ali bey
  canon 70d almıştım ayrıca kompact makına almak istyorum yanımda taşımak için
  canon g16 veya sony rx 100 kararsız kadım ikisi arasında sizin öneriniz ne olurdu şimdiden teşekkürler bilgileriniz için

  • Kompakt makineler hakkında çok fazla bir tecrübem yok ve çok fazla çeşit var. Ama Canon’un g serisi çok başarılı ve ödüllü bir seri. Ben olsam galiba g16 alırdım. Esen kalın…

 22. Ali bey iyi günler…D7100 aldım yakın zamanda,kit lens olarak sigma 17-50 2.8 veya tamron 17-50 2.8 non vc arasında kararsız kaldım .Tamronda toz alma problemleri okudum .Bilgi ve önerilerinizi paylaşmak ister misinz

 23. Ali bey merhabalar.. benim elimde şuan nikon d 7100+18-105mm KIT lens ile mevcut..yanlız yeni bir lens almak istiyorum..yeni doğmuş bebeğim var..bebek portre gibi bu fotoğrafçıların yaptığı gibi kaliteli çekimler için hangi lensi öneririsiniz..?
  bir de biraz daha fotoğrafçılık konusunda ilerledikten sonra canon full frame makineye geçmeyi düşünüyorum..
  mesela bu anlamda nikon d7100 için şuan alacağım lensi ilerde full frame canon da da kullanabilir miyim acaba ya da böyle lensler var mı?

 24. Ali bey merhabalar.. benim elimde şuan nikon d 7100+18-105mm KIT lens ile mevcut..yanlız yeni bir lens almak istiyorum..yeni doğmuş bebeğim var..bebek portre gibi bu fotoğrafçıların yaptığı gibi kaliteli çekimler için hangi lensi öneririsiniz..?
  bir de biraz daha fotoğrafçılık konusunda ilerledikten sonra canon full frame makineye geçmeyi düşünüyorum..
  mesela bu anlamda nikon d7100 için şuan alacağım lensi ilerde full frame canon da da kullanabilir miyim acaba ya da böyle lensler var mı?

  • Melike hanım merhaba. Öncelikle bebeğiniz hayırlı olsun. Mutluluklar diliyorum… Nikon için almış olduğunuz objektifleri Canon gövdelerde kullanamazsınız maalesef. Aynısı tersi içinde geçerli. Giriş yuvalarının çapı ve bağlantıları tamamen farklıdır. Bu edenle ilerde Full Frame bir gövde düşünüyorsanız yine Nikon ile devam edebilirsiniz. Çok daha başarılı full frame gövdeleri var Nikon’un. Bebeğinizin temiz, net ve keskin fotoğrafları için en iyi objektif. 50mm f/1.8 olacaktır. Flaş kullanmadan fonu tamamen flu yapıp güzel portreler be boy fotoğrafları alabilirsiniz. Esen kalın…

 25. Ali Bey Merhaba

  Ben yanılmıyorsam 3 senedir Nikon D5100 kullanıyorum. Fotoğrafçılık konusunda iddialı filan değil sadece sevgim için ilgim var ve mümkün olduğunca da yanımda taşır fotoğraf çekerim hatta kurslara iştirak ederim.. Lakin makinamı çok sevmeme rağmen artık Nikon D5100 makinam artık hem gözüme küçük gelmeye hemde gövdesinde AF motoru olmadığı için lensler konusunda sıkıntı olmaya başladı..

  Sonuç olarak FF olmayan Nikon modellerinden D7100 almayı düşünürken D7200 çıkınca arada kaldım. Tabiki güncel teknolojiyi takip etme bakımından son modellere yönlendiriloruz ama bu seviyede ve ileriye dönük olarak düşündüğümüzde D7100 almak mı yoksa biraz daha bekleyip ( $ kurundan dolayı fiyatların yüksekliği dolayısıyla ) D7200 almak mı daha mantıklı bir seçim olur..

  Teşekkürler..

  • D7100 ile d7200 arasında tampon bellek dışında kayda değer ve mevzu edilecek bir fark yok. Çok fazla seri çekim yapmayacak ve devamlı elinizi deklanşörün üzerinde tutmayacaksanız D7200 ü beklemeye gerek yok. Dolar düşünceye kadar D7300 çıkabilir :)) Sevgiler…

 26. ali bey merhaba öncelikle bilgileriniz için çok teşekkürler d90 dan sonra d7100 geçiş yaptım hayyamdan aldım 5 ay önce şöyle bir sorunla karşılaşıyorum 300 500 foto çektikten sonra fotograflar da toz gibi leke oluşuyor lens değiştirmeden hayyamda temizliyorlar gene aynı şey oluyor ne yapmalıyım iyi günler

  • Sensörler toz topluyor maalesef. Ben iki yıldır kullanıyorum epey tozlanma oldu. Temizleteceğim. Çok fazla kafaya takmadan ara ara temizletirseniz sorun olmaz. İşin ehline yaptırın yalnız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here