Bu yazıyı paylaşın...

Kuş fotoğrafçılarının, kuş gözlemcilerinin ve kendini sık sık doğaya atanların vazgeçilmez ekipmanlarından birisi de dürbünlerdir. Piyasada çok farklı markanın çok çeşitli ürünleri bulunuyor. Doğru dürbünü alıp kullanmak bazen zor bir karar olabiliyor. Bu noktada bir fayda sağlaması açısından kendi tecrübelerim ve araştırmalarım doğrultusunda özellikle kuşları izlemek için kullanılabilecek en uygun ve kaliteli dürbünler hakkında bilgiler vereceğim.

Başlıksız-1

Dürbünlerin üzerinde genelde 12×40, 10×50, 10×25, 8×42, 7×32, 10-22×50, 10-30×60 gibi sayılar görürüz. Bu sayılar dürbünlerin büyütme gücünü ve mercek çapını gösterir. Yani 10×50 demek 10 kat büyütme gücüne sahip 50mm mercek çapı olan dürbün demektir. Buradan da anlaşılacağı üzere büyütme kat sayısı ne kadar büyük olursa kuşu o kadar yakından görebiliriz. Diğer taraftan mercek çapı ne kadar büyük olursa gözümüz daha rahat edecek ve dürbün ile gördüğümüz görüntü o kadar aydınlık ve net olacaktır.

drb3

Bu noktada bir uyarıda bulunmak istiyorum. Bazı dürbünler 16, 22 hatta 36 kat büyütme gücüne sahiptirler. Ancak bu kadar büyütme ile edilen görüntüyü sabitlemek ve net olarak görebilmek çok zordur. O nedenle bu kadar yüksek değerlerde dürbünler alınmasını şahsen tavsiye etmem. Çok yüksek fiyatlı olan titreşim önleme sistemli dürbünlerde belki iyi sonuçlar alınabilir ancak değermi sorusu tartışmaya açıktır.

Başlıksız-2

Gelelim kuşları daha iyi görmek ve gözlemlemek için nasıl bir dürbün almamız gerektiği sorusunun cevabına…

Titreşim önleme sistemli dürbünlerin yüksek fiyatlı ve esasen kuş gözlemi için uygun olmadığını, ortalama 16 kattan fazla büyütmenin görüntü kalitesi açısından dezavantaj olduğunu ve taşımada ağırlıkları nedeniyle kullanışlı olmadıklarını düşünürsek, en ideal aralık olarak 32-50mm arası mercek çapına sahip ve 8-12x arası büyütme gücüne sahip dürbünleri tercih etmek gerekir.

drb2

Peki hangi marka olmalı ? Bu sorunun tam olarak bir cevabı elbetteki yok. Ben Nikon Action Zoom 10-22×50 XL modelini kullanıyorum ve oldukça memnunum. Zoom dürbün olması çoğu defa işimi kolaylaştırıyor. Ancak yine zoom olması nedeniyle 16 dan sonra görüntü biraz bozuluyor ve titretmeden net görüntü almak pek mümkün olmuyor. Genel olarak en fazla 15 kat yakınlaştırmada kullanıyorum.

pr_02_36_max

8252_ACULON_10-22x50

Genel itibariyle marka olarak Nikon, Bushnell, Swarovski, Olympus, Bushman gibi markalar tercih edilebilir. Nikon harici uygun fiyatlı dürbünler için dürbündünyası web sitesine bakabilirsiniz. İmkan dahilinde bir mağazaya gidip dokunarak ve dürbün ile izleyerek bir karara varmak en doğru ve mutlu edici sonucu verecektir.

Yazının sonuna 7 yıl sonra bir güncelleme olarak Youtube kanalımda yayınladığım dürbün içeriğini ekliyorum. Daha detaylı bilgiler bu videoda…

Bu yazıyı paylaşın...

1083 YORUMLAR

 1. Ali bey ben doğayı seyretmeyi severim ve bunun için en az 2 km’lik mesafeyi rahat görebilmek için dürbünü ihtiyacım var ama kaç x almalıyım onu bilmiyorum yardımcı olabilirmisiniz

 2. Ali bey bizim dağlarımızda kurtlar var ve ben onlara bakmayı ulumalarını seviyorum ama genellikle uzakta olduklarından dolayı net göremiyorum ben 2km uzaklığı netleştiren dürbün almak istiyorumbunun için kaç x dürbün almam lazım

 3. Merhaba Ali Bey;

  6 yaşındaki yeğenim ayı ve gökcisimlerini gözlemlemek istiyor ancak teleskop kullanmak zor bir işmiş ve hayal kırıklığı ihtimali fazlaymış araştırdığım kadarıyla. Dürbüne ikna edeceğim, 7×50 gibi bir hedef seçtim sizce ergonomisi doğru olur mu? 500 lira üst limitli bir bütçem var, mercek önemli demissiniz, hangi markalara yönelmeliyim?

 4. Merhaba Ali bey,

  Astigmat ve miyop göz kusurum sebebiyle gözlükle kullanabileceğim ancak bütçeme uygun bir dürbün arıyorum. Kuş gözlemi ve avcılık için piyasada bulunabilen 1000 tl altı tavsiye edebileceğiniz dürbün var ise paylaşmanızı rica ederim.

  Şimdiden teşekkürler,

  Saygılar

  • Selam Özgür,
   Bende de miyop ve astigmat var ( 0.75 ile 1.25 arası )Diyopri ayarı ile miyop sıkınıtı halloluyor aslında ama astigmat işi olmuyor maalesef. Ancak kontakt lens ile sanıyorum ki mükemmele yaklaşırsın.

   Gözlükle dürün kullanmak olmuyor. Yani deliklerden bir şeyler görüyorsun tabiki ama, o dürbünün yuvalarına gözlerin tam oturması ve yanlardan ışık girmemesi ile en iyi görüntüyü elde ediyorsun, dolayısı ile gözlük olunca arada burada dezavantaj olmaya başlıyor.

   Bende Aculon A211 8×42 genel olarak memnunum.

 5. hocam elimde bushnell 20×50 51m AT 1000M 53FT AT 1000YDS tek gözlü dürbün var uzaktaki nesneleri pek iyi göremiyorum biraz daha yakin dürbün lazım çift gözlü 3 kat daha yakın ne tafsiye edersiniz

 6. Ali bey merhabalar, öncelikle bu kadar soruya usanmadan cevap verdiğiniz için teşekkür ediyorum.
  Ben de yeni bir meraklı olarak bir dürbün almak istiyorum. Biraz araştırdım. Soru cevapların da çoğunu okudum. Bütçeme uygun olarak Bushman almak istiyorum. Genellikle zoomlu dürbün tavsiye etmediğinizi biliyorum ama Hepsiburada’da uygun fiyata (495TL) PF 8-24 50 gördüm. Bushman kalite olarak Qb, Cb, Pf, 198, hunter, Bn, şeklinde sıralandığı için kaçırmak da istemiyorum. Siz tavsiye eder misiniz?
  Bir de zaten bu dürbün veya aynı marka herhangi bir zoomlu dürbün 10x kadar yakınlaştırma yaptığında zoomsuz bir 10x dürbün kadar net göstermez mi?
  Bir de bir amatör olarak sorayım, zoomlu dürbünün ayarı çok zor mudur? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 7. Ali bey merhabalar zoom özellikli dürbün almak istiyorum ne kadar yakınlaştırırsa o kadar iyi benim için evimden çok uzak mesafeleri görmek istiyorum. Bütçe 2000 tl civarında aşağıdaki modeller ilgimi çekti. Siz ne önerirsiniz bu modellerden hangisiyle daha iyi sonuçlar alabilirim.
  Meade, Mirage 10-22×50 Zoom Dürbün
  Nikon Aculon A211 Zoom Modeli 10-22X50 Dürbün
  Bushman P25-125×80 Zoomlu Dürbün
  Bushman P20-60×60 Zoomlu Dürbün

 8. Merhaba,
  Nikon aculon 10×50 yerine 10-22×50 zoom dürbün alsam 10x zoom’da yine zoom’suz 10×50’deki kaliteyi alabilir miyim? daha cok elle ve bazen tripod ile gökyüzü ve manzara gözlemlemek istiyorum. hangisini önerirsiniz?

 9. Ali Hocam merhabalar saygılar sunuyorum verdiğiniz bilgiler adına teşekkür ederim.

  Evimden manzara izlemek adına dürbün baktım anladığım kadarıyla 10×50- veya Nikon 16×50 bu konuda yeterli bulmuşsunuz. zoom özelliği sağlıklı netice vermediği için 16×50 tatmin eder mi şüpheye düştüm. 40-50km mesafeler için. Bu tip sorulara kara teleskopu önerdiğinizi gördüm. Celestron ve Bushman sanıyorum fiyat olarak bana daha yakın civarlarında gece veya gündüz sabit gözlem uzak mesafe için dürbün mü (direk model yazarsanız çok sevinirim her ikisi içinde. Çünkü ona göre alacağım hiç bir bilgim yok ) yoksa kara teleskobu mu önerirsiniz ? Çok teşekkür ediyorum şimdiden sağolun.

 10. Elimdeki dürbünde tersten bakıldığında çatlak gibi görünen ve görüntüde siyah nokta/leke olarak görünen bir şey var. Bu her dürbünde oluyor mu? Yoksa mercek kalitesiyle mi ilgili? Teşekkürler.

 11. Merhaba Ali Bey,
  Doğa gözlemi için tripotlu dürbün ne önerirsiniz?
  Tripot kullanmadan kullanılabilecek ne önerirsiniz?
  Son olarak, tripot ve tripot adaptörü tüm dürbünlere uygun mudur, kalitelisini nereden alabiliriz?
  Dürbün için bütçem ortalama 1500TL
  Sağlıklı günler dilerim.

 12. Merhaba, 300-400 liraya kamp için başlangıç dürbünü seçmeye çalışırken resmen kayboldum. Önerilen Bushman 10×50 için bile birçok model var. Hunter modeli 360 lira. Sanırım en çok alınan da Olympus 10×50. Hunter modeli yeterli olur mu? Özellikler önerdiğiniz bir model var mıdır?

 13. Ali hocam öncelikle faydalı yorumlarınız için teşekkürler Nikon aculon a211 modelinde 12×50 ile 16×50 arasında kaldım tripot kullanmak istemiyoruz doğada ve deniz gözleminde kullanacağız ne önerirsiniz iyi akşamlar

 14. Merhaba Ali Bey; uzay gözlemi için Nikon Aculon A211 10*50 dürbün almayı planlıyorum. Tavsiye eder misiniz yoksa başka hangi dürbünü önerirsiniz? Fiyat: 0-1250

 15. Merhabalar
  Ben 2km mesafeli bir ekmek büyüklüğünde bir anteni rahat görebilmek için hangi model ve marka bir dürbün kullanmalıyım.

  İyi Çalışmalar

   • Merhabalar..
    Yorumlarınız yola çıkarak NIKON BINOCULARS ACULON A211 16X50 almaya karar verdim. Fiyatı 1.047 tl
    Yalnız bir sorunun cevabını bulamadım.
    Görüntüde titreşim yapar mı? İlla masa desteği vs mi olmalı? Titreşim yaparsa ne önerirsiniz?

 16. Merhaba Ali bey Burshman Hunter Serisi 12×50 ve ölympus black 10×50 seçenekleri arasında kaldım aynı fiyat çünkü evden ve bahçeden doğayı seyredebilirim net olarak birini söylerseniz alacağım çok da anlamıyorum ama araştırdım kadarı ile Burshman 2 kat daha büyütecek kalite iyi fakat olympus için hatrı sayılır beğeni var sizce? Teşekkürler şimdiden

 17. Hocam Merhaba. Sahilden adaları yalovayı ve akşamları gözyüzünü gözlemlemek istiyorum. Konus 7-21×40, Dörr Alpina 8-21×50 veya 10-30×60, Braun 8-24×50 veya 10-30×60 hangisini önerirsiniz? Dörr Alpina ve Braun yurtdışı yorumlarından zoom kalitesinden emin olamadım. Siz hangisini önerirsiniz ya da bu fiyat skalasında başka bir dürbün de olabilir? 300-500 TL civarı fiyatları.

 18. Merhaba iyi günler,
  Nikon Dürbün Aculon A211 8-18×42 veya 10-22×50 arasında kaldım beni endişelendirense 42 mm mercek yeterli midir 50 mm ye göre ne kadar dezavantajı olur daha çok kuş gözlemlemek için almayı düşünüyorum. anladığım kadarıyla 8-18×42 ayrıca daha küçük boyut olarak, tercihimde küçük olmasından yana. Sizce ne yapmalıyım 8-18 mi yoksa 10-22 mi tavsiye edersiniz.

 19. Ali bey iyigünler.Evimden deniz ve kara gözlemi yapmak için (aşağı yukarı 40/50 km mesafeler) daha önceki yorumlarınızda diğer yorumculara kara teleskobu önermişsiniz.Hangi marka ve özellikte kara teleskobunu önerirsiniz.Hobi amaçlı olarak kullanmak için fiyat olarak 1000 tl’ye kadar.Yorumlarınız için teşekkür eder iyigünler dilerim.

 20. Merhaba Ali Bey. Kuşları gözlemlemek için bir dürbün arıyorum. Bir arkadaşıma hediye alacağım için kullanımı basit bir ürün olsun istiyorum. (Bilgimiz yok bu konuda ve nadir kullanılacak) 300 TL ye kadar hangi ürünü önerirsiniz acaba. Benim bulduklarım;
  BUSHMAN BN2 10X40 Küçük Dürbün 220 TL
  BUSHMAN LEGEND CL8X30 230 TL
  Konus Sporty 10×50 WA 260 TL
  BUSHMAN CL7X50 290 TL
  Bushman CL10x50 300 TL
  Başka bir öneriniz var mıdır? Yoksa bunlar arasında en mantıklısı hangisi olur?
  Değerli bilgiler için çok teşekkürler.

 21. Merhaba Ali Bey, doğadan ziyade evreni gözlemlemek istiyorum bunun için de sabit bir teleskoptan ziyade bir dürbünü kullanmayı tercih ediyorum, lise son sınıf öğrencisiyim biraz bütçeye dikkat ederek uzayda gözlem yapabilmek için alacağım dürbünlerin en düşük hangi standartlarda olması lazım verebilirseniz dürbün modeli örneği vererek cevaplayınız lütfen bu konuda biraz aklım karışık şimdiden teşekkürler 🙂

  • İzleme keyfi için 50mm ve üzeri bir çap ve 16-30x arasında bir büyütme ideal olabilir. 16x50mm veya 30x60mm gibi dürbünler var ama fiyat konusunda bir şey diyemem.

   • Bushman Bn 12 uzay gozlemi İcin ideal bir secimmidir Ali bey lutfen cevap verebilirmisiniz çünkü cogu uzay sitelerinde 10×50 dürbün yeterli olur diyorlar

    • Merhaba, 300-400 liraya kamp için başlangıç dürbünü seçmeye çalışırken resmen kayboldum. Önerilen Bushman 10×50 için bile birçok model var. Hunter modeli 360 lira. Sanırım en çok alınan da Olympus 10×50. Hunter modeli yeterli olur mu? Özellikler önerdiğiniz bir model var mıdır?

 22. Ali hocam teşekkürler bilgiler için. Ben gökyüzü gözlemi yapmak istiyorum. Nelere dikkat etmeliyim? Büyütmesi değişebilen dürbünlerin bi sıkıntısı var mıdır? Bushman Bn17 12-36×70 (650 Tl) baktım önerir misiniz? Başka neler tavsiye edebilirsiniz?

  • Güzel lensler ama doğrudan kullanmadım. Bir ara test edecektim sonra vazgeçtim. Sonuçlar için bir şey söylemem zor. Zoom alacaksanız Canon tavsiye ederim tabi ki…

 23. Ali bey zaman ayırdığınız için tekrar çok teşekkür ediyorum.Bir ricam var.8-24×50 bushman ve 8-24×50 konus ikiside fiyat olarak çok yakınlar 360-380 arsındalar.Ama hiç deneme görme şansım olmadığından iki marka arasında kaldım.Param zayi olmasın hayal kırıklığı yaşamamak için size sorayım dedim konus mu bushman mı ali bey.Hakkınızı helâl edin lütfen

 24. Ali Bey merhaba, Olympus 10×50 DPS-I incl.ve Bushman P10-30×60 Zoomlu Dürbün arasında kaldım. Amacım gezegenler ve doğa gözlemi, tekne veya sahilden 5-10 km mesafeyi gözlemlemek. Bahsettiğim dürbünler amacıma uygun mudur? Hangisi daha iyidir sizce? ve/veya önerebileceğiniz farklı bir marka/model olursa çok sevinirim. Hiçbir bilgim yok çünkü yazılarınızı ve yanıtlarınızı inceleyerek karar verdim. Sunduğunuz faydalı bilgiler için teşekkürler…

 25. s.a alı abı ben avla urasıyorum kısın dağlardayım uzakları yakın dan görmem ıcın hangı durbunu almalıyım yakına getıren ıyı bı durbun desenızde alsam

 26. Hocam merhaba, elimdeki dürbün extreme marka 60*90 CB
  grossfeld
  18M/10000M

  Ölçüleri çok mu kötü, ayrıca eskiden çok güzel görüntü verirken şimdilerde o hissi vermiyor acaba nedendir

 27. Merhabalar Ali bey. Doğa yürüyüşlerinde, kamplarda kullanabileceğim kaliteli dürbün almak istiyorum. Tek bakaçlı dürbünlerden ne tavsiye edersiniz diye danışacaktım, fakat sorulanlara yazdığınız cevaplardan çift bakaçlı dürbünün daha zevkli olduğunu anladım. Sorulanlara verdiğiniz cevaplardan da hangi marka ve hangi model dürbün alacağıma karar verdim sayılır. Ancak yine de size danışmadan son kararımı vermek istemedim. Alacağım dürbünü; güvenilir, ürünleri sahte/çakma olmayan nerden temin etmem sağlıklı olur. Hepsiburada üzerinden satıcı Teknobox hakkındaki görüşlerinizi öğrenebilir miyim?
  Teşekkür ederim…

  Nikon Aculon A211 16X50 Dürbün

  Nikon Binocular Aculon A211 12X50 El Dürbünü 88990

  • Merhaba. Satıcıyı bilmiyorum ama hepsiburada üzerinden garantili satış yapıyor olduğuna göre orijinal üründür. İkisi de benzer kalitede. 16x50mm de izlemek biraz daha dikkat ister. 12x50mm de daha kolaydır. 16x daha çok yaklaştırır… Karar sizin.

 28. Ali hocam merhaba. 2 dürbün markası arasından nasıl bir seçim yapmalıyım. bresser hunter 16×50 ve olympus 10×50. doğa gözlemi için, adalara bakmak için.Netlik, yakınlaştırma vs hususları nasıldır. Teşekkürler.

 29. Merhabalar
  Ben uzay gözlemi için dürbün almayı düşünüyorum. Jupiteri ve uydularıni ve Satürn’u görmek istiyorum. Dürbünü alma amacım bu. Başka gezegenler de gözükse güzel olur tabi. 10*50 alacağım. Zoomlu dürbünler hakkinda görüntü kalitesi düşük yazmışlar. Sizce zoomlularda görüntü kalitesi bozuk mu oluyor? Meade travelview , Barska escape,Bushman bn7 bn10 bn12, Square, Olympus dps1 dürbünlerine bakıyorum. Square 250 iken Olympus 400 tlye satılıyor. Sizce fiyat farkı görüntü kalitesini etkiler mi? Fiyatı uygun olanı almak isterim ama bahsettiğim gezegenler ve uydular gözükmeyecekse pahali olanı alırım. Sizce bu saydıklarımın hepsinde dediğim gezegenler uydular rahat bir şekilde gözükür mü? Ve aynı markanin zoomlu olani da var. Mesela 10-22 zoom ya da 10 zoom gibi. 10-22yi alsam 10 zoom yapsam diğer sabit zoomluyla 10dan baksam ikisi aynı sonucu verir mi görüntü kalitesi olarak? Şimdiden teşekkür ediyorum .

  • Merhaba. Bu dürbünlerle uyduları görmeniz zannediyorum mümkün olmaz. Teleskop almanız lazım. Hem net görmek için hem de yeterli büyütme için…

 30. Hocam bende Eagle 188x750WA 980/10000m dürbün var,fakat bu ölçülerin ne anlama geldiğini bir türlü çözemedim.Bu konuda beni aydınlatabilirmisiniz,Teşekkür ederim.

 31. Ali bey merhaba. Buhafta sonu durbundunyasina gidip bir durbun alicam.aklimda iki tane marka ve ölçek var.1cisi Nicon Aculon A211 16×50 ve fiyati 950tl diger marka ise Bushman Hunter Bn7 10×50 amator. Bununda fiyati 325tl.İzlenimim ise yazlikta karsimizdaki orman ortalama 3km ve ayin kraterleri vede hoby amacli.ornek bostanci sahilinden adalari izlemek v.s..ikinci markam olan 325tllik bushman durbun sizce idare edermi yoksa nikonmudur.Tesekkur ederim.

 32. Hocam merhabalar. Çanakkale’deyim ve burada boğaz manzarası izlemek için kolay ulaşılabilir çokça tepelik bölge var. Geçen gemiler, kuş gözlemi, karşı yakaya bakınma (Çanakkale-kilitbahir yaklaşık 1 km mesafe) açısından vs seyirlik epey alternatif var. Bu bakımdan aradığım dürbün kalitesinde geniş açı+kaliteli görüntü istiyorum. Daha önceden kodak marka bir dürbün almıştım fakat ilk dürbünümdü ve kalitesizdi, hâlâ duruyor ama değiştirmek istiyorum. Bu amaçla uzun araştırmalarım sonucu en çok tavsiye edilenler arasında olympus’un 10×50 oranına sahip dürbünün olduğunu gördüm. Ay ve yıldız gözlemi için de bunu önermişler ama sanıyorum manzara izlemek için de uygun olur? Sizin tavsiyeniz nedir? 500 lira fiyat limitini aşmayan bu kalitede başka birkaç marka ve model daha önerebilir misiniz yoksa olympus benim işimi fazlasıyla görür mü? Teşekkürler.

   • Anladım hocam çok teşekkür ederim. Sanırım vereceğim paraya değer bir fiyat-performans ürünü olympus tam anlamıyla. Beni tedirgin eden şey sadece ağırlığı ve tripod gereksinimi oldu. Sanırım 800 gram civarı ağırlığı vardı o modelin, uzun süre el kullanımında bi sıkıntı oluşturur mu acaba? Tripod hiç kullanmayacağım çünkü, tamamen elimle bakacağım.

    • Tripod’a gerek olmaz bence. 50mm çaplı dürbünler biraz ağır oluyor ama o kadar sorun olmaz. Bende de Nikon’un dürbünü var o da ağır yıllardır kullanıyorum. Olympus fiyat anlamında bulabileceğiniz en iyisi. Farklı markalar bener performans sergilerken fiyatı oldukça yüksek. Hafif ve güçlü bir dürbün dediğiniz zaman fiyat 2.000tl ile 20.000tl arasında değişiyor….

     • Hocam işlerimden dolayı biraz geç dönüş yapıyorum kusura bakmayın. Dürbünü aldım, kargo ile elime ulaştı. İlgili arkadaşlar için de söylüyorum bilgi amaçlı, gerçekten verdiğim parayı fazlasıyla hak ediyor. Görüntü netliği çok keskin ve çok kaliteli. Ben epey uzunca bi müddet seyrettikten sonra kafamı kaldırdığımda başımın döndüğünü fark ettşm hafiften. Yani baş döndürecek kalitede görüntü netliği var dürbünün. Yakınlaştırması da baya başarılı. 500 metre ötedeki balıkçı teknesine bakıp içindeki adamın ne tür balık yakaladığını görebiliyorum. Kısacası tam istediğim kalite ve geniş açıda görsel şölen sunuyor dürbün. Fakat en büyük eksisi, almadan önce de bahsettiğim gibi ağırlığı bi tık fazla geldi maalesef. 4-5 dakika bakındıktan sonra bileklerimin baya yorulduğunu hissettim. Keşke 150-200 gram daha hafif bir dürbün olsaymış, o zaman kusursuz olacakmış ama bu paraya bu kalite elbette ki yeterli. Dediğiniz gibi hafif ve kaliteli dürbün almak istesek en az bin lirayı gözden çıkarmamız gerekir. Teşekkür ederim tekrardan vakit ayırıp cevap verdiğiniz için.

     • Mrb Ali Bey benim çok acil birsey öğrenmem lazım keskin nisancidaki silah durbini çok uzaktaki mesafeyi yakina getirme özelliği olan hangi durbini silaha gider

 33. Selam hocam. Bushman 7-21×40 veya 10×50 iki dürbün arasında kaldım. Fiyatları aynı ve doğa gözlemi ve hobi olarak kullanmak amacım. Aklımda zoom lu dürbün almak var ancak merceğin 40mm olması aklıma takıldı. 50mm ile 40mm çok fark varmıdır? bende 10×25 dürbün var ve rahat bir görüş açısı yok. 40mm dürbünlerin görüş açısı iyimidir?

 34. Merhaba hocam. Ben okçuluk sporu yapıyorum ve yaptığım sporda 50m deki 10cm çapındaki halkayı net bir şekilde görmek istiyorum ve uygun bir fiyata hangi dürbünü önerirsiniz?

 35. iyi günler ali bey.evimden manzara seyretmek için iki dürbün arasında tercih yapmam gerekirse hangisini önerirsiniz?çıplak gözle 40-50 km uzaklık görüş alanı var.Celestron 10X50 PO Upclose G2 / Olympus 10×50 DPS-I.teşekkür ederim.

 36. Merhaba 500 tl ye kadar otomatik odaklamali compact 500-1000 metre arasinda ordek keklik tavsan izleyecegim bir durbun bakiyorum, oneriniz nelerdir?

 37. Ali bey selamlar
  Netional geographic 20 60 60 kara teleskopu (350tl)yaban hayati gözlem için yeterli olur mu yoksa ayni buyutme degerlerinde daha kaliteli markalara mi yonelmemi onerirsiniz.Ayni buyutme degerinde bushnell urunleri 2000tl civarında iken national geographic 350tl.Bariz bir fark yoksa ucuz olan tercih edilebilir mi?

  • Ucuz etin yahnisi yavan olur derler. Bahsettiğiniz teleskop parlak ve iyi bir görüntü vermeyecektir. Ancak yine de bir gözlem yapabilir diye düşünüyorum. Ciddi anlamda kuş gözlemciliği yapacaksanız kaliteli bir teleskop alın. En doğrusu bu… Kuşları tanımlamakta bile zorlanabilirsiniz çünkü…

 38. İyi günler hocam. Ben 1000 km menzil tüfek alıcam ama 1 km yi 10-60 metre arasında nasıl bir dürbün yaklaştırır ? marka model önerebilir misiniz? Birde 200 ila 700 tl arası dürbün var 10000 tlye dürbün var ekonomik olması ne kadar sıkıntı çıkarır ?

 39. Merhaba Ali Bey, dürbün konusunda hiç bir fikrim yok. Drone uçuruyoruz. 100m-3km arası havada kontrol etmek düşerse bulabilmek maksadı ile 1000-1200 tl civarı önerebileceğiniz bir ürün var mıdır? Teşekkürler.

 40. Ali Bey merhabalar
  Celestron UpClose G2 10-30×50 Zoom Porro Dürbün mü
  Nikon Dürbün Aculon A211 16×50 mi
  bağımda bahçemde dağda vs gezerken hobi seyirlik maksatlı benimki sizce hangisi uygun olur
  genel olarak marka kaliteleri olarak nikon mu celestron mu

 41. Ali Bey merhaba,
  Öncelikle mutlu yıllar,
  Yazlık evimde manzara seyretmek amacı ile bir dürbün almak istiyorum. Bunun için en çok hangi ürünü tavsiye edersiniz? (Maksimum 700-800 TL)
  Çok teşekkürler

 42. Ali Bey merhaba ben tento SAM 20×60 dürbün aldım 1000/40 mt olarak sipariş verdim dürbün dünyası sitesinden dürbünü bugün aldım 3-5 km için dağları kuşları doğayı izlenebilir mi yada siz ne gibi dürbün tavsiye edersiniz? Tento markalı dürbün işimi görür mü yada geri iade edip hangi dürbün tavsiye edersiniz 5 km mesafeyi yakın yere getiren dürbün hangisini önerirsiniz..

  • Tento markayı bilmiyorum ancak Dürbün Dünyasının ürünleri genel anlamda iyidir. Elbette ne kadar fiyat o kadar kalite. En azından optik için bu böyle. Bence değiştirmenize gerek yok….

 43. Selamin Aleyküm ali bey. Bn nikon 12x50prostaff 5 binicular dürbünü almak istiyorum. Fiyati 2000 tl. Bu fiyata baska önerebileceğiniz dürbün varmı. İnşallah yorumu çabuk görürsünüz iy günler 🤗👍

 44. Teşekkür ederim.Umarım bu mesajıma hemen cevap verirsiniz.indirim bitmeden almak istiyorum 2 saat kaldı:)Konus 7124 (15-40x50mm) ve Konus 7112 (15-45x60mm) Bunlardan hangisi iyidir?

 45. merhaba Ali bey bu teleskoplardan hangisi daha iyidir hem gökyüzü ay ve gezegenler icin ve yeryüzü gözlemi için Heider ProZoom X1 ve konuspot50 7124 ü kıyaslayabilirmisiniz

  • Her ikisi de giriş seviyesinde teleskoplar. Açıkçası test etmediğim için kesin bir şey söylemem doğru olmaz. Konus un izleme kısmı düz olduğu için uzun gözlemlerde yorabilir. Ama diğerinin de optik durumunu hiç bilemiyorum…

 46. Ali usta merhabalar. Öncelikle yazmış olduğunuz yararlı bilgiler için çok teşekkür ederim. Dürbün bilgisi kıt olan birisi olarak fazla fazla aydınlanmaya sebep oldunuz 🙂
  Şahsi meseleme gelirsek ben öğrenciyim ve 200-250 tl civarında bir dürbün bütçem var. 2 gündür niyetlendim dürbün almak için ve araştırmaya başladım lakin Türkiye fiyatları birde dolar kuru nedeniyle uçuk durumda.
  Bütçeme en uygun ve verdiği performans bakımından Aliexpress deki dürbünlere kilitlendim. “Bijia” markalı dürbünlerin çok sattığını ve bütçeme de uygun olduğunu gözlemledim. Fakat bu sitede sizlerin yazmış olduğu açıklamalar sonucu almadan önce sormak istedim sana Ali usta.

  – Sence acaba “Bijia” (yüksek ihtimal Çin malı tabii) markalı dürbün almamda ne tür sorunlar olabilir ?
  – Dürbün kullanma amacım, kırsal alanda yaşıyorum ve hayvanlarla ilgilenmeyi, gözlemlemeyi seviyorum. Buralarda yaşayan yırtıcı kuşları, tilkileri ve hatta yer yüzü şekillerini mümkün olduğunca yakın ve detaylı incelemek istiyorum.
  – Ayrıca Aliexpress de bulunan ilgimi çeken ilk ürünleri aşağıdaki ekran görüntüsünde kırmızı ile belirttim bakıp yorumlarsan çok memnun olurum usta.

  http://prntscr.com/lkvtsi

  – Diğer merak ettiğim detaylar. Dürbünün lens renginin ne olduğunun bir önemi var mı ? Zoom kademe ayarı olan dürbünler de netlik yakalamak zor diyorlar bu ne derece doğru ?

  -Son olarak ise hem fiyat hem de özellik olarak kendi tavsiyelerini öğrenmek isterim.

  Şimdiden çok teşekkür ederim Ali usta. Saygılar…

  • Bu tür ne olduğu belli olmayan dürbünleri tavsiye etmem. Hiç kullanmadığım için de bir bilgim yok maalesef. Biraz daha bütçe ayırıp bushnell veya nikon bakın derim…

 47. hocam selamlar benım bır sorum olacak kıbrısdan selamlar bizim köyün denizinden Türkiye toros dağları görünür kış aylarınıda gözlemlemek için ne önerirsiniz mesafa 60 km kıbrıs turkıye bana 20km veya 25 km gösterebilecek net br dürbün lazım veya daha fazla km de olabilirim yardımıcı olursanız sevinirim….

 48. Ali bey öncelikle kolay gelsin size ufak bir sorum olacak . Nikon 10-22×50 , 10 ile 22x arasında bir yakinlastimaya sahip , 16×50 ilk bir dürbünün yakinlastimasi 16x sabitmi yoksa 1x den başlayıp 16x e kadar gidiyor ?

 49. Ali Bey merhabalar iyi günler.Ben babama bir dürbün almak istiyorum denizci kendisi internette pek çok araştırma yaptım dürbünler hakkında bilgi sahibi oldum ama iş hangisini alacağıma gelince değerli yardımınız gerekti şimdiye kadar yaptığım araştırmalarda denizciler için ideal dürbün ölçülerinin 7*50 yi geçmemesinin önerildiğini gördüm ama daha önce hiç dürbün kullanmadığım için neyin ideal olduğunu da bilemedim zoomlu mu zoomsuz mu tercih etmeliyim? suya dayanıklı olması ilk , uzun mesafeleri net göstermesi ikinci , seyir titreşimlerini en aza indirebileceğim bir dürbün olması üçüncü ,çok çok ta ağır olmaması dördüncü kriterimdir.Korsan tipi bir dürbün de olabilir fakat çift bakaçlı dürbünler gibi net görüntü alamayacaksam tercihim çift bakaçlı dürbünden yanadır.Ayırabileceğim bütçe maksimum 1000tl dir ne önerirsiniz şimdiden çok teşekkür ederim saygılar…

  • Merhaba. Nikon dürbün sayfasında özellikle denizciler için modeller bulunuyor. Buradan bütçenize uygun bir tane bulabilirsiniz… Titreşim önleme olsun derseniz fiyat biraz yüksek olabilir…

 50. Ali bey merhabalar.
  Nasilsiniz. İyisiniz umarım.
  İnanın size imreniyorum.
  Çünkü hemen hemen tüm yorumları okudum.
  Herkese bikmadan usanmadan tek tek cevap veriyorsunuz.

  Ve ayrıca hemen hemen çoğu kişide hep aynı özellik de turbun istiyor ve hep aynı mesajlara yakin mesajlar geliyor.

  Yorumlari okusalar gerçi sorularının cevabını kolaylıkla bulabilir ler demi ama.

  Umarım bende onlardan değilimdir.😂

  16×50 Nikon.
  12×50 Nikon.

  Nikon marka.
  Şimdi Nikon.12×50 daha iyi sanirim. Zoom özelliğide var bunun. Yorumlarda öyle deniliyor.

  Ama 12×50 Nikon çok pahalı.😂

  Benim istediğim Nikon. 12×50 Ve Nikon kalitesinde 200 ile 250 tl civarında zoom özelliği iyi olacak. Asla hemen bozulmayacak. Yani bulanıkda asla ama asla göstermeyecek.

  Kaliteli ve 1 ila 2 km mesafeleri iyi gösterecek. Nikon 12×50 kalitesinde olacak.

  Ksin ve net olarak ne önerir siniz.

  Kısacası. Ali bey

  Nikon. 12×50 kalitesinde 2km mesafeyi çok net gösterecek Zoom özelliği çok iyi olan. Yaklaşık 300 tl civarında kaliteki, sağlam ve harika bir turbun almak istiyorum.

  Saygılarımla.
  Geçmiş bayramınız kutlu olsun.🤗

 51. Ali Bey iyi akşamlar,

  Doğa ve Gökyüzü gözlemi için; Bushman CB 10×50 Profesyonel Dürbün ( 850 TL ) uygun mudur ?
  1000 TL ye kadar önerebileceğiniz diğer dürbünler hakkında destek rica ederim.

  İlginize şimdiden teşekkür ederim.

 52. Ali bey merhaba,

  Nikon 12×50
  Nikon 16 ×50
  Nikon 10×22×50
  Arasinda kaldim uzaklari net gormek icin hangisini almaliyim.Agirligi sorun degildir.
  Malum fiyatlarida goz onune alirsak.

  Tesekurler.
  iyi çalismalar.

 53. Merhaba Ali Bey,

  Nikon kalitesine yakin 10×22×50 veya 16 ×50 ye yakin bir kac marka ve onereceginiz fiyati makul ama kaliteli bir urun markalar varmidir.

  Saygilarimla.

 54. Ali Bey merhaba,

  20x60x60 Busman Dürbünüm bozuldugu için yeni bir dürbün almak istiyorum.

  Birazdaha kaliteli ve uzagı net gösterecek.Yazlık evde karsıdan geçen gemileri dagları tepeleri net göstermesini istiyorum.Durbun almak istiyorum.

  Bushman 20 60 60 dsn biraz daha iyi,
  Bir kactane soylerseniz sevinirim.

  Bu konuda desteginizi bekliyorum.

  Saygılarımla.

 55. Ali Bey merhaba,

  20x60x60 Busman Dürbünüm bozuldugu için yeni bir dürbün almak istiyorum.

  Birazdaha kaliteli ve uzagı net gösterecek.Yazlık evde karsıdan geçen gemileri dagları tepeleri net göstermesini istiyorum.Öneriniz dürbün ve teleskop olabilir.

  Bu konuda desteginizi bekliyorum.

  Saygılarımla.

 56. Selamlar herkese
  Ali bey
  Ben doğada kamp yaparken yürüyüşte yanımda taşıya bileceğim,balıkta kullana bileceğim
  Bir dürbün almak istiyorum. Ben ilk defa bir dürbün sahibi olacağım en uygun ölçüleri nedir ne almam lazım ne önerirsiniz. Teşekkürler

 57. Ali Bey merhaba
  Ben Bushnell 16#50 dürbün slnak istiyorum, Kuş ve doğa gözlemcili için, Bushnell 16×50 dürbün de BAK 7 prizma mercek var, Sizin önceki yorumlarınızda da belittini bir konu , Bak 4 prizma mercek. Bak 7 ye göre ışık geçirgenliğini daha güzel sağlıyor demiştiniz, Nikon 16#50 de Bak 4 prizma mercek var, Nikon biraz daha pahalı, Bushnell 16×50 alacağım, Ne dersiniz bu dürbün hakkında? Desteğiniz için şimdiden size teşekkür ederim,

 58. Merhaba Ali bey hobi olarak doğada açık alanda belki gökyüzünüde seyretmek için bir dünbün almayı düşünüyorum KONUS Dürbün PROXIMO 9×63 sizce nasıl uygunmu aynı fiyatlara önerebileceğiniz bir dürbün varmı şimdiden teşekkürler

 59. Merhaba Ali Bey,
  Eşim gökyüzünü ve doğayı dürbünle gözlemlemek konusunda çok hevesli fakat bu konuda hiçbir bilgimiz yok. Yazdıklarınız oldukça aydınlatıcı ama net model tavsiyesine ihtiyacım var. 400 TL’yi aşmayacak şekilde gözlem amaçlı bir dürbün tavsiyesinde bulunabilir misiniz ?
  Teşekkür ederim.

 60. merhaba Ali bey celestron 20×80 yoksa Konus 28×80 hangisi sizin yorumunuzu bekliyorum baska model arastırmak istemiyorum sizin düsüncelerinize guvenıyorum
  saygılar

 61. Merhaba ali bey ben dürbün alcam ama nette hep carlzeiss efsane görüyorum yenileri çoj pahalı eski modeller jena delrim jenaptüm görüyorum kus
  için. Gözlem yapcam suzce bunlar net gösterirmi

 62. ali bey mrb. 3000 tl bi bütçem var kuş ve uzay gözlem için ne tavsiye edersiniz.. teleskop olarak mesala nikon prostaff lara baktım ama….. tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

 63. Ali Bey Merhaba
  Yeni durbun arastirmaya baslamistimki sizin yazilarinizi gordum.
  2-3 km mesafedeki dogayi gozlemlemek istiyorum 200-250 tl ye onerebileceginiz duzgun bir durbun varmi?

 64. merhaba ali abi, ben dağ tepe gezen bir maceracıyım, doğada kullanmak için bushman 50×50 dürbün almayı düşünüyorum, yanlış dürbün almak istemiyorum sizce alsammı ?

 65. Merhaba Ali Bey; Bundan 20-25 yıl önce aldığım 20×60 rus malı bir dürbünüm var. Uzun süredir kullanmıyordum. Geçen gün kullanmak istedim, ancak çift görüntü alabildim. Sağ taraftaki görüntü, sol taraftaki görüntünün üzerinde oluşuyor. Bildiğim kadarıyla darbe alma veya düşürme söz konusu olmadı. Bu dürbünün kalibrasyonunun yapılması mümkün mü? Ankara’da ikamet ediyorum. Ankara’da dürbün kalibrasyonu ve bakımı yapan bir yer bulabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

   • Güner Bey İzmir’de oturan bir teknisyen arkadaş var .Ayar işinizi yapabilir dürbününüz büyük ihtimal düştü yada bir yere çarptırdınız başka türlü böyle bir durum olmaz diye düşünüyorum.Yüksel Yılmaz 05423551350 Bir görüşün sorununuzu çözecektir.

 66. Merhaba Ali Bey,

  Yalnızca doğa gözlemi yapacak bir doğasevere hediye olarak uygun fiyatlı 10X-16X arası yakınlaştırması olan bir dürbün araştırıyorum. 200 tl altı opsiyonlar içinde benim uygun gördüğüm Bushman Bn:8 12X50 modeli. Ancak, konuya hakim olmadığım için size danışmak istedim.

  Bu dürbün makul bir seçim midir, 200 tl altında, sizin önerebileceğiniz bu tür bir dürbün var mı?

  Teşekkürler, iyi çalışmalar.

 67. ALİ BEY MERHABALAR.NİKON ACTİON 12X50 DÜRBÜN ALMAK İSTİYORUM AMA HİÇBİR YERDE BULAMIYORUM.KOCAELİDE BU DÜRBÜNÜ BULABİLECEĞİM BİRYER VARMI ACABA.

 68. Ali Bey Merhaba,

  maksimum 20-30Km ileride 40-95m yüksekliğinde GSM kulelerine bakmam gerekiyor. Kule ile aynı istikamet de TEDAŞ direği ile kuleyi ayırt etmem gerekiyor. Bunun için asgari olarak hangi özelliklere sahip bir dürbün almam gerekiyor. Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.

 69. Merhabalar ali bey ben ara ara doğaya tek başıma çıkıp kuş seslerini dinleyip bundan mutlu olan biriyim son zamanlarda bende dürbün merakı başladı araştırmalarım sizin yazılarınızla karşılaştım banada yardımcı olursanız sevinirim nikon action 10-22*50 sizin önerdiğiniz dürbünü almak istiyorum izinizle iki sorum olacak bu dürbünü ankarada temin edeceğim işyeri veya internet sitesi adresi verirseniz sevinirim ikinci sorumsa bu dürbün 5 km bi mesafede hayvanlari ne kadar yakınlaştırır.şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba. Bu dürbün yerine 16x50mm veya 12x50mm sabit bir dürbün almanız daha iyi olur bence. Zoom dürbün belli bir noktadan sonra netlik kaybına neden oluyor. Ankara’da Murat Azaklı foto var. Oradan alabilirsiniz. Selamımı söylerseniz yardımcı olacaktır…

   • Ali bey kusura bakmayın sizi meşgul etmek başınızı ağrıtmak istemiyorum ama sizin bilgilerinizden yararlanıp bir kereye mahsus iyi bir dürbün almak istiyorum.yine sizin tavsiyeniz üzerine nikon action EX 16×50 CF modeline baktim bu modeli tavsiye ederseniz almak istiyorum yada sizin vereceğiniz bi modeli alabilirim.sayın murat azaklida bu modeleri bulabilirmiyim.değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.

    • Aculon veya action hangisini bulursanız 16x50mm alabilirsiniz… Murat Azaklı da var mıdır bilemiyorum… Elinde olmasa da getirtir… İnternetten de alabilirsiniz…

     • Ali hocam bilgiler için çok teşekkür ederim.son bir soruma vereceğiniz cevapla gidip iki modelden birini alacağım.murat azaklida aculan modeli varmış orfoda 10 günden felan ex 16×50 cf modeli gelecek.
      GÖRÜŞ MESAFESİNDE ve netliginde aculon ve action olanla bir fark var mi?anlayışınız ve yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

 70. Ali bey merhaba Nikon Aculon A211 16X50 Dürbün 589.TL…Nikon Binocular Action EX 16X50 CF Dürbün 1011.TL İkisinin arasında fiyat farkının nedeni nedir, birbirine karşı avantajları dezavantajları nelerdir ?şimdiden teşekkür ederim

 71. Ali bey oncelikle iyi aksamlar size danismak istedigim bir urun var tavsiyenize uyacam lutfen yardimci olursaniz cok sevinirim
  CANON Field 8.2° Bak-4 prism 20×50 marka durbun almak istiyorum ama urunun orjinal olup olmadigini anlayamiyorum yardimci olursaniz cok sevinirim size link atacagim
  http://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-fotograf-kamera-durbun-su-gecirmez-guclu-durbun-20×50-teleskop-askeri-hd-profesyonel-av-443382041/detay
  bu urun hakkinda bana mail atarsabiz dua ederim size saygilar sunuyorum ali bey.

 72. merhaba,

  olympus 8-16×40 özellikli dürbünü almayı düşünüyorum. kullanan önerecek birisi var mıdır?

  50mm çaplı dürbünler ağır ve büyük, 40mm daha uygun geliyor sanki. yanılıyor muyum?

  Bir de 10x50mm alsam 10-30×50 / 10-22×50 gibi bir dürbün almadığıma pişman olur muyum? Bu yüzden
  zoom’lu dürbün almayı istiyorum.

 73. Merhaba herkese, breaker 20X50 modelini sipariş ettim , açıkçası lensleri fiyatına oranla gayet başarılı konus marka denediğim başka bir ürünle aynı kalitede geldi bana , ancak ürünü geri iade etmek durumunda kaldım (fiziksel bir problem vardı sannırım kargolama sürecinde olmuş) sormak istediğim aslında şu ; ürün 20X50 diyor ama 20X değilde sanki 10X zoom hissiyati verdi bana şimdi yine aynı markanının Breaker 40X60 modeli var onu sipariş etmeyi düşünüyorum arada pek bir fiyat farkı da yok zaten, acaba bu modeli kullanan oldu mu aranızda acaba buda 40X diyip 20X mi gösterir? :))

 74. ali bey buradaki yazmıs oldugunuz bilgilere bakarak nıkon 10*50 aldım mukemmel bır haz verıyor tsk ederım bence ıdeal olan durbun cunku rakam yukseldkce kontrol etmek zorlasıyor trıpod ıstıyor bu durbun bıle eger ıyıce gormek ıstıyorsan trıpod ıstıyor cunku nefes almak bıle tıtretıyor lakın mukemmel durbun almısım tsk ederım sızlere

 75. Merhaba Ali Bey. Tavsiyeleriniz üzerine NIKON ACTION ZOOM 10-22x50CF dürbün almıştım ve gayet memnunum çok teşekkür ederim. Araştırdığım kadarıyla karadaki zoom olayında kameraların daha başarılı olduğunu farkettim yani dürbünlerden daha verimli geldi gözüme yanılıyor olabilirimde. Tabiki kameralardaki görüntüler dürbündeki gibi kullanışlı ve yalın olmuyor. Fakat tavsiyeniz ne yönde olur. Dürbün olarak bir tık üzeri ne olabilir. Kamera olarak Nikon coolpix P900 83x tarzında fakat daha uygun fiyatlı önerebileceğiniz bir ürün var mıdır.

 76. Merhaba Ali bey,

  Deniz manzarali evim var gemiler tekneleri gozlemlemek amacli istiyorum.
  Z 20*60*60 kullaniyorum
  Z 25*125*80 almayimi yani goruntu kotu olur diyorsunuz yani ?

  Degerli onerilerinizi bekliyorum.

  Iyi çalismalar.

 77. Merhaba Ali bey ,

  Kullanmakta oldugum Bushman Z 20*60-60 Dürbünümü biraz daha kaliteli bir görüntü ve uzagı net görmek istiyorum.Z 25-125-80 Bunu gördümbu işimi görürmü veya teleskopa yönelmem doğru olurmu bilemedim.Sizinde degerli desteginizi rica ediyorum.

  İyi Çalışmalar.

 78. ıyı gunler tekgozlu durbun tavsıyenız var mı soyle deyım avcılıkta pratık olması hasebıyle 2 km lık bır mesafeyı gorebılecegımız durbun tavsıyenız varmıdır tasıması kolay olur agır olmaz

 79. Bushman dürbünler yüksek kaliteden standarta doğru aşağıdaki gibidir sıralama şu şekildedir.

  PF Serisi = CB Serisi> 198 Serisi > Hunter Serisi> BN Serisi > CL Serisi > F Serisi olarak gidiyor.
  Hiyerarşi olarak en üstte PF ve CB Serisinin olduğunu söyleyebiliriz.Standart ise BN dir.Her serinin kendi içinde
  7×50 , 10×50 , 8×30,8×42 gibi bazen 12x,16x,20x gibi modelleri olabiliyor.Daha fazlası için http://www.durbundunyasi.com adresinden veya firmayı arayarak kendilerinden bilgi alabilirsiniz. 🙂

  • Büyük derken aslında aynı özellikler aynı boyuttadır. Farklı tasarım olan metalleri hariç. Onlar da marka olarak farklı diye hatırlıyorum…

 80. Ali Bey değerli yorumlarınız için teşekkürler benim sorum Kodak 8×40 ile Bushman 10×50 arasından hangisini tavsiye edersiniz.Birde Bushman markanın 10×50 pro modeli ve amatör modeli var bunlar arasında görüntü olarak cok fark var mı acaba teşekkür ederim

 81. Type Binoculars
  Color Black
  Magnification 16X
  Objective 50mm
  Item weight 845g
  Usage Travel, Gifts, Hunting
  Waterproof Waterproof life
  Production process Matte structure
  Viewing distance 5m-6000 m(If the weather is good)
  Prism BAK4
  Name 16X50 HD waterproof portable binoculars telescope

  İyigunler ali bey ben bu sıparısımı ali expresten yaptımda ben bu durbunu kus gozlemcıkıgı doğa ıcın aldım sızce kalıtelı bır dürbünmüdür yorumunuzu sabırsızlıkla beklıyorum ürünüm yeni kargolandı gelmesını beklıyorum neden yurt dısından aldıgımı soracaksanız daha ucuza geldı dıye ordan almayı tercıh ettım bıde nicon marka zaten bellı bir marka dıye yorumlarınız ıcın sımdıden cok tesekkur ederım

 82. tip:dürbünModel Numarası:20X50 LEObject lens diameter:50mmfield of view:560m/10000mFocusing System:Central regulating wheelAngle:8.2 degreePrism system:BAK4Lens Coating:FMC multi green coatingMinimum focusing distance:5mmRelative brightness:25is_customized:YesSize:19CM*16.5CM*6CM
  Ürün Açıklaması Nikon dürbün 20×50 hd için yüksek kaliteli güçlü dürbün teleskop geniş açı zoom merkez avcılık traveling değil kızılötesi,ali expres sayfasından kopyala yapıştır yaptım ali bey

 83. mrb ali bey bir soru da benim olacak müsade ederseniz.babam uzun mesafeli bir dürbün istedi benden bende aliexpresten 56 dolara nikon action el marka modelli 20×30 diye belirtilen bir ürün sipariş verdim sizce nasıl bir üründür? teşekkürler.

 84. s.a ali bey nıkon 12*50 almak ıstıyorum lakın bulundugum yerde olmadıgı ıcın test edemedım ınternetten sıparıs edecegım fakat kalıte olarak genel de ıyı dıyorsunuz mısal 5 km lık acık alanda rahat bır sekılde gozlem yapılabılır mı 5 km lık bır yer ne kadar yakına gelebılır tsk edıyorum selametle

  • Merhaba. 5km ciddi bir mesafe ve bu mesafede 12-50mm ile gözlem yapılır evet. Hava durumuna göre kalite değişir. 5km yi yaklaşık olarak 200m gibi göstereceğini tahmin ediyorum…

 85. ALİ BEY MERHABALAR BEN NİKON AKSİON 10×42 VEYA 10×50 ALMAYI DÜŞÜNÜYOROM BENİM KAFAMI KARIŞTIRAN BAK4 LENS VE BAK7 LENS LER NİKON HANĞİ LENSİ KULLANIYOR BİRDE MODELLERDE FARKLİLİK GÖSTERİYOR MU VE AYRICA hawke dürbünler hakkındaki görüşleriniz nedir nikonla kıyaslarsak

 86. ali hocam iyi günler uzay gözlemi için dürbün alacağım nicon bana biraz pahalı geldi olmypus ve konus düşünüyorum 10×50 alacağım konus olympus celestron fiyat ve kalite bakımından hangisini önerirsiniz şimdiden teşekkür ederim tekrardan iyi günler dilerim

 87. S.a ali bey.. yalova da Marmara denizine yüksekten bakan bir evim var tüm Marmara,İzmit,körfez Köprüsü,Gebze,Pendik,adalar,Kartal ve hatta açık havalarda Avrupa yakası bile görünüyor salonumda yaklaşık 7 ile 60 km mesafeler var,Bu mesafeleri baktığım zaman bir otomobili net gorebilegim derece bir dürbün varmı,tripod kullanabilirim sorun olmaz,Birde yukon nbr 30×50 dürbün nasıldır tşk ederim

 88. Ali Bey merhaba; Ben Ümit

  Yelken yarışlarını ,karadan seyretmeye çalışıyorum fakat bazen tekneler çok uzakta olduğu için görmekte zorlanıyorum bende Bushman 30×80 dürbün var , arkadaşımda 10-22 X 50 NİKON var ve benim dürbünden daha net görebiliyor ve ikimizde tripod kullanıyoruz bazen onun dürbünde yetersiz kalıyor , bize uzak mesafeler için hangi dürbünü tavsiye edersiniz

  • 30x80mm ve Nikon yeterli gelmediyse ekonomik bir çözüm yok maalesef. Swarovski tarzı bir dürbün almak gerekir ki fiyatlar 1.500$ dan başlıyor…

 89. İyi geceler Ali Bey,
  Denizde kullanabileceğim deniz yüzeyindeki çöpleri belirlemek ve saymak için dürbüne ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim. marka olarak Nikon, Canon ya da Olympus düşünüyorum.

 90. Mrb Ali Bey,
  Celestron C70 Mini Mak Yeryüzü Teleskop (70x750mm)
  Bushman 20-60×80
  Basit uzay gözlemi ve yeryüzü gözlemi için hangi modeli önerirsiniz? Kalite ve netlik açısından hangisi daha iyidir?

  • Teleskop Bushman dürbün ile hemen hemen aynı görüntü açısını verecektir. Elde tutarak gökyüzünü izlemek zahmetli olur. Konforlu olsun ve sadece uzayı izleyeceğim diyosanız bence Celestron teleskop. Esen kalın…

 91. Mrh ali bey bende bir dürbün meraklısı olarak size bir kaç sorum olacak öncelikle tek gözlü dürbün ile çift güzlü dürbün arasında kaldım bide zomlu dürbün ile normal dürbün arasında kaldım kararsızım ben güvenlik işi yapıyorum bana tafsiye edeceginiz bir dürbün varmı ben bi kaç tane buldum ama sizin tafsiyenizle almak istiyorum

  Tento 8×30 Rus Malı Tek Gözlü Metal Dürbün

  Bushman 10×25 Waterprof Tek Gözlü Su Geçirmez Dürbün

  BUSHNELL 8X32 TEK GOZLU DURBUN

  Bushman 8×25 Tek Gözlü Kaliteli Dürbün

  Bunlardan veya sizin başka tafsiye edeceginiz bir dürbün varmı şimdiden tsk ler

 92. Sizin yazdiklarinizi bastan sona kadar izledim ve sorularimin cevabini hemen hemn buldum gibi ama gözlerim bayaği yoruldu 🙂 bn bushbell 12×50 yi almistim düstu ve kırildi simdi nikon 12×50 almak istiyorum ayni yakinlastirma var ama sizin görüsunüz nedir
  Optik konusunda nikon diye bilir miyiz

 93. Birde Ali Bey 12-22×50 nokon zoomlu dürbün vqrya bu mu tercih edilmeli yoksa 12×50 yeterli netlik verir mi. Zoomlu durbun 16x kadar netlik daha mi iy olur. Tesekkur ederim

   • Slm Ali Bey daha önceden konusmamiz vardi size iki şry sormak istedim Nikon monarh X 10.5×45 dürbun mü yoksa daha net ve yakin gösteren dürbün hangisi sizce.. birde Ali Bey bu zeiss markalara bakiyorum 8×50 durbun ama fiyati oldukca fazla mesafeleri ayni olmasina rağmen bu dürbünü diğrr lerinden ayiran özellik nedir.. sağolun

    • 8x – 12x aralığı bence dürbün için ideal. Zeiss gibi markaların pahalı olmasının nedeni optik kaiteleri ve sızdırmazlık, buhar yapmama gibi ek özellikleri nedeniyledir… Esen kalın…

 94. Merhaba Ali bey, Celestron 25-125×80 zoomlu ve Celestron 25×100 arasında kaldım..
  25×100 ün çok aydınlık ve geniş bir görüntü vereceğini tahmin ediyorum ama 25-125 zoomuda (eğer gerçekse) hayal bile edemiyorum.. Amacım gökyüzü ve karasal uzak mesafeler.. tripodla kullanacağım..
  Celestron bildiğim kadarı ile iyi bir firma ama 25-125 zoom gerçekçimidir.. yoksa maceraya girmeyip 25×100 mü düşünmeliyim.?
  saygılar..

  • Öyle bir marka yazıyorsa vardır ama kendi sitesine bakmak daha doğru olur. 125x ile 80mm de birşey izlenebileceğini düşünmüyorum şahsen..

 95. Merhabalar üstad …
  Celestron SkyMaster 25×100 dürbünle ilgili açıtlama gelmişti.. 915 metreyi 48 m. yakına getiriyor diye..
  veya.. başka markalarda.. 100 m.yi şu kadar metreye getiriyor diye..
  dürbün ve teleskoplarda büyütmeyi biliyorum.. odak uzaklığı bölü mercek ölçüsü… bu konuda çok şey öğrendim. ama.. şu kadar metreyi şu kadar metreye getirme formülünü bulamadım.. Celestron Türkiye distribitörü eyb.com ciddi bir firma.. Celestron SkyMaster 25×100 dürbünle ilgili olarak 915 metreyi 48 m. yakına getirdiğini söylüyorsa doğrudur.. ama.. hangi formülle bulunuyor?
  Artvin’den selamlar… Av. Sırrı Subaşı sadalsud@hotmail.com

  • O rakamlar tahmini olarak veriliyor ve bazen tam olarak doğruyu yansıtmıyor. 25x ile 48m zor gibi ama firmanın kendi bir ölçüm aralığı olabilir belki.

 96. Ali bey merhaba, öncelikle bilgi ve tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Amatör olarak doğa yürüyüşlerimde ve göl kenarlarında kullanmak üzere monoküler (tek gözüm problemli olduğu için) dürbün almayı düşünüyorum. 500 metreye kadar gördüğüm hayvanların cinsini seçmeme yardımcı olabilecek ve fiyatı 100 tl bandını aşmayacak bir marka/model tavsiyeniz var mıdır?

  Saygılarımla

  • Merhaba. Aklımda bir model yok. Busman veya Conus marka dürbünlere bakılabilir. Yorumlar kısmında arkadaşların kullanıp beğendikleri modelledn bahsediliyordu…

 97. Selamlar ;
  Alibey size sorum olacaktı ; Busman 20x60x60 dürbünüm var fakat daha kaliteli birsey almak istiyorum.Önerilerinizi Bekliyorum…Not:Bushman 20x60x60 dan daha keskin görüntü alabilecegim bir ürün istiyoru.Tesekürler Saygılarımla.

 98. Merhabalar Ali bey, yazdığınız yazılar & cevaplar için teşekkür ederim, dürbün seçmem konusunda bayağı bir yardımcı oldular. Ancak en son hamleyi yapıp bir tane satın almadan önce size bir iki sorum olacak;
  Öncelikle sizin önerdiğiniz “Nikon action zoom 10-22×50 XL” ı göz önünde bulunduruyorum. Ancak internet üzerinden satış yapan sitelerden arama yaptığım zaman (Yurt içi-dışı siteler dahil) sonuçlarda çıkan modeller “Nikon action zoom 10-22×50” veya “Nikon action zoom 10-22×50 CL” oluyor. “XL” yazanını henüz bulamadım, neden bilmiyorum. Benim sonuçlardan ulaştığım modeller ile “XL” modelin farkı varmıdır? Yoksa sadece XL olarak adlandırılmamışlarmı? 2. olarak aynı modelin “Aculon” olan tipi hakkında bir yorum yapabilirmisiniz? Aculon hakkında deneyiminiz yoksa bile ilk sorum için kısa ve net bir cevap benim için fazlasıyla yeterli olacaktır. Rahatsız ettiğim için özür dilerim; cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum, İyi Akşamlar.

  • Söylediğiniz dürbünün XL veya CL gibi bir isimlendirilmesini duymadım. Bence bu sitelerin kendisi tarafından stok kodu olarak kullandıkları bir şey. İkisi de aynı. Aculon son çıkan modeli ve su geçirmeme ile buğu önleme özelliği var. Bu nedenle imkan varsa Aculon tavsiye ederim. Değilse de optik olarak hemen hemen aynı olduğu için Action da alınabilir.

 99. Ali bey merhaba.Ben müsadenizle bir soru sormak istiyorum size.Astronomi olaylarına baya merak sardım.Özellikle son birkaç aydır.Bir dürbün almak istiyorum ve internetten araştırmalarım sonucunda bu siteye ulaştım ve yorumların hepsini okudum neredeyse ve de aklımda kalan model nikonun 12*50 modeli.Yani ortalama bu ve buna yakın modeller aklımda kaldı diyebilirim.Lakin ben gökyüzünü yıldızları ay’ı vs izlerken aynı zamanda fotografarını da çekmek istiyorum.Bu sebepten ötürü bahsettiğimiz bu nikon dürbüne fotograf makinası bağlayabilirmiyiz ? ve ya dürbünün fotograf çekme özelliği var mıdır 🙂 ? böylelikle extra fotograf makınası almaktan kurtulmus olurum 🙂 Kaliteli bir görüntü istiyorum açıkcası.1.soru Ben hangi dürbünü almalıyım.2.soru da yine kaliteli fotografı nasıl çekmeliyim? Yani hem dürbün hem de fotograf makinasını ayrı olarak almam mı lazım.Çook uzun oldu kusura bakmayın.Yanıtlarsanız sevinirim 🙂 Şimdiden çok sağolun

 100. ali bey merhaba ben Bushman P-50X50 Profesyonel Dürbün almayı dusunuyorum profesyonel durbunmudur ve gercekten 50x yakınlastırması varmıdır yardımcı olabılırmısınız

 101. Mediamarktan Dürbün siparisi verdim internetten 2 gün oldu geleli Celestron 10*50 dürbünün içindeki mercek mi bilmiyorum Dürbün kavramlarını tam bilmiyorum ortasında çapraz duran cam hareket ediyor bir tarafındaki ne yapmam lazım mediamark izmir mağazasına gitsem internetten almış olsam bile iade alınır mı hareket etmesi normal değildir herhalde bir De o hareketli camda sanki uhu yapısmis gibi leke var

  • Geri iade edin. Bu ürün ayıplı yani sorunlu ürün. İnternetten de alsanız 7 gün içinde koşulsuz iade hakkınız var. Dürbün muhtemelen düşmüş ve optikleri yerinden oynamış görünüyor. Çözüm iade…

 102. teşekkür ederim bazen kalite fiyat endeksli olmuyor…bushman daha pahalı olmasına rağmen lizerden… üstelik marka olarak ismi daha fazla geçmesine rağmen, lizer şaşırtıcı olarak daha iyi performans sağladı, ucuzluk ve kalite olarak kullanıcılara önerebilirim lizer jz 10*50 dürbünü…

  • Bushman ın hedef kitlesi farklı olmasına karşın giriş modellerindeki sorunlar genele atfedilmemeli.Bu birazda Mıcrosoft & Apple gibi aslında .. Birisi PC (Kişisel Bilgisayar) ları yaygınlaştırdı diğeri ise özel bilgisayarları savunarak yıllarını özel işler yapan grafik alanında ve diğer alanlarda olsun özel hissetmenizi sağlar.Ben bir Bushman kullanıcısı olarak bunu söyleyebilirim nacizane görüşüm…

   İyi seyirler…

 103. merhaba ali bey ben de 2 tane dürbün var birini satacağım ama hangisi daha iyi bir karara varamadım…şuanda gündüz bakma fırsatım olmadı daha yeni elime ulaştı gece görüşü olarak bir ayrıntıyı paylaşmak istiyorum bunu farkettim ama hangi anlama gelir bunu bilemedim…dürbünlerden biri sokak lambasına baktığımda mercekte bir nokta beliriyor ışık hüzmesi olarak ama diğer dürbünde bu gerçekleşmiyor bunun anlamı nedir hangisi daha kaliteli…

  dürbün modelleri
  1)LIZER JZ 10×50 DÜRBÜN
  2)BUSHMAN CL-10X50 ÇİFT GÖZLÜ DÜRBÜN

  • Bahsettiğiniz yansıma direk olarak ışığa baktığınız için mercekler arasındaki iç yansımadan kaynaklanıyor. İç yansımayı önleyecek bir filtre olmadığı için olabilir. Bushman daha iyidir diye düşünüyorum ama ikisi de elinizde hangisi daha iyi görüntü veriyor ve daha keyifli ise onu kullanın bence…

 104. Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim Ali Bey.
  Ürün sitesini paylaşmış bulunduğumdan bir bilgi vermek istedim.Bu site sanırım biraz üçkağıt.Aşağıdaki linkde bir konu var zaten.Telefonlara çıkılmıyor ve mesaj bölümünde ise mesaj atmanız engelleniyor.
  Ürünü görüp de beğenenlerin sebebi olmamak adına bilgi vermek istedim.Benim tavsiyem uzak durun.
  https://www.sikayetvar.com/metem-teknoloji-danisma-siparisimi-gondermiyor

 105. Merhaba Ali Bey,
  Yanımda taşıyabileceğim tek göz bir dürbün bakıyorum.Aşağıdaki linkdeki ürün için yorum yaparsanız sevinirim.
  Ayrıca önerileriniz olursa marka ve model olarak sevinirim

  • Tek bakaçlı dürbünler içi bildiğim çok bir marka yok ama linkteki dürbün de gayet iyi gibi. Tabi ki yazılanlar doğru ise… Bushman markanın da tek gözlü dürbünleri var diye hatırlıyorum.

 106. Selamlar Ali bey…? Bir sorum olacaktı sizlere.

  Ali bey merhaba Ruby Lense Çok önemli Ozellikmi Ruby lens olmayan durbunlerde ne gibi + – ler vardır.
  birde ?
  Bushman Z 20-60×60 Zoomlu Dürbün mu ?
  BARSKA Gladiator 12-60X70 Zoom Blue Lens Dürbün

  Hangisini almalıyım 2 sinin arasındaki fark nedir.? 350 tl ikiside sizce hangisi ? zoom 12 – 20 arasında çok fark varmıdır ?almısken iyi birsey almak istiyorum.Durbun dünyası sizin daha iyi bildiginizi soyledi.teşekür ediyorum ,Saygılarımla.

 107. Sayın Şenel, öncelikle 10 numara bir adam olduğunuzun altını çizmek istiyorum, sayfanın tamamını okudum, sadece ay’ın krater’lerini gözlemlemek için Bushman P-20X60 almak istiyorum, uygunmudur ? Teşekkürler

 108. Selam Ali bey. monarch 5 8×42, monarch 5 10×42, monarch 5 12×42, monarch 7 8×30, monarch 7 10×30, monarch 7 8×42, monarch 7 10 /42, monarch 7 12×42 bu modellerden sizce tüm özellikleri gõz õnünde bulundurursanız yakınlaştırma;boyut,özellik vs hangisini tavsiye edersiniz yada siz olsanız hangisi? Teşekkürler.

   • Merhabalar ,

    Nıkon Monarch 7 8×42 modeli diğer tüm modellerden daha geniş bir görüş alanına sahip , daha hafif , görüntü daha parlak ve kuş gözlemcilerinin tavsiye ettiği bir modeldir.çok araştırdım.

 109. Celestron Skymaster 15×70 Dürbün.. Ali Bey merhaba bu yazdığım dürbünü almayı düşünüyorum 15 x den büyük olmadığı için ve 70 milimetre mercekle daha iyi bir görüntü alacağımı düşünüyorum. Zannedersem tek sıkıntı ağırlık olacak sizin bu konudaki fikriniz…

 110. Merhaba Ali Bey ;

  Ali Bey yorumlarınızın hepsini okudum sorumun cevabını belki bulabilirim de sizleri rahatsız etmem diye ancak malesef rastlayamadım. Ben Karadenizliyim ve Yayla-Köy gibi çok dik yamaç ve vadilerde dağ tepelerinden amatörce manzara gözlemi yapmak istiyorum ve uzun süredir dürbün araştırması yapıyorum bütçem sınırlı max 200 TL kadar.İlk defa dürbün kullanacağım ve biraz uzun vadeli olsun istiyorum
  2 ürün arasında kaldım Ali Bey yardımınıza ihtiyacım var Bushman Bn8 12×50 ve Bushman Z 7-21×40 fiyat farkı yok ancak ikinci ürün zoom yaparak görüntüyü 21 kata kadar yakınlaştırabilme özelliğine sahip konuya istinaden ikinci ürünü tercih etmelimiyim yoksa birinci bahsettiğim ürün de çok rahat işimi görür mü ?
  ayrıca ikinci ürünü tercih edersem eğer 21x zoomla görüntü netliği bozulur mu? zoom yapma aparatı zamanla deforme olup bozulma riski nedir ? açıkcası hangi ürünü daha randımanlı kullanabilirim ?
  Ayrıyeten max 200 TL bütçeye kadar bu ürünler harici sizinde önerebileceğiniz bir ürün yada ürünler var mı ?

  Vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim emeğinize yüreğinize sağlık umarım sorularımla sizleri sııkmamışımdır tekrar çok teşekkürler

  Saygılarımla…

 111. ali bey merhaba. bu yıl baharda belediyemizin düzenlediği tarihten doğaya bahar yürüyüşüne katıldım,harika manzaraları olan patika yollardan,derelerden,yüksek bir dağa tırmanış ve harika manzaralar eşliğinde oluşan bu yürüyüşten sonra kendimde artık değişik doğa yürüyüşlerine çıkmaya başladım.bu yürüşlerde bi dürbün olsa doğayı daha iyi izleyebilirm düşüncesiyle dürbün almaya karar verdim ve yaklaşık 20 gündür internetde ne alayım diye araştırıdım ve sizin bloğunuza rast geldim. verdiğiniz bilgilere ve emeğinize sağlık. lakin öyle zor durumda kaldımki seçim konusunda nikon un 10×42-10×50-12×50 limi alayım karasız kaldım. bu ürünler arasındaki fark çok bariz ayrt edicimi yoksa ufak tefek farklarmı var. yürüyüş yapacağımdan aynı zamanda çok ağır olmamasıda benim için avantj.birde çok oluyorum ama 🙂 aculon modeli ile prostff modeli arasında fiyat farkı çok neredeyse iki katı ama prostff modeli bu farkı vermeye değermi. çok teşekkür ediyorum

  • Merhaba. Görüntü kalitesi olarak Prostff dürbün daha iyi olsa da aculon dürbünlerde çok kaliteli. Tek dezavantajı biraz daha ağır ve büyük. Taşımak sorun olmaz derseniz bence en ideali 12x50mm olan.

  • Maillere genelde cevap veriyorum. Mail adresinizden ve isimden arattım mailinizi göremedim. Ayrıca teknik konularda mailden ziyade yorum kısmını kullanırsanız çok daha detaylı cevaplar alabilirsiniz… Mail kısmı farklı durumlarda temasa geçmek için kullanılmalı… Sorunuzu buradan iletirseniz en kısa sürede cevap verebilirim…

 112. Merhaba Ali Bey. nikon aculon a211 10-22×50 modelini teknosadan 369 liraya siparş ettim. kargoda. hafta içi elimde olur. Sizden ricam gelen ürünün orjinal olup olmadığını nasıl tespit edebileceğimle ilgili beni aydınlatmanız. nitekim ürün internetten bakabildiğim kadarıyla ucuz oldu gibi? ve bu dürbünü kullanırken özellikle dikkat etmem gereken bir ayrıntı varmı ? teşekkürü peşinen bir borç bilirim efendim.

 113. Merhaba Ali Bey, o kadar çok sayıda soruya cevap vermişsiniz ki tebrik ederim.
  benim sorum da aşağıda linkini gönderdiğim dürbünü tavsiye eder misiniz, görüntü videodaki gibi gerçek olMAyabilir mi.
  dürbün almakta ki amacım ege sahillerinde yaşıyorum ve karadan uzaktaki 6-7 km adaları, canlı cıvıl cıvıl sahillerini net izlemek istiyorum. bu linkteki dürbün olmazsa en uzaklara net bakabilmek için hangi dürbün ? ayırdığım bütçe 500 TL civarında..
  Saygılarımla

  • Merhaba. Bahsettiğiniz dürbün ile uzak mesafeler izlenebilir evet ama bu dürbünlerde optik kalite önemlidir ve uzun süre izleme için tripod şarttır. Linkini verdiğiniz dürbün markasının kalitesi hakkında bir şey söylemem zor ama iş görecektir diye düşünüyorum. Ancak her dürbün için 6-7km de oldukça uzak mesafe yine de…

 114. Buna çok sevindiğimi firmaların bu konuda destek vermelerini de çok doğru bulduğumu söylemek isterim. İnanın ülkemizde bu konu çok ilgi çeken ama sizler gibi profesyonelleşmiş kişilerin desteği ve bizlerle paylaşacağı bilgilerle çok güzel bir yere ulaşacak. Testleri sonuçları bekliyoruz emeğinize sağlık. İzmir’e gelirseniz boyoz, yumurta, çay ve gevrek benden beklerim.

 115. Sa Şenel bey ben ilk kez dürbün alıcam bir kaç model çalışma yaptım sizce hangisini almalıyım amacım bu modeller arasında en uzak noktaları daha net görmek
  Bresser satürn 20*60
  Bresser acuton 10*50
  Bresser Zoomer spezial 12-36*70
  Yukon 20-50*50 scope
  Hangisini alayım sizce

  • Merhaba. sadece yazdığınız modellerden birisini düşünüyorsanız 10x50mm veya bir ihtimal 20x50mm olabilir. Ama bu markaları hiç kullanmadım. Sadece rakamsal olarak söylüyorum. Daha bilindik modeller için yorumlarda tavsiye edilen ve konuştuğumuz modellere de göz atın derim. Esen kalın…

   • ali bey.selam.sunları belirledim.sizce en iyi 2 tanesini seçermisiniz.benim istediğim kaliteli göstersin,büyük olabilir ama küçük olsa büyükler ile aynı işi yapsa daha iyi olur.hem uzağı göstersin hem yanımda taşınsın .saygılarla
    nikon-monarch 16×56
    nikon-edg 10×32
    nikon-starsport ex 10×25

    olympus 10×25 wpıı
    olympus 8x16x40 zom dpsı
    olympus 10×42

    bushnell 10×25
    bushnell8x16x40
    bushnell h2o 10×42

    bushman 10×25 hd

 116. sayın Ali ŞENEL merhaba görüşleriniz ve önerileriniz ve bu alanda belirtilen tüm fikirler, tecrübeler önemli derecede dikkate alınıyor. Anladığım kadarı ile yoğun bir çalışma hayatınız var , sizden uygun olduğunuzda fotoğraf makinaları için yaptığınız test ve karşılaştırmaları dürbünler içinde yapabilir misiniz diye sormak istedim. Tabi ki farkındayım bu zaman ve maliyet alıcı olabilir. Gece görüş dürbünü, kuş gözlemi için dürbünler, gibi çok şey istedim sanki değil mi? ama ne yapalım ülkemizde bu konuda profesyonel birileri bulmak ve yanıt almak zor . Kolay gelsin başarılar.

  • Serhat bey merhaba. Bu dürbün yazısının bu kadar ilgi göreceğini ve bu kadar soru ile karşılaşacağımı hiç ama hiç tahmin etmemiştim. Sitemde en fazla okunan ve yorum yapılan yazı bu oldu. Bu durum bir kaç firmanın da ilgisini çekti ve bazı modelleri test etmem noktasında destek vermek istediklerini ilettiler. Ben de ilgi gören ve anladığım kadarıyla önemli bir açığın da bulunduğu bu alanda bir kaç test yazısı yazmayı planlıyorum. Firmalar ile iletişime geçip gelen ürünleri fazla geciktirmeden test etmeyi düşünüyorum. Sizin bu talebiniz kendi adıma süreci hızlandıracak gibi 🙂 Testlerde görüşmek üzere… Esen kalın…

 117. 4 saatte anca okudum.sabah iş var.kral adamsın Ali Bey sabırla yazmışsın.zevk için avlanmaya karşı olduğun için de ayrıca teşekkürler.ben de fiyatı ve yorumları iyi diye bushman 20×52 tekgöz düşünüyorum.

 118. Merhaba uzun bir süre amatör bir durbun alarak , hem fotograf hem doğa gözlemi için durbunlere baktım. Dusturum her işde acemilik ve ustalık var mantıgı, bircok durbunu test ettim bilinen ve bilinmeyen sonunda izmirden istanbula gittim sirkecide durbun dunyasına ugradım fiyat performans ve memnuniyet bushman 10×50 işe sonuclandı. Amator ruhla basladık bakalım. Donerken ismail beyin verdiği ekmekleri vapurdan atarken bol bol durbunu kullanarak bığazı gemileri kusları tarihi binaları seyrettim ben cok keyif aldım. Umarım herkez bu işden keyif alarak surdurur.

 119. Ali bey Merhaba lar.
  Umarım iyisinizdir.
  Bu arada Facebook hesabım geçici kapali yoksa oradanda yazi cam açınca.
  Öğrenmek istediğim şey ise
  Bushman 16… 10-30×60
  Bushman 10… 10-30×60
  Bu basindakiler ne oluyor
  16 ve 10 Bu arada 200 tl ye süper değil ama idare eder Bushman zoom demiştiniz peki 300 tl ye Bushman başında artık ne varsa 16 mi 10 mu neyse Nikon 300 tl ye yok sanırım. Uzağı iyi yakinlastiran net zoom durbun o fiyata Bushmana o fiyata ancak o dediğiniz için halen kararsızım. Ama 200.tl den 300.tl yaptım.
  Şimdi Bushman mi Nikon mu Bushman sa. Ve basindakilerden Hangisi olanı alayim. Umarım benden bikmadiniz. Teşekkür.

  • Merhaba. Yazdığınız dürbünler zoom dürbünler olduğu için 10 yazan 10x den 30x e kadar büyütmr yapıyor demek. Diğeride 16x den başlıyor. Siz Bushman 16-30x60mm dürbünü alın ve kurtulun bence… 🙂

 120. Merhaba Feyza Hanım ,
  Bence Bushman diğerlerine göre mercek çapı ve kalite olarak daha iyi
  Sizin yazmış olduğunuz Bushman BN serisi olan 10-30×60 tır.Şu an ki fiyatı 290 TL dir.
  Bknz:http://www.durbundunyasi.com/Bushman-BN16-10-30×60-Zoomlu-Durbun,PR-5.html
  Birde Z serisi olan var onun fiyatı 260 TL
  Bknz: http://www.durbundunyasi.com/Z-10-30×60-Bushman-Zoomlu-Durbun,PR-55.html

  Burada Bushman’ı denemiş olan arkadaşlar daha iyi bilir ürününe sahip çıkan bir firmadır distribütörü olan Dürbün Dünyası sitelerinden kendilerine ulaşabilirsiniz.Ali Beyin selamını söylerseniz indirim yaparlar diye düşünüyorum..
  Saygılarımla
  İyi Seyirler Şimdiden…

 121. ALİ BEY SON DÜZELTMEDİR.

  BARSKA Gladıator 10-30X50 Zoom Dürbün…………………………..223,00-TL
  BRESSER TOPAS 8-24X50 ZOOM DÜRBÜN…………………………211,00-TL
  National Geographic 8-24×50 Zoom Dürbün……………………….211,00-TL
  COMET 10-30×50 Zoom DPS I Zoomlu Süper Dürbün………..113,00-TL
  BUNLAR BEKLEMEDE ÇOK GÜZELLER AMA ÇOK PAHALILAR.
  Nikon 10-22×50 Aculon A211 Zoomlu Dürbün………………….770,00-TL
  BUSHMAN 10 30X60 ZOOM LU DÜRBÜN ve TELESKOP……..357-00 TL
  HANGİSİ OLSUN… :)))

 122. Harikasiniz yine çok tesekkurler.
  Bu arada Gitti gidiyor güvencesi ile siz cevap vermeden önce bu mesajıda yollayacaktim siz erken davranmissiniz.
  Comet 10-30×50 10.lu zoom durbunu ve 101.tl ne dersiniz. Güzel birşeye benziyor. Çok tesekkurler.
  Bu arada Gitti gidiyor güvencesi ile sizin cevap vermeden önce bu mesajida yollayacaktim siz erken davranmissiniz.
  Comet 10-30×50 101.tl ne dersiniz. Güzel birşeye benziyor. Çok tesekkurler.

 123. Ali bey tekrar merhaba lar. Ve Beraat kandiliniz ayrica kutlu olsun.
  Umarim iyisinizdir. Özelliklede size inanin hayranim çünki hemen hemen herkes ayni soruyu soruyor bende dahil sizde hiç sıkılmadan hep cevap veriyorsunuz.
  Bende bir süre ara vermiştim. Sitedeki tüm mesajları okudum.
  Gerci bana söylemiştiniz ama aklım biraz karışık sizce
  Şimdi ben…
  Uzağı net olarak izlemek için 200.tl aralığında ve zoomda kullanmak suretiyle asagadakilerden hangisini alacagim.
  Bushman 10-30*60mm zoomlu olanimi.
  Yada Bushman 16*60mm sabit olanimi.
  Yada bushnell in hangisini
  Yada sizin kullandığınız bir numara olan…Nikon action 10-22*50 en guzeliymis onumu.
  Benim istediğimde Aynı Nikon action 10-22*50mm kalitesinde olacak ve nikonunda zoomu yokmus siz öyle demissiniz. Kotu oldu uzuldum iste. Nese… Nikon 10-22*50 kalitesinde…
  UZAGI IYI YAKINLASTIRACAK GÖRÜNTÜ NET OLACAK. ZOOMDA Kaliteli olacak ve zoom ayarı kaç ayarlı olsun. Sizde Esen kalın. FEYZAL CEREN K.

  • Çok teşekkür ederim 🙂 Sizin de kandilinizi tebrik ediyorum… Ben kurs alarak veya birisinin yanında kısa sürede fotoğrafı öğrenmediğim için yorum yazanların yaşadıkları sıkıntıları ve bilgi eksikliklerinin neler olduğunu tahmin edebiliyorum. alaylı olmam neticesinde bazı saçma ve tekrar gibi gelen sorulara takılmıyorum. Elimden geldiğince hiç atlamadan cevap vermeye çalışıyorum…

   Nikon da yazdığınız 10-22x50mm zaten bir zoom dürbün. Nikon da zoom dürbün yok değil. Başka zoom dürbünlerde var. Ama 16x den sonra görüntü biraz bozuluyor ve izlemek rahat olmuyor. O nedenle özellikle 12x50mm veya 12x42mm gibi dürbünleri tavsiye ediyorum. ama ısrarla çok yaklaştırsın dedikleri için de kısa süre denediğim ve görüntü olarak tatmin eden Bushman 10-30x60mm zoom dürbünü tavsiye ediyorum. Çok süper mi ? değil. Ama bu fiyata en iyilerden birisi… Alınabilir ve memnun kalınır diye düşünüyorum. Bir mağazada deneyin. İçinize sinerse alın derim… Esen kalın…

 124. Ali Bey 12×50 veya 16×50 pentax dürbünden hangisi tercih edilebilir , yada bu özelliklerde fazlada ağır olmıyan bir dürbün tavsiyeniz olurmu.
  saygılarımla

 125. Merhaba Ali bey,
  PCP Amatör atıcısıyım. 150 metre mesafeden A4 boyutundaki hedef kağıdı üzerindeki 5.5mm bir deliği yada hedef kağıdını net görebileceğim tek gözlü bir dürbün önerirmisiniz.

  Teşekkurler

 126. İyi günler ali bey.. öncelikle emeğinize elinize ve gönlünüze sağlık dileyerek hiç de yaygın olmayan bir konuda böyle bir platformda içtenlikle yorumları takip edip cevap verme hassasiyetinizden dolayı gönülden tebrik ederim sizi.
  yorumları büyük bir zevkle okudum. karadenizde görev yapmaktayım. bahar gelince sık sık yaylalara çıkıyoruz. ve haliyle bir dürbün ihtiyaç oldu artık benim için. buradan vardığım sonuçla 10-22×50 nikon almaya karar verdim.. fakat bu dürbün biraz büyük ve ağır gibi.. aynı kalite ve performansta bulabileceğim daha küçük rahat taşınabilir cep dürbünü tarzı bir dürbün var mı bildiğiniz. amazon sitesinden de sipariş verebilirim ya da sizin önereceğiniz bir siteden.. vereceğiniz cevaba şimdiden teşekkür ederim.. sivil bir platformda oluşturduğunuz son derece etkili güven ortamı için tekrar tebrik eder başarılar dilerim..

  • Taha bey merhaba. Öncelikle ilginiz ve takdir dolu sözleriniz için teşekkür ederim. Daha küçük dürbün olarak Nikon 10x42mm veya 10x40mm düşünebilirsiniz. Action serisinin de 8x50mm modeli var ama bu da cep dürbünü denemez. Çok daha hafifi ve küçük olsun derseniz 10x25mm dürbünler de olabilir ama 25mm ile izlemek de biraz yorucu… Karar sizin. Esen kalın…

 127. Ali Bey merhaba,
  Eşim gökyüzündeki kuşları özellikle atmacaları izlemeyi çok seviyor. Bu sebeple, evde ya da doğa da olsun, atmacaları rahatlıkla ve keyifle izleyebileceği bir dürbün almak istiyorum.
  Zoom özelliği olan Nikon Aculon A211 Zoom 10-22X50 mi, Nikon Aculon A211 10×50 mi yoksa başka bir model mi önerirsiniz? Önemli olan atmacaları izlerken dürbünden tam bir randıman alabilmesi.
  Konu ile ilgili yardımcı olursanız çok sevineceğim. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Nursu hanım merhaba. kuşları izlemke ve detaylı görebilmek için hafifi ama etkili bir dürbün almak gerekir. Bu nedenle 10x40mm / 10x50mm veya 12x42mm / 12x50mm gibi bir dürbün almak isabetli olur. Zoom dürbünler belli bir noktadan sonra görüntüyü bozuyor. Bu nedenle sıralamak gerekirse bütçe ve kaliteye göre aşağıdaki sırada düşünebilirsiniz… Esen kalın…
   1- Nikon Monarch 5 12x42mm
   2- Nikon Aculon 12x50mm
   3- Nikon Aculon 10x50mm
   4- Nikon Aculon 10x42mm

 128. Ali Bey’in önerisiyle Bushman 10×50 amatör dürbün aldım. Bu haftasonu deneme şansım oldu görüntü performansı beni gayet tatmin etti. Yeni başlayacaklar için gayet uygun bir ürün bence. Tek sıkıntım ürünün dış gümüş boyası daha elime aldığım anda aktı ve dış görüntüsü bozuldu. Satıcı iyi niyetli ve yardımcı olacağını söyledi ama benim için asıl performans önemli olduğundan değiştirmekle uğraşmayacağım. Son olarak Ali Bey’ e tekrar teşekkürler.

 129. FEYZAL CEREN K İZMİR
  Çok tesekkurler. Ali bey bu arada Facebook den istek kabul ediyor musunuz. Tekrar tesekkurler. Ha bu arada son olarak bushman alicam. Nikondan sanırım daha iyi siz öyle diyorsunuz ya tek isteğim manza izlerken uzak yakın olsun zoom yapincada görüntü net olsun. Can Sıkıntısı ara sıra ışte. Iyi geceler.

  • Merhaba. Facebook üzerinden de cevap vermeye çalışıyorum ama tercihim buradan yardımcı olmak. Siz tabi ki facabook sayfamı beğenebilir ve arkadaşlarınıza tavsiye edebilirsiniz 🙂 Bushman Nikon’dan daha iyi değil. Yazımdan galiba böyle anlaşıldı. Çok yüksek zoom istenildiği için ben 30x60mm bushman tavsiye ettim. Yoksa en güzel dürbünler makul ölçülerde olan 12x42mm veya 12x50mm olanlardır. Bunlarda da Nikon Monarch 5 Serisi çok çok iyidir. Aslında zoom dürbünler her halükarda görüntüyü bozarlar. Manzara izlemek için bence yukarıda bahsettiğim dürbünler yeterli… Esen kalın…

 130. Ali bey çok tesekkurler.
  Bu arada hemen hemen çoğu yorumlari okudum. Uzağı hemen hemen göz önüne kadar yakına getiren zoomlu durbunlerde varmış. Peki siz bana zoomlu durbunlerden uzağı yakına getirenlerden hangisini tavsiye yada önerirsiniz. Fakat zoomu saglam olsun. Uzagida iyice yakinlastirsin. Benim kullanım alanım ise her yer için. Manzara doğa çevre herşey.
  Vakit amaclidir.
  Fiyat aralığı ise
  200.tl ile 250.tl arası.
  Çok tesekkurler.
  Iyi çalışmalar.
  Ali bey bu arada marka model fazla anlamiyorumda onuda söylerseniz çok minnettar kalırım.

  • İlginiz için öncelikle teşekkürler. Çok fazla zoom istediğiniz için Bushman 10-30x60mm zoom dürbünü tavsiye edebilirim. 60mm sayesinde çok fazla bozulma olmadan izlenebiliyor. Esen kalın…

 131. Merhaba Ali Bey öncelikle samimi ve sabır dolu cevaplarınız için teşekkür etmeyi borç biliyorum. Tüm yorumları sabırla okudum ama birde kendi ihtiyacima göre birkaç sormak isterim. Doğada gezmeyi seven birisi olarak 3-4 km yi fazla bozmadan yani nesneyi seçebilme yeteneğini kaybetmeden yakin mesafeye getiren bir dürbün istiyorum, mesela bu mesafedeki bir hayvan tilkimidir kurtmudur seçebilmek isterim 🙂 yeri geldinde sırt çantamda tasırim asiri olmamak kaydiyla biraz buyuk olabilir. Bunun icin 2.000 tl ye kadar en uygun dürbun hangisi olur.
  Diger bir soru mesela diyorsunuzki 40× bozar diyorsunuz peki bu dürbün ihtiyaca göre 16× e düşrülemiyormu bu neden sorun oluyor bilmediğimden soruyorum.
  Son olarak bu ihtiyaçtaki bir dürbünle fotoğrafta çekmek istesek tavsiyeniz ne olir.
  Tekrardan cok çok teşekkür ediyorum .

  • Teşekkür ederim İsa bey. 16x gibi dürbünler çok uzaktan ziyade makul mesafede izlemek için idealdir. Ama avcıların kullandığı 30x ile 50x civarında dürbünler de var. Bunlardan alınabilir. Bushman marka veya Celestron marka bakabilirsiniz. Bu küçük hayvanları seçmenizi kolaylaştırır. İzlemesi zahmetli olsa da zamanla alışırsınız. Esen kalın…

 132. Merhabalar,

  Çok faydalı bir yazı ve blog olmuş gerçekten emeği geçen herkese teşekkürler. Bizim gibi bu işe yeni merak saranlar için kurtarıcı. Ben de doğa ve kuş gözlemciliği için kısa bir araştırmadan sonra aşağıdaki iki üründen birisini sipariş edeceğim. Markalar hakkında hiçbir fikrim olmadığından tecrübeli arkadaşlar yönlendirebilirse çok faydalı olacak. Şimdiden teşekkürler.

  Bresser Hunter 10×50
  Bushman Hunter BN7 10×50

 133. Ali bey merhabalar.
  Dürbün araştırması yaparken tesadüfen sizin sitenize rast geldim.
  Sizden ricam kısaca manzara izlemede örneğin;
  Çok uzaklari
  2 ila 5 km mesafeyi göz önüne kadar getiren hangi dürbün almalıyım.
  Ve ayrica dürbünde şu özelliklerde mutlaka olmalı.
  Dürbün sağlam olmalı.
  Zoom yapinca görüntü asla gitmemeli. Yani uzağı göz önüne getirdiğinde bulanık kesinlikle göstermemeli.
  Görüntu net olmalı.
  Çok teşekkürler.
  Feyzal Ceren K.

  • Merhaba. Böyle bir dürbün maalesef yok 😊 Bu saydıklarınız zoom dürbünler de mümkün değildir. Sabit 16x50mm veya 30x60mm gibi dürbünler olabilir. Nikon veya bushnell, Bushman gibi. Keskin, berrak net görüntü başarısı demek 6.000 – 7.000 tl demek. Esen kalın…

 134. Profesyonel dürbünler tercih sebebidir çünkü zoomlu dürbünlerde 3 ayar yapmanız gerekir.Size tavsiyem Bushman dürbünleri dışındaki dürbünlerden uzak durmanız.Bushman şu an Türkiye’de en çok modele sahip olan bir dürbün markası ve satış sonrası hizmeti çok iyidir.

 135. ali bey merhaba
  öncelikle linkinizdeki yazıları hemen hemen bütün yazıları yorumları okudum yeni bir dürbün alacak olan kişilere verdiginiz bilgiler çok değerli tabi benim içinde. Dürbün ile ilgili bi çok yorum okudum ama hiç biri sizinki kadar ayrıntılı ve anlanılabilir değil. size bi sorum olacak egede şirin bi pansiyonum var denize yaklaşık kuş uçuşu 1km kadar bogaz girişi oldugu için gemi trafiği haliyle hızlı ve balıkçılıkda bunları izleyebilmek için National Geographic 20-60×60 Uzun Mesafeli Kara Teleskobu var bunu almak istiyorum tavsiyeniz ne olur acaba.bide yorumlarınızdan yüksek zumlu dürbünlerin titreşim yaptıgını belırtmişşiniz bu cihazın tripoduda mevcut bu konuda bilgilerinizden yararlanmak istiyorum . şimdiden çok teşekkür edrim.

  • Bu durbün ile elde izlemek 20-30x arası çok sorun olamayabilir ama daha fazlası için bir sabitleme iyi olur. Tripod yuvası var mı bilemiyorum maalesef. Bu dürbünü daha önce hiç görmedim…

 136. Slm bu iki ürünün arasında kaldım.Hangisini almalıyım.Z 10-30×60 Bushman Zoomlu Dürbün Bushman BN16 10-30×60 Zoomlu Dürbün görüntü ve kalite olarak en iyi hangisi.?

 137. Selamlar sorum olacktı? Z 10-30×60 Bushman Zoomlu Dürbün mü Bushman BN16 10-30×60 Zoomlu Dürbün hangisini önerirsiniz hangisini almalıyım.Kliteli görüntü almak istiyorum.hangisini almalıyım….

 138. Merhabalar Murat Bey bence öyle çünkü ben 20 senedir dürbün kullanıyorum Carl Zeiss dürbünleri inceledim aynı görüntü kalitesini veriyor.Zaten dürbünle uğraşıyorsanız mercek rengi bile Tento da belli ediyor.Zafer bey bence Dürbün Dünyasından ayrıntılı bilgi alabilirsiniz ancak eğer ortada bir hata varsa bu kasıtlı değildir bence.Neticede yurtdışında üretim yapılıyor ve bilgi kaynağı olan üreticiler.Türkiyede mercek bile yapılmıyor ki, ölçüm yapılabilinsin. 20-60×60 kuş gözetleme dürbününü teleskop diye bu millete satanlar var facebook reklamlarından görüyoruz maalesef.Dürbün Dünyasından bilgi aldığımda üretici ile üretim hakkında sertifika istediklerini belirttiler.

  http://www.durbundunyasi.com/10×25-zeiss-mercek,PR-112.html

  http://www.hepsiburada.com/carl-zeiss-conquest-compact-10×25-t-durbun-p-OUTAST522074

  Türkiyede fiyatlar maliyetler ve piyasada yer almaya göre konumlanıyor.

 139. Hocam iyi akşamlar leidory 20 x 50 dürbün hakkında bilginiz var mı acaba. Güneş filtreli arkadaşım almış, benim deneme şansım olmadı kuş gözlemi için almamı tavsiye etti sizinde fikrinizi almak istedim….

 140. Murat bey.Tento dürbün hakkında size katılıyorum.zaten dürbünlerin çoğunda gerçekçi bigiler verilmiyor,üzerindeki değerler büyütme oranları,ön mercek çapları hep abartılı oluyor.bu tento dürbünde 20×60 olarak geçiyor,fakat ürün bilgilerinde pupil açıklığı 3.75 deniyor,ön mercek çapı 60 mm olduğuna göre, 60 / 3.75= 16x eder. yani 16×60 dır.
  Ayrıca bushman hunter 50×100 büyütme oranının 50x olmasıda şüpheli 1000 mt.yi 35 mt.diyor öyleyse 30x olması gerekirdi.Ben bushman 50×100 almak istiyorum,30x veya 50x olması o kadar önemli değil benim için önemli olan ön mercek çapı gerçekten 100 mm mi acaba önemli olan öncelikle açıklık benim için.bu konuda dürbün dünyasından bilgi almak gerekir,Açıklık 100 mm ise gerçekten harika olur düşüncesindeyim sizede almanızı öneririm.Murat bey bu arada
  zoom dürbün düşünmeyin bence,ben daha yeni bresser 12-36×70 aldım hiç memnun değilim,onun için yeni arayış içindeyim.birdaha asla zoom dürbün almam.bilginize.Ayrıca buradan Ali Şenel beyede saygılar sunarım yardımları ve bilgileri için teşekkür ediyorum.

  • Zafer bey merhaba,
   İş yoğunluğundan uzun süredir Ali Bey’in sitesini kontrol edememiştim. İlginiz ve yanıtınız için teşekkürler, geç yanıtım için de özür diliyorum. Ve tabii Ali Bey’e çok teşekkür ediyorum. Verdiği net yanıt ve faydalı yorumları sayesinde dürbün konusunda bayağı bir fikir sahibi oldum. Nihai kararımı da Nikon monarch 5 12×42 almaktan yana kullandım. Çok memnunum, tekrar size ve tabii özellikle Ali Bey’e çok teşekkürler.
   Slm ve svg…

 141. Merhaba Ali Bey, ben Karadeniz Teknik Üniversitesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi bölümü öğrencisiyim
  Leidory markalı 20×50 mercek çaplarına sahip dürbünüm var . Kuş gözlemlemeye uygun mudur?

 142. Yasin bey merhaba,

  Tento dürbünlerde Carl Zeiss mercek olduğundan emin misiniz acaba? Siteye girdiğimde bu konuda hiç bir açıklama yok. Kaldı ki zeiss ürünlerinin fiyatlarının ne kadar üst segmentte yer aldığı malumumuz.

  • Mustafa bey Merhaba. aliexres sitesindeki nikon dürbünler benim de dikkatimi çekti. Ancak o dürbünlerin aynısını başka sayfalarda bulamadım. nikon 10×40 yada nikon 20×50 başka yerde yok… ? Bu nedenle çakma olabilir diye tereddüt ediyorum. bu dürbünü aldınız mı. güvenilir mi . gerçekten nikon mu. tecrübenizi paylaşırsanız çok hörmete geçecek. selamlar ..

 143. Merhaba Ali Bey,
  GG’de satılan, NATIONAL GEOGRAPHIC 8X-24X50 ZOOM DÜRBÜN, Görüş alanı: 65m / 1.000m (249 TL) ile genellikle önerdiğiniz Nikon 10×42, 12×50, ve kullandığınızı belirttiğiniz 10-22X50 dürbünler arasında hangisini tavsiye edersiniz?.

  Ayrıca, 65 m / 1000 m veya 96 m / 1000 m gibi değerler ne anlama geliyor (Yani 1000 m uzaklıktaki bir objeyi 65 metre gibi mi gösteriyor)?.
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Bülent bey evet dediğiniz gibi 1000m yi 65m gibi gösteriyor. Ben Nikon 10×42 veya 12x50mm yi öneririm. 10×42 daha hafifi ve kullanışlıdır. Esen kalın…

 144. Murat Bey Merhaba ,
  Belirtmiş olduğunuz bu modellere tripod bağlayabilirsiniz.Bunun için ek aparat almanız gerekmekte. Pentax 20×60 dürbünü Türkiye’de maalesef Distribütör getirmediği için ancak ikinci el olarak bulabilirsiniz.En son Dürbün Dünyasında vardı bu modellerden ancak tükendi.Size Pentax 20×60 dürbün yerine kesinlikle Tento 20×60 tavsiye ederim.Çünkü yukarıda belirtmiş olduğunuz dürbünlerden sadece Pentax dayanıklı.Tento nun bu belirttiğiniz modellerden ayıran yanı şüphesiz komple metal ve merceklerinin Carl Zeiss mercek olması.Eski Rus Modelleri ile aynıdır Tento.Eğer bir sorunuz olursa buradan yardımcı olmaya çalışırız bildiğimiz kadarı ile.Aşağıdaki linklerden ayrıntılı olarak resimlere bakabilirsiniz.
  http://www.durbundunyasi.com/Tento-Rus-Durbunler,LA_227-2.html#labels=227-2

  Saygılarımla…

 145. Ali bey merhaba,

  Nikon acolon 10-22*-50, nicon aculon 12*-50, nicon aculon 16*-50 ve pentax 20*-60 arasında kararsız kaldım,
  Niconlar 600 TL seviyesinde, pentax ise 1075 TL seviyesinde.
  Dürbünü evimden karşı adaları ve gökyüzünü seyretmek amacıyla alıyorum.
  Birinci sorum, modellere tripot takılabilir mi?
  İkinci soru ise bu veriler ışığında optimum faydayı hangi dürbünden elde edebilirim?
  Yasin bey size de verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyor, Ali Bey’in müsaadesi olursa bu konuda sizin de fikrinizi öğrenmek istiyorum.
  Emekleriniz için sonsuz teşekkürler…

 146. Merhaba ali bey sizin yazınızı okumadan ve çok araştırma yapmadan 120 tl ye bushman 20×52 tek goz durbun sipariş verdim. Tuz gölü civarında kuş gözlemi yapmak ve gece gokyuzu gozlemi yapmak istiyorum. Eğer yanlış tercihte bulunduysam siparişi iptal edicem yardımcı okur musunuz

 147. Ali Bey 10*22×50 nikon action ile 10x 10×50 bushnell arasında çok fark varmıdır , nikon 500 tl cıvarı bushnell ise 250 tl cıvarı fiyatlara var.saygılarımla.

  • Çok çok fazla bir fark yok. Bushnell alınabilir. Elbetteki Nikon daha kaliteli ve optik olarak daha başarılı ama zoom olduğu için 15mm den sonra çok iyi görüntü alınamıyor. Bence Nikon 12x50mm alın. Daha uygun ve daha kalitelidir.

 148. Merhabalar Durdane hanım ,
  Dürbünlerde 10×50 nin üzerine çıktığınız zaman açı daralır ve eliniz en ufak şekilde titrese bile bu görüntüde kararmaya neden olur.Sizde zoomlu dürbün denediğiniz için bilirsiniz yüksek zoomda görüntü kalitesi düşmektedir.Bushman Hunter 10×50 kullanıyorum size Bushman ve Tento ürünlerini tavsiye ederim.
  Ürünün mümessili Dürbün Dünyası size yardımcı olacaktır.
  http://www.durbundunyasi.com/Bushman-Hunter-BN7-10×50-Amator-El-Durbunu,PR-27.html

 149. Ali bey sizin iyi niyetinize ve sabrınıza sığınarak tekrar yazıyorum. sizin bloğunuza rastlayıp yorumlarınızı okuyunca dürbün hakkında bilgi fakiri olduğumu öğrenmiş oldum ve hemen Bimeks’ten aldığım 20×50 dürbünün bana göre olmadığını anlayıp iade ettim. şimdi sizden ricam Ankara’da bozkırda yaşıyan denize hasret biri olarak, denizi,ufuk çizgisini gemileri,doğayı, martıları, doyasıya ailemle kısa tatil döneminde bu keyfi yaşamak istiyorum.sizden ricam bu özellikleri yapabileceğim bir dürbün tavsiye eder misiniz? şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkür ederim

 150. Ali bey tekrar ben:) soruma yanıt verdiğiniz için sabrınızdan dolayı teşekkür ederim:) ama bu dürbün bizim için uygun değilse sizin önereceğiniz dürbünle değiştirme şansım var, şimdiden vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler.

  Dörr Alpina Pro 20X50 Dürbün
  Netliği Dört Alpina Dürbün ile büyütme oranı 10 – 30x merceği ile Objektif çapı 60 mm lens çapı ve yaklaşık 1000 m için 36-10m
  P.R.C.780 gr18,5 x 18 x 6 cm

 151. Selamlar Ali bey botanikçiyim ulaşamadığım yamaçlarda bitkinin varlığını tespit etmek için Bushman 20X52 Tek Gözlü Dürbün almayı düşünüyorum, sizce uygun olurmu birde bu dürbünle kaç metreye kadar net ve kaliteli görüntü alabilirim. teşekkürler

  • Olabilir belki ama daha net görüm bitkiyi tanımlayabilmek için çift bakaçlı bir dürbün daha kullanışlı da olabilir. Deneyip alırsanız daha iyi olur belki…

 152. Selamlar bu iki durbun arasında kaldım yardımcı olurmusunuz hangisini alayım kaliteli olur.Tesekür ediyorum.Konus 2122 Zoom’lu 8-24×50 Dürbün vs Bushman Bn:15 8-24X50 Zoomlu Dürbün ???

 153. Merhabalar Murat Bey,
  Öncelikle size tavsiye 3 rakamlı yani zoomlu dürbün almamanız olacaktır.Örn:10-30×60 gibi . Bunun nedeni üç ayar yapmanız ilk önce netlik yapacaksınız daha sonra zoom yapınca büyüttüğünüz için görüntü dağılacaktır daha sonra tekrar netlik yapmanız gerekecek.Konus 20×80 çok kaliteli değil açıkçası bunun yerine Bushman 20×60 Wp dürbün veya Bushman 40×80 veya Konus 20×80 den daha iyi sonuç veren 50×100 almalısınız burada dikkat etmeniz gereken bu son iki dürbünü kullanırken tripod kullanmalısınız çünkü yaklaştırma çok fazla olduğu için titreme yapabilir.Dürbünler hakkında Dürbün Dünyasından ayrıntılı bilgi alabilirsiniz….
  Şimdiden hayırlı olsun 🙂

 154. ali bey merhaba:) internette gezinirken sizin sitenize rastladım çok yararlı bilgiler var bu gün ben bir dürbün aldım ailemle yazlıkta denizi, doğayı doya, doya seyretmek için dürbünü ilk kullanan biri olarak çokta hoşuma gitmedi zom yaptıkça titredi sizin önerilerinizle ya bu dürbüne alişacagız yada değiştireceğiz şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkürler:)
  Dörr Alpina Pro 20X50 Dürbün
  Netliği Dört Alpina Dürbün ile büyütme oranı 10 – 30x merceği ile Objektif çapı 60 mm lens çapı ve yaklaşık 1000 m için 36-10m
  P.R.C.780 gr18,5 x 18 x 6 cm

  • 10-30x60mm dürbün aldınız galiba. Bu dürbünde muhtemelen 20x den sonra görüntüde bozulma ve fazlaca titreme yaşanabilir. Sabitlemek veya alışmaya çalışmak en doğrusu. Esen kalın…

  • Dürbün yazısı çok ilgi gördü. Bu kadar ilgi göreceğini düşünmemiştim. Yeni bir yazı ve bu yazıda yorumlarda sorulan bir çok dürbünü de deneyimleyerek kapsamlı bir dürbün listesi oluşturmayı düşünüyorum. Sizin bahsettiğiniz dürbünleri de değerlendirmeye almaya çalışırım. Esen kalın 🙂

 155. Ali bey merhaba,

  Bodrum’daki evimizden Yunan Adaları ile ağırlıklı olarak ay gözlemleri ve doğa gözlemleri yapabilmek amacıyla kaliteli bir dürbün almak istiyorum.
  Sizin önerdiğiniz nikon 10-22x-50 yanısıra pentax 20*60, celestron 25-125*80, konus 20*80 ve bresser 12-36*70 arasında kararsız kaldım.
  Sizce fiyat / kalite anlamında optimum faydayı hangi üründen alabilirim?
  Emeğiniz iiçin şimdiden çok teşekkürler,
  Selam ve sevgiler…

  • İsmail bey merhaba. Hawke hakkında bir tecrübem ve bilgim yok maalesef. Servis durumu ve yakınlaştırma katsayısı nedeniyle ben Nikon 10×40 derim. Ama karar sizin tabi ki…

 156. Merhaba . Benim pentax 12×24 ucf modeli dürbünüm var ancak sol tarafı bulanık gösteriyor zoom yaptığımdada hiçbir değişiklik yok sağ taraf gayet güzel net çok uzun zamandır elime almadığımdan yeni farkettim bu normalmidir , sorun varsa tavsiye edebileceğiniz servis varmı.saygılarımla.

  • Bulnaık olması normal değil bence. Uzun süre kalıp nemli bir ortamda beklediyse, buğulanmaya veya mantar oluşumu söz konusu olabilir. Sorun optiklerde değilse temizlemek kolaydır. Bir servise götürebilirsiniz. Bildiğim servis yok. Ama durbundunyasi.com sitesinden bilgi alabilirsiniz…

 157. Zoomlu durbunler saglikli degil diyorlar.Sizin dusunceniz nedir hocam.Nikon 10 22 50 ayarinda hangi marka ve mercek cpini onerirsiniz 1 kere alim pisman olmayim.saygilarimla

  • Zoom dürbünleri tavsiye etmiyorum açıkçası. Avcılar kullanıyor ama onlar görüntü kalitesinden ziyade uzaktaki canlıyı görmek için kaliteden taviz veriyorlar. Mesele doğada gözlem ve makul mesafede gözlem ise en güzeli 12x50mm veya 10x42mm bir dürbün almak. Nikon tavsiye ederim…

 158. selamlar hocam arkadaş yazmıs ama Z-25-125X80 BUSHMAN veya 10*22×50 nikon action arasında kaldım.sizce hngisini almalıyım? fiaytlar yakın oldugu için ? kaliteli ama uzakgı cok yakın görmek istiyorum öneriniz ne olur?görüntü kalitesi hangisinde iyi? tesekürler

  • Görüntü kalitesi ve izleme rahatlığı olarak Nikon çok daha iyi. Ama bu dürbünde 16x den sonrasında görüntü deforme oluyor. Uzağı daha yakın görmek isterseniz Bushman elbetteki daha fazla yakınlaştırıyor. Fakat kaliteden çok olmasa da bir miktar taviz vermeniz gerekecek… Boyutları biraz büyük.

  • Her iki dürbünü de denedim. Bir birine çok yakın performansları var. Yanınızda çok taşımayacaksanız 25-125x80mm olabilir. Yanınızda taşıyacaksanız 10-30x60mm çok daha makul ve kullanışlı…

 159. Hocam merhaba benim bir sorum olacaktı size deniz manzaralı bir yazlık aldım.denizden gecen gemileri buyuk yuk gemilerini dagların eteklerini yaklasık 2 3 5 km yakın ve net gösteren birr durbun tavsiyeniz ne olur fiyat 600 lira civarı saygılarımla

  • Avcılığa karşı olduğum için avcıların ne tür dürbünler kullandığını bilemiyorum… En iyisi bir av mağazasından deneyerek almak. Tüfeklerin fotoğraf makinesine dönüşüp öldürme yerine ölümsüzleştirmenin yaşanacağı güzel günler dileğiyle… Sağlıcakla kalın…

 160. Merhabalar Ali bey bir sorum olacaktı size.şimdiden tesekürler.
  Gece görüslü ve gündüz görüslü bir durbune ihtıyacım var avcılık için öneriniz ne olur.?

  • Merhaba. Gece görüşlü dürbünler ve avcıların kullandığı dürbünler için (ki farklı bir dürbün kullanmıyorlar) av mağazalarından deneyerek almanız daha iyi olacaktır. Avcılığa karşı olduğum için avcıların ne tür dürbünler kullandığını bilemiyorum… Tüfeklerin fotoğraf makinesine dönüşüp öldürme yerine ölümsüzleştirmenin yaşanacağı güzel günler dileğiyle… Esen kalın…

 161. merhaba ali bey çok teşekkürler şimdiden ben deniz ve ada manzaralı bir ev tuttum denizi gemileri kuşları izlemek istiyorum tavsiye istirham ediceğim saygılarımla

 162. Merhaba Ali Bey,
  Oncelikle verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim, kolayliklar dilerim.
  Ben de bir doga asigi olarak, gozlem icin bir durbun edinmek istiyorum. Arastirirken yaziniza rastladim.
  Size Oliympos 8-16×40 Zoom DPS I durbunune yapacaginiz yorumu sormak istiyorum, fiyati ve bahsettiginiz ozelliklere yakin ozellikler barindirmasi dikkatimi cekti…
  Simdiden tesekkur ederim, uygunsa hemen alacagim…

  • Olympus dürbünler orta kalitede dürbünlerdir ve görüntü berraklığı olarak ta gayet başarılıdır. Bahsettiğiniz dürbün ile keyif alacağınızı düşünüyorum. Deneme imkanı olursa çok daha güzel olur. Karar sizin. Hayırlı olsun…

 163. Cevabınız için teşekkür ederim .Revue kaliteli bir dürbün 8×40 1000/114metre var elimde ben onu Tento 20 x60 ile karşılaştırdım Tentoda aynı netliği bulamadım. Ancak Nikon ile karşılaştırma imkanım olmadı .Sizin tavsiyenize uyarak 12×50 Nikon action almayı istiyorum . Bu modelde buğulanma önleyici var mı acaba ?

  • Nikon’un son çıkan aculon modellerinde buğulanma önleme var evet. Nikon bir çok dürbüne göre daha iyi optik performans sunuyor. Memnun kalırsınız…

 164. Ali bey merhaba okçuluk sporu yapıyorum vortex dıamond back 10-42 aldım amerikada 1 tane kötü yorum yok 700 tl aldım ancak benim istediğim baktıgımız cizgi cok küçük oldugu için detaylara baktıgımız için açıkçası yeterli gelmedi bu sporu yapanlar proflar hepsinde swarowski var ancak inanılmaz yuksek fiyatı zeiss hd 900 dolar acaba benim dürbünden daha iyi bir sonuç alırmıyım tek çare swarowskimi

  • Kaliteli bir dürbün almışsınız aslında. Bundan daha iyisi dediğiniz gibi swarowski olur gibi. Canon veya Nikon dürbünlerden mesafe gösteren özel dürbünler var ancak okçulukta işinizi görür mü bilemem. Daha parlak ve net görüntü verse de çok ciddi fark olup olmayacağından emin değilim zira vortex kullanmadım hiç. Esen kalın…

 165. çok teşşekürler hocam siz nikon 22×50 yi tavsiye edince o kategorilerdeki dürbünlere baktım.bide şu var hocam tek gözlü dürbünlerin avantajı dezavantajı nelerdir barska blueline 25×30 var

  • Tek göz ile sadece uzaktaki bir nesneyi tanımlar ve kısa süre izlersiniz. Çift bakaçlılar ile uzun uzun izlemek mümkün olur ve daha iyi görüntü alırsınız…

 166. hocam slm.öncelikle size teşekkür etmek istiyorum aydınlatıcı bilgileriniz ve yorumlarınız için.ben 400_600tl arası dürbün almak istiyorum.ama konu hakıında bilgim olmadığı için sizin yardımınıza ihtiyacım var.netten araştırdığım dürbünler aşağıda linkleri yazıyorum yardımcı olursanız sevinirim saygılar http://urun.n11.com/outdoor-durbun/bushman-z-25-125×80-cift-gozlu-zoomlu-durbun-P17421585 http://urun.n11.com/outdoor-durbun/bushman-hunter-l-40×80-cift-gozlu-durbun-P13774470 http://urun.n11.com/outdoor-kameralar/tekli-durbun-8-24×40-rus-mali-P28037569

  • Merhaba. Bu bakmış olduğunuz dürbünlerin yaklaştırma ozanları çok büyük. Çok uzak konularda kullanışlı olabilir ama makul mesafelerde izleme keyfi düşük olacaktır. Bushman markayı satan http://www.durbundunyasi.com sitesi var. Garanti ve satış öncesi ve sonrası hizmetlerinden daha çok memnun kalırsınız. Telefon ile arayın İsmail beye selamımı söyleyin. Almak istediğiniz dürbünler hakkında bilgi alın. Doğru modeli bulmanızda en iyi yolun bu olduğunu düşünüyorum. Size memnuniyetle bilgi vereceklerdir. Esen kalın…

 167. Slm Arkadaslar,
  ben daha cok Manzarayi uzaklari seyretmek icin birseyler ariyorum.
  Amazonda bir tane Spektiv buldum.
  “Bresser spektiv pirsch 25-75×100”
  Su modelle alaka bilginiz varsa, ve yardimci olabilirseniz cok memnun olurum.

  Slm’lar Murat

 168. Merhaba Ali Bey,

  Uçak gözlemi için herhangi bir dürbün işe yarar mı acaba çok merak ediyorum. 11 bin metre irtifada uçan uçakları dürbün yada teleskopla gözlemleyebilirmiyiz. Sadece biraz daha yakından görmek istiyorum uçakları.

  Çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

 169. AV İÇİN KULLANMAYACAĞIM ALİ BEY, BENDE ÇOK KARŞIYIM, HOBİ AMAÇLI, DOĞAYI İZLEMEYE, KARŞIYAKA DAN KONAK’ A BAKMAK İÇİN, HAYVANAT BAHÇESİNDE HAYVANLARI GÖZLETLEMEK VS. BU AMAÇLA,NET VE YAKIN GÖSTERİRSE NE MUTLU ÇOK TEŞEKKÜRLER..İYİ YAŞAMLAR…

  • Ne için kullanacağınız bilemiyorum ama uzaktaki bir canlının veya nesnenin ne olduğunu anlamak adına kullanılabilir. Ama uzun uzun izlemek için çok kullanışlı olmadığını düşünüyorum. Esen kalın…

 170. ali bey yine bilginize ihtiyacım var.porro dürbünlerin roof dürbünlere göre daha derin ve 3 boyuta yakın olduğunu siz olsun diğer forumlar olsun bahsediyor.nikon monarch 5 16×56 roof dürbüne göre nikon aculon 16×50 porro dürbün dahamı çok keyif verir fiyat olarak 4 de 1 olmasına rağmen. fiyat mevzu bahis olmasa siz hangisini tercih edersiniz?hangi sebeplerden?saygılarımla

  • Fiyat farkını göz önünde bulundurmasam dahi hemen hemen aynı sonucu alacağım bir dürbüne yinede daha fazla para ödemek istemezdim. Dolayısıyla bence en ideali aculon 16x50mm modeli. Monarach roof prizma yapısı nedeniyle daha küçük ve hafif ama sonuçta görüntü kalitesi hemen hemen aynı. Ve bence Aculon daha uzun ömürlü bir dürbün.

 171. Ali bey aynı modelin 20×56 olanıda var 16×56 olanımı yoksa 20×56 olanımı tavsiye edersiniz netlik ve aydınlık tan taviz vermek istemiyorum sizce hangisi tatmin eder. Birde ali bey son zamanlarda bresser 25-75×100 kara teleskobu ilgimi çekiyor kaliteli iyi bir görüntü verirmi yada bu dürbünlerden sonra beni tatmin edermi?saygılarımla

  • 16×56 modeli daha rahat izleme olanağı sunar ve daha berrak görüntü izlersiniz. Ben şahsen 16x56mm derim. Teleskop kullanımı keyifli değildir. Esen kalın…

 172. ali bey 1 ay önce nikon monarach 5 10×42 dürbün aldım muazzam görüntü kalitesi var biraz daha yakın görmek istiyorum yine nikon monarach 5 16×56 modelini ebaydan 1650 tl ye getirtecem zum büyüyünce görüntü bozulurmu bu paraları vermeye değermi aynı görüntüyü aculon modelinden alabilirmiyim.

 173. Merhaba Ali Bey. Nikon 16x50mm almaya karar verdim. Ancak action ve aculon modelleri arasında 100-120 TL lik bir fark var. teknik olarak aculon un ayrıcalıkları nelerdir. Teşekkürler.

  • Daha önceki yorumlarda da ifade ettiğim gibi sızdırmazlık ve buğulanma noktasında aculon daha iyi ve yeni dürbün serisinin ismi. Artık Action üretilmiyor. Ama dürbün optik olarak aynı.

   • Endustriyel alanda kullanmak için dürbün arıyorum ancak isediğim özelliklerde bulamadım umarım siz yardımcı olabilirsiniz;
    5 metreden 100 metreye kadar olan mesefade çalışsın istiyorum (bu rakamlar esneyebilir) 30 mm lik parçaları zoomlayıp bir miktar ayrıntı görmeyi planlıyorum.
    Yardımlarını bekliyorum.
    Saygılarımla

 174. Ali abim. Acaba nikon aculon ile action arasindaki fark.nedir? Bir de nikon 10 22×50 kullaniyorsunuz 22 buyutme 50 mercek capi peki 10 nedir abi? Sevgilerimle

  • Aculon bir yeni modelin adı. Sızdırmazlık ve buğulanma konusunda biraz daha mesafe alınmış o kadar. Hangisini bulursanız alın. İmkan varsa ve çok fiyat farkı yoksa Aculon alın. 10-22x50mm de 10 da büyütme miktarı. Yani bu dürbün zoom dürbün olduğu için 10x 12x 15x 20x 22x gibi değerlerde büyütme sunuyor.

  • 20x60mm de işinizi görür. Arada çok fark yok. Yıldız ve gezegen gözlemi için yüksek yakınlaştırmalı tek bakaçlı teleskoplar daha doğru olur diye düşünüyorum. Esen kalın…

 175. ali bey merhaba bir sorum olacak,ben nikon12*50 dürbün almaya karar verdim media marktan, kutunun üzerinde karfo-karacasulu ibaresi ve etiketi var.. bu ürün orjinalmidir? almalımıyım?

 176. Merhaba Ali Bey. yine ben 🙂 National Geographic 20-60×60 Uzun Mesafeli Kara Teleskobu. reklamda fiyatı 316 TL ye düştüğünü gördüm. kara teleskobu ne demektir. bu cihazı kullanabilirmiyim. doğa gözlemleri hem yakın hemde uzun mesafelerde, belki gökyüzü gözlemleri için düşünüyorum. küçük bir tripod la satılıyor. ayrıca dijital tlf. ile foto çekilebiliyormuş. 20-60×60 mm ile görüntü netliği yakalanabilir mi? teşekkür ederim.

  • Kara teleskobu daha ziyade kuş ve yaban hayatı gözlemi için kullanılan uzun mesafeden çok net olmasa da tanım ve türü tespit için kullanılan teleskoblardır. Uzak mesafeleri rahatlıkla görebilirsiniz. Tek bakaçlı olduğu için izlemesi zor ve çok da keyifli değildir ama uzağı görmek de ayrı bir keyif tabi ki. Dijital makine bağlayıp fotoğraf çekebilirsiniz ancak bu asla diğer fotoğraflar gibi kaliteli olmaz. Sonuç olarak net ama çok da detaylı izleme sunmayan uzak mesafede tanımlık görüntüler alabileceğiniz bir teleskobunuz olur. esen kalın…

   • Yusuf Bey kesinlikle bu model teleskop değildir.Orada firmanın bir bilgi eksikliği veya bilgi kirliliği var.Teleskoplarda oküler dediğimiz merceği değiştirebilirsiniz 20-60×60 ta bu imkan yoktur ve kuş gözetleme veya ok atışı yapanlar kullanır.Daha iyi netice almak isterseni foğtoğraf anlamında odak uzaklığı yüksek olan bir model alırsanız yaklaştırması daha iyi ve net olur.Mesela 70-700 ,80-800, 90-900 gibi teleskoplar kullanabilirsiniz.

    İyi Seyirler Şimdiden…

  • Rica ederim. İlk defa yorum yazında benden onay gelmeden yorumunuz yayınlanmıyor. Cevabı önceki yorumunuzda verdim. İlginiz için teşekkürler. Sevgiler…

 177. Merhaba Ali Bey. bloğunuzu ilgiyle takip ettim.tüm yazılanları okuduğumdan herhalde kafam karıştı 🙂 doğa gözlemleri, 3-4 km den denizden geçen gemileri kayıkları, yaylada kuşlar ağaçlar vb. izlemek istiyorum. Nikon 12×50 veya 16×50, ikisinden birini düşünüyorum. Bir de zoom özelliği nedir. avantajmı dezavantaj mı? 16×50 de zoom varmı . Teşekkürler.

  • zoom ozelliği 16x50ve 12x50mm deyok. Zoom olması için 10-22x50mm gibi veya 8-24x40mm gibi yazmalıdır. Zoom çok da avantajlı değil aslında sadece gördüğünüz bir şeyi daha yakından görmek için zoom nadiren işe yarıyor.

 178. ali bey merhabalar 20×50 alman seeadler marka dürbünüm var bir de 8×30 ayrı bir dürbünüm var 8×30 dürbün daha iyi ve net gösteriyor daha önceki yorumlarınızı okudum sizin tavsiye ettiğiniz 12 veya 16 kat büyütülebilen dürbünleri tavsiye ediyorsunuz o zaman şunu sormak istiyorum 20×50 den kötü görüntü elde ediliyorsa dürbün firmaları niye bunları üretiyorlar bu mantığı çözmeye çalışıyorum ayrıca dürbün içindeki gazdan bahsetmişiniz bu dürbün biraz eski lensleri tozlu içindede toz varmış gibi gözüküyor nasıl temizliyebilirim gazı kaçmış olabilirmi bu nedenledemi kötü gösteriyor olabilirmi yorumunuzu bekliyorum teşekkürler

  • Eski dürbünlerde bu gaz meselesi olmayabilir ve optiklerin temizlenme meselesi çok ciddi uzmanlık istiyor. Bildiğim kadarıyla ülkemizde bu işi yapan bir servis yok. 20x50mm gibi dürbünler genelde sabit bir yerden ve konu belirleme amacıyla kullanım için üretiliyor. Yani denizde yatçıların veya doğada kuş gözlemcilerinin dürbünü değil bunlar. Firmalar işi bilmeyen veya işi gözetleme vs. artık her neyse çok yakınlaştırmaya ihtiyaç duyanlar için para kazanmak amacıyla üretirler. Kompakt fotoğraf makinelerinde 85x zoom olunca süper fotoğraf çekeceğini düşünenler gibi… Sevgiler…

 179. Ali bey merhaba,öncelikle sizinde soruların yoğunluğundan anlayacağınız üzere bir dürbün almak için soru sormak isteyecek insanlar için bir fırsatsınız çünkü sorulan sorulara ilgi ve sabırla cevaplar vermişsiniz teşekkür ederim bundan dolayı. Bende onlardan biriyim,ben genel maksatlı kullanım için düşünüyorum yani bu gökyüzü olur (olabildiği kadarıyla) Dağ zirveleri yada dağ zirvesinden şehrin sokakları olur yani her alanda her amaçta bir kullanım. Yakınlaytırma ve görüntü kalitesi olarak her ikisine de önem veriyorum doğal olarak çünkü net olmayacak bir görüntü çok yakınlaşsa da yada net ama uzak olursa bir anlamı olmaz,her ikisinide mümkün olduğunca elde edebileceğim bir dürbün istiyorum.Bunun için araştırma yaparken gazetelerin reklam alanında şu ürünle karşılaştımbresser pirsch 25-75×100 reklamda tabi biraz abartı söz konusu ama aklıma da yattı biraz. Tripod ile kullanacağım için sanırım titreme sorununu biraz halledebilirim.Sizce bu ürün iyimidir yada bu ürün fiyatı civarlarda onun yerine şunu öneririm dediğiniz bir marka model varmı? Casusluğu seviyorum 🙂 kilometrelerce mesafeden bir balkondaki kişiyi tanıyabilecek kadar yakın ve net bir dürbün istiyorum bu yazdığım ürün buna yeterli olurmu dersiniz? İlginize şimdiden teşekkürler İyi günler.

  • 100mm sayesinde eğer tripod da kullanırsanız bahsettiğiniz dürbün işinizi görecektir. Görüntü kalitesinden biraz ödün vererek tabiki. Ama çok fazla da olmaz. Bir av mağazasında Barska dürbünlerin 12-60x70mm modelini ve 10-30x60mm modelini denedim ve uzak mesafe için iş göreceğini deneyimledim. Uzun uzun izlenmeyecek ve sabitleme imkanı olacaksa bu dürbünlerde olabilir. Özellikle 70mm olan. Bunlar büyük boyutları ve titremeden kaynaklı net göremem sorunları olan dürbünler. O nedenle tripod ve sabit bir yerden gözlem yapmak neredeyse şart. Sevgiler…

  • Fiyat aralığı çok geniş. Yazının sonunda belirttiğim markaların 10x40mm ile 16x50mm aralığındaki dürbünlerine bakıp bir karar verebilirsiniz. Swarovski çok çok kalitelidir.

 180. slm ali abi bir dürbün alacam ama bilmiyorum hangisi iyidir .sizin kullandıgınız NIKON ACTION ZOOM 10-22x50CF 1000 metreyi kaç metreye yaklaştırır.bide BUSHMAN L-30X80 nasıl bi dürbündür ikisi arasında hangisini tercih edersiniz .benım aradıgım durbun 1000 metreyı daha cok yaklastırıp goruntuyu kalitesini bozmayacak

  • Çok yaklaştırıp net görmek herkesin isteği 🙂 ama bazı gerçekler var maalesef. Bu nedenle 10-22x50mm dürbün 30x80mm den daha temiz görüntü verecektir. Ancak biraz alışma ve ağırlığa katlanma ile 30x80mm de tatmin eder ve daha yakın görüntü verir. Karar sizin. Sevgiler…

 181. ya çok utanarak vede özür diliyerek tekrar kısa bir soru sorucam dağda yağan kar yağışını görmem için 16x56mm mi yoksa Bushman BN:31 70-700 Kara ve Gökyüzü Teleskopumu ?

  • Merhabalar
   Dürbün yaklaştırma olarak teleskoptan az yaklaştırır geniş bir şekilde görürsünüz.Teleskop ile yaklaştırma çok daha fazladır ve kullandığınız okülere göre yaklaştırma oranını değiştirebilrsiniz.
   Burada da dikkat etmeniz gereken husus teleskopta açı dar olacağı için bir geminin sadece 4\1 ini görebilirsiniz.Eğer İstanbul’da iseniz dükkanımız Sirkeci’de dir. Ürünlerimizi test ederek daha doğru karar verebilirsiniz.
   http://www.durbundunyasi.com üzerinden adresimize ve diğer ürünlerimize bakabilirsiniz.

 182. ali bey iyi günler diliyorum

  ben kuş izlemenin dışında dağları ve denizde geçen gemileri izlemek için bir dürbün , teleskop tavsiyesi rica ediyorum dağların karlı zirvelerini yakından görmek , açıktan geçen muhteşem yatları izlemekte ayrı bir zevk….. bu konuda bana tavsiyeniz ne olabilir , tavsiye edeceğiniz aletle uzayada bakabiliyorsam kaymaklı kadayıf olur 🙂
  saygılar

  • Alpay bey merhaba. Bu tip sorulara verdiğim epey bir cevap var yorumlarda… Şimdi hangisine tam olarak ne söyledim hatırlamıyorum ama bir göz atarsanız karar vermenize yardımcı olur diye düşünüyorum. Dağlar ve yatlar için 16x50mm veya çok yanınızda taşımayacaksınız 16x56mm de olabilir. Ayrıca balkon veya tripoda sabitlenen 30x, 50x gibi çok pahalı dürbünler de var. esen kalın…

 183. Nikon 10-22x50mm: Sayın Ali bey bu dürbünü orjinal olarak nerede bulabiliriz. Ve piayasada gerçek orjinal fiyatı ne kadardır.
  Çok Teşekkürler.

  • Fotografium, Vatan bilgisayar, Hepsiburada, Yalcinlar, Hayyam da, Teknosa da vs. Fiyatını bilemiyorum. 320-450tl arasında gidip geliyordu. Ama dolardan dolayı şimdi nedir bilemiyorum…

 184. Cevabınız için teşekkür ederim. Cevabınızda; açıdan bahsederken; affınıza sığınarak! siz perspektiften bahsediyorsunuz sanırım? Anlatmak istediğinizi tam olarak algılayabilmem için ön ve arka merceklerin görevini ve birbirine olan orantısını anlamam gerekiyor. Neden 10×30 ve 10×50 aynı görüş alanı sağlar. 10×50’de ön mercek büyük olduğu için izlenecek alanın daha büyük olması gerekmez mi? Birbirlerine karşı olan dezavantaj ve avantajları nedir? Keşke ortaokulda mercekler ve ışığın yansıması derslerini dinleseymişim. 🙂 Ama dinleseydim de sizin kadar öğretici olmayacaktı bence. Nazari yerine uygulamalı eğitimin ne kadar önemli olduğunu sizin yazılarınızı okudukça anladım.

  • Bunu fotoğraf mantığı ile anlatayım. Sensör aynı boyutta olduğu sürece objektifin ön mercek çapı ne kadar büyük olursa olsun 300mm hep aynı açıda görüntü sunduğu için göreceğinizi toplam yüzey değişmeyecektir. Örneğin 300mm f/4 lensin 77mm çapında ön camı varken 300mm f/2.8 lensin iki katından daha fazladır ve 70-300mm lensin de 67mm dir. Ama bu üç lenste de aynı sensör buyutuna sahip fotoğraf makineleri ile aynı mesafeden ve aynı noktadan çekim yapıldığında çıkan fotoğrafta görünen toplam alan (2 boyutlu görüntü olduğu için yüzey de diyebiliriz) aynıdır.

   Dürbünde de sensör gözümüz olduğu için dürbünün mercek çapı ne olursa olsun aynı yakınlaştırma oranında aynı görüntü alanı görünür. Mercek çapı büyüdükçe sadece daha fazla ışık aldığı için daha berrak ve temiz görüntü elde edilir. Hepsi bu. Ancak dürbünlerin üretiminden ve kullanılan optik teknoloji farklılıklarından dolayı aynı markanın bile 10x50mm olan üç ayrı dürbününde üç farklı 1000m de görünen uzaklık ölçüsü olabilir. Bu da küçük farklılıkları yuvarlayıp ana değerleri vermelerinden ve optik düzeneklerin farklı görüş açısı sunmasından kaynaklanıyor. Ama bilimsel anlamda yukarıda yazdıklarım geçerli. Benim bildiğim bu. Farklı bilgisi olan veya yanlış olduğunu düşünen varsa bizi aydınlatırsa mutlu olurum… Sevgiler…

 185. Ali bey uzun zamandır dürbün konusunda bilgi sahibi olmaya çalışıyordum. Şunu anladım ki dürbün satan av bayileri ezbere konuşmaktan başka birşey bilmiyormuş. Yazılarınızı okumaya doyamadım. Yarın gece de kalan soru ve cevaplarınızı okumaya devam edeceğim. Emekleriniz için teşekkür ederim. Benim merak ettiğim ise; bazı dürbünlerin mercekleri şeffaf, bazıları ise mavimsi yada kızıl renkli camdan. Sebebi nedir? Ayrıca merceğin büyük olması gözlemlediğimiz alanın daha geniş olmasını sağlar mı? Yani örnek olarak; 10×50 bir dürbünle 1000 metre mesafeyi gözlemlediğimizde baktığımız nesne 100 metrede gözükecektir. Ama nesnenin etrafındaki kaç metrekarelik alanı net olarak görebiliriz. Nesnenin etrafında görebileceğimiz alan nasıl anlaşılır ve bu alanın görüntüsünü etkileyen faktörler nelerdir?

  • Fatih bey merhaba. Beğeni ve takdirleriniz için öncelikle teşekkür ediyorum. Ön camlardaki renkler tıpkı gözlüklerdeki gibi bazı kaplamalar ve ucuz dürbünlerde bir hava katma çabası bence. Kaliteli dürbünlerde bu tarz kaplamalara ihtiyaç olmuyor. 10x50mm bir dürbünde gördüğünüz alan ile 10x30mm de gördüğünüz alan aynıdır. Çünkü mesele açıyla ilgilidir ve bu alan ancak sizin konuya olan mesafeniz ile değişir. 50mm mercek ile baktığınızda 30mm merceğe göre gözünüz optik içerisinde daha fazla alanda gezebildiği için konuyu izlemek daha rahat olur. Ve ışık daha fazla girdiği için daha aydınlık ve berrak görüntü alırsınız. Sevgiler…

 186. ali bey merhaba değerli bilgileriniz ve emeğiniz için çok teşekkur ederım. bushman p 20×60 düşünüyorum sizce manzara gezi için önerirmisisniz..

  • İşinizi görür evet ama daha kibar ve hafif olan 12x50mm veya 16x50mm daha rahat izleme imkanı sunabilir. Denediniz ve izlemekte sorun hissetmiyorsanız 20x60mm de olur tabi ki..

 187. Merhabalar Ali Şenel Bey… Ben gökyüzü gözlemleri için (ay yıldızlar vs..) bir dürbün bakıyorum. Bütçem 120-130 tl civarında 🙂 bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir? (internetten sipariş edeceğim)

 188. Merhaba Ali bey, öncelikle ben bir öğretmen olarak burada bilgilerinizi bizimle paylaşıp bizleri bilgileriniz ile aydınlattığınız için çok teşekkür ederim. Ben deniz kenarında gemileri izlemek, doğada kuşları izlemek ve balığa çıktığımda kıyıya evime bakabilmek üzere bir dürbün almayı düşünüyorum. Arada gökyüzüne yıldızlara, aya da bakabilirim fakat bunun için bir teleskobum var. Nikon dürbünlerin fiyatı çok yüksek ve 16×50 modeli neredeyse piyasada yok. Bende Bushman marka dürbünlerden 10×50, 12×50, 16×50 modellerini uygun fiyata sayfanın ilk başında verilen adresten inceledim ve fiyat olarak epey uygun buldum. Ayrıca celestron 20×50 modeline ve olympus un 10×50 modeline de netten baktım. Benim için biraz da olsa uzağı göstermesi daha avantajlı olacak, çünkü balıktayken sahildeki evler birbirine benziyor, en azından evimi seçebileyim istiyorum. 16×50 ya da 12×50 bir dürbün bana yeterli olur mu? Tabiki nikon performansı olmasa da, biraz daha uygun olanını önerebileceğiniz marka ve model var mı?

  • 12x50mm de 16x50mm de yeterli olur ve keyifli bir kullanım sunar. 16x50mm de titreme biraz daha fazla olur ama zamanla alışır ve rahat kullanırsınız. Ama 12x50mm daha rahat izleme imkanı verir. Bir birine yakın yakınlaştırma sağlayacaktır. Sevgiler…

 189. Merhabalar Ali Bey,
  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.
  Geçen günlerde buldum sitenizi ve Dürbün Dünyasının sitesini ziyaret ettim ve Pf 10×50 dürbününü beğendim .Sirkecide mağazaları varmış selamınızı söyledim İsmail Bey ve oğlu Yasin çok güleryüzlü bir şekilde yardımcı oldular.Dürbün kesinlikle Çok güzel kalitesi ile Nikona taş çıkartacak cinsten.Çok canlı ve keskin bir görüntü veriyor, sanki led tv seyrediyormuş gibi…
  İstanbul’da olan Arkadaşlara tavsiyem eğer ziyaret imkanları varsa Dürbün almadan mutlaka buraya uğramalı… Herkese çok sevgi ve çok selamlar ….iyi seyirler.

  • Tarık bey merhaba. Hem tavsiyem neticesinde mutlu olmanızdan hem de tavsiyede bulunduğum yerin beni mahçup etmemesinden (ki öyle olacak olsa zaten tavsiye etmezdim) çok memnun oldum. Dürbününüzü iyi günlerde kullanın. Geri bildiriminiz için de ayarıca teşekkürler. Sevgiler…

 190. Merhabalar ALİ BEY:
  ÖNCELİKLE TÜM YAZIŞMALARINIZI OKUDUM. GERÇEKTEN YÜREĞİNİZE VE AĞZİNİZA SAĞLİK.
  TÜM YAZİŞMALRDAN ANLADİĞİM KADARIYLA BEN SOYLE BİR SONUÇ ÇIKARDIM.

  SİZİN YAZIŞMALARINIZDAN ÇIKARDIĞIM NOTLAR ŞU ŞEKİLDE.

  Büyütme kat sayısı ne kadar büyük olursa kuşu o kadar yakından görebiliriz. 32-50mm mercek çapına
  Zoom 8-12x arası büyütme gücüne sahip SİZİN KENDİ ALDIĞINIZ; Nikon Action Zoom 10-22×50 XL modelini kullanıyorum ve oldukça memnunum. Zoom dürbün olması çoğu defa işimi kolaylaştırıyor 15 kat yakınlaştırmada.
  Nikon action 10×50 veya 12×50 modellerinden birisini almanızdır. Ömürlük olur ve keyifle kullanırsınız.
  Mercek çapı ne kadar büyük olursa gözümüz daha rahat görüntü net olacaktır.
  Büyütme kat sayısı ne kadar büyük olursa kuşu o kadar yakından görebiliriz.
  Genel itibariyle marka olarak Nikon, Bushnell, Swarovski, Olympus, Bushman gibi markalar tercih edilebilir.
  Bu ürün idare eder ancak benim tavsiyem 200tl civarında Nikon action 8×40 veya 50-60tl kadar daha çıkıp Nikon action 10×50 veya 12×50 modellerinden birisini almanızdır. Ömürlük olur ve keyifle kullanırsınız. DEMİŞSİNİZ…

  BİRAZ KARİŞTİRDİM VE BİR DEN FAZLA MESAJ GİTTİ. BUNDAN ÖNCEKİLERİ SİLEBİLİRSENİZ SAYFANİZ KARIŞMASIN. ALLAH’A EMANET OLUN.
  PEKİ BANA NACİZANE TAVSİYELERİNİZ NE OLABİLİR ACABA SAYGILARIM İLE..

  MESAJDA TAM İSTENEN KUTUÇUĞA ALINMIŞTIR.
  *-Zoom-lu dürbünlerde fiyat aralığı olarak örneğin 180,00 -Tl ila 250,00-Tl civarı olabilir.
  *-1000-m-yi (25 ila 40-m) indiren ve zoom mesafesini de yaklaşık (10 ila 15) arası olabilir.
  Hatta 1000-ila 5000-m-yi göz önüne kadar da yaklaştırabilecek zoom mesafeli (10 ila 15) arası
  Zooma almadan NORMAL mercek ayarı yapıldığında yani sağa ve-ya sola ayarlama yapıldığında görüntü çok çabuk bozuluyor. Dürbünlerin orta ayarı çok az. Aniden sağ ve sol yaptığında ise… Görüntü dediğim gibi hemen bozulup gidiyor. HEMEN GİTMEYEN OLMALI.
  *-Zoom-da yakınlaştırma yapıldığında da görüntünü aniden bulanık oluyor. Netlik derecesini hemen kaybediyor. NETLİK DERECESİNİ KAYBETMEYEN VE BULANIK OLMAYANI OLMALI.
  *-VE iç mercek camları da dürbün her hangi bir şekilde hasar görmese dahi iç mercekleri kendiliğinden düşüyor yâda bozuluyor. İç mercekleri sallanmamalı yani yeni bir dürbün dahi olsa 1 hafta aradan geçsin söyle gelişi güzel elinde dürbünü sallayınca mercek camları yerinden kayıp oynuyor ve yerinden çıkıyor ve hiçbir şeyde görünmüyor. SAGLAM OLMALI. TŞK.

  • Öncelikle teşekkür ederim. Uzun değerlendirme ve sorunuza kısa ve net bir cevap vereceğim. Sizin almanız gereken dürbün Nikon 10-22x50mm. Zoom yapınca netliğin bozulmadığı dürbün yoktur. Bu yazdığım dürbünde netlik çok hızlı bozulmuyor. Daha makul. Esen kalın…

   • Merhabalar ALİ BEY: Bana Nikon 10-22x50mm demiştiniz ya bu muydu acaba;

    TEKRAR TEKRAR ÇOK TEŞEKKÜRLER.
    Nikon 7234 Action 10-22 X 50mm Binoculars
    by Nikon 53 customer reviews | 4 answered questions
    ________________________________________
    Available from these sellers. 10-22×50 Action Zoom XL Binocular
    3 new from $269.912 used from $172.99
    ________________________________________
    There is a newer model of this item:

    Nikon 8252 ACULON A211 10-22 x 50 Zoom Binocular (Black)
    $129.99 (121) In Stock. Ve Fiyatı piyasada TAM Olarak ne kadar… (:

 191. Merhabalar:
  *-Zoom-lu dürbünlerde fiyat aralığı olarak örneğin 200 -Tl civarı olabilir.
  *-1000-m-yi (25 ila 40-m) indiren ve zoom mesafesini de yaklaşık (8 ila 15) arası olabilir.
  Zooma almadan NORMAL mercek ayarı yapıldığında yani sağa ve-ya sola ayarlama yapıldığında görüntü çok çabuk bozuluyor. Dürbünlerin orta ayarı çok az. Aniden sağ ve sol yaptığında ise… Görüntü dediğim gibi hemen bozulup gidiyor. HEMEN GİTMEYEN OLMALI.
  *-Zoom-da yakınlaştırma yapıldığında da görüntünü aniden bulanık oluyor. Netlik derecesini hemen kaybediyor. NETLİK DERECESİNİ KAYBETMEYEN VE BULANIK OLMAYANI OLMALI.
  *-VE iç mercek camları da dürbün her hangi bir şekilde hasar görmese dahi iç mercekleri kendiliğinden düşüyor yâda bozuluyor. İç mercekleri sallanmamalı yani yeni bir dürbün dahi olsa 1 hafta aradan geçsin söyle gelişi güzel elinde dürbünü sallayınca mercek camları yerinden kayıp oynuyor ve yerinden çıkıyor ve hiçbir şeyde görünmüyor. SAGLAM OLMALI…

  • Cevapladım 🙂 Malumunuz hem yaz dönemi hem de hafta sonu. Çekimdeyim, arazideyim, tatildeyim… Her zaman pc başında olamıyorum. Er yada geç cevap veririm. Sevgiler…

 192. Ali Bey iyi akşamlar ben tek lensli bir dürbün almayı düşünüyorum. Bushman 20×52 modeli var bunun yanında Bushell 16×52 ve yine Bushman 16×52 modelleri var fiyatları 100 ile 130 tl arasında ben hem uzağı mümkün olabildiğince yakınlaştıran ve net bi dürbün arıyorum bu modellerden birini almamı tavsiye edermisiniz

  • Merhaba. Her iki model de olabilir. Ancak izlemesi daha kolay olduğu için 16x52mm bence daha uygun. Mağazada deneme şansınız varsa görüp almanız daha iyi olur… Esen kalın…

  • Maalesef bu konuda yardımcı olamayacağım. Tüfekler ve dürbünleri hakkında hiç bir bilgim yok. Konu avcılık ise haddini bilen avcılar istisna olsa da günümüzde av olayına karşı olmak ile beraber kaçak ve kontrolsüz avcıları Allah’a havale ediyorum. Bir an önce yanlışlarından dönmelerini umut ediyorum… Esen kalın…

 193. ali bey bana cevap vermeyecekmisininiz?ďurbun defosuyla alakali bir mesaj gondermiştim gerci bu sayfada goremiyorum buraya yazmistim durbunun defo fotolarinin linkini de eklemistim ulasmadi mı acaba?

  • Hakan bey merhaba. Sadece bu yorumunuz görünüyor. Fotoğrafların olduğu yorum görünmüyor. Bir çok yorum geliyor ve bu kişisel blog sayfam olduğu için tek başıma cevap veriyorum. Malum yaz dönemi cevaplar gecikebilir. Ama ben zaten size facebook üzerinden cevap vermiştim. Leke durumunu görsellerden anlamak zor. aldığınız yere götürüp göstermeniz en iyisi. Yeni olduğu için değiştirebilirsiniz…

 194. Ali bey kusura bakmayın yarım mesaj gitti bizim ufaklık kıpır kipir kıpır durmuyo yerinde.ali bey bilgiler için çok teşekkür ederim.ilk tercihim nikon aculon 12x50den yana ama fiyatlari 420 tl den aşagi bulmadım.sizin tavsiye edebileceğiniz dediğiniz gibi bresser fiyatına nikon satan bir yer varmı?

 195. Ali bey merhaba dürbün konusunda tavsiyenizi istemiştim sanirsam yorgunluktan cevap veremediniz .Bugün bir yerde olympus 10×50 dpi modelini 215 tl ye gordum .fiyat çok uygun gibi geldi ama bresser corvette 10×50 modelinde bak4 mercek var daha kaliteli deniyor açıkçası kafam karıştı yardimlarinizi bekliyorum tesekkurler

  • Yavuz bey merhaba. Yorumunuz gözümden kaçmış. Bu iki markayı da kullanmadım ancak Olympus’u denemiştim ve fena değildi. Diğer markayı hiç bilmiyorum. Ancak diğeri ile aynı fiyata Nikon 12x50mm dürbün alırsınız ve kesinlikle daha kalitelidir. Sevgiler…

 196. Ali bey yararlı bilgilerle bizleri aydinlattiginiz için teşekkürler.Ben oturduğum yer doğayla iç içe olduğundan gözlem yapmak için bir dürbün almak istiyorum.Kafamda ayrı markalarda yaklaşık aynı özelliklerde iki model var.Yalnız hangisi özellik ve kalite yönünden daha avantajli bilemedim ve sizin görüşunuzu almak istedim.http://www.hepsiburada.com/bresser-corvette-10×50-durbun-p-OUTMTMMT008 http://www.hepsiburada.com/olympus-10×50-dps-i-incl-durbun-p-OUTGM11117

 197. Merhaba Ali Bey, oncelikle verdiginiz bilgilerle bizleri aydinlattiginiz icin cok tesekkur ederim. Benim durbun lhtuyacim yaklasik 8-10 km lik bir alanda Canakkale bogazindandan gecen gemileri izlemek uzerene olustu. Tripot uzerine kuracagim durbunle gecen gemileri ve sahilin karsi tarafini balkondan izlemek istiyorum. Tripot uzerine kuracagim ve butcesi 350-450 tl arasindaki bir durbun modeli hangisidir. Vereceginiz bilgiler icin simdiden cok tesekkur ediyorum. Saglikcakla kalin.

   • Sevgili Ali Bey,

    Zamanınızı ayırdığınız ve verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.
    Birkaç saattir sizin ve yorumlarda bulunan değerli arkadaşların yazılarını okuyorum. Gözlerim de biraz ağrıdı. :)) :((

    ”Her üçü de çok güzel bir seçim. Kullanım amacına ve konumunuza bağlı olarak değişir.” dediğinizi/diyeceğinizi duyar gibi oluyorum.

    Fakat yine de sormak istiyorum.

    12×50 Nikon mu?
    16×50 Nikon mu?
    10-22×50 Nikon mu?

    Genel kullanım amaçlı olarak,
    üstün görüntü ve yaklaştırma kalitesi,
    kullanım rahatlığı,
    taşıma,
    sağlamlık…
    (aralarındaki fiyat aralığı sanırım çok değildir)

    gibi hususlarda
    beklentilerimi en iyi şekilde karşılayabilecek olan ürün olarak hangisini tavsiye edersiniz?
    (Sizin seçiminiz hangisi olurdu?)

    Tek seçenek lütfen?

    Sevgi ve saygılarımla…

    • Tek seçenek söylemek gerekirse benimde kullandığım 10-22x50mm modelini tavsiye ederim. 10-15x arasında çok temiz ve berrak görüntü veriyor. 16-22x arasında bir miktar kayıpla yakın görüntü veriyor. Sevgiler…

 198. Merhaba. Öncelikle ilginiz için tebrik ederim. Ben balkonda otururken tripodla yaklaşık 5 km çapında manzara seyretmek hatta bir aparat takarak fotoğraf çekebileceğim bir dürbün arıyorum. Konus 2110 20×80 hakkında bir bilginiz var mıdır? Çok teşekkür ederim. Saygı ve muhabbetle.

  • Elinizde taşımayacak ve tripod üzerinde izleme yapacakasınız bu dürbün olabilir. Yoksa elde izlemek çok zordur. Kamera bağlanıyor mu bilemiyorum. Almadan önce sormak lazım… Aparat gerekebilir… Sevgiler…

 199. slm alibey sitenizi epeydir takip ediyor değerli yorumlarını okuyor ve bilgilendirmelerinizden oldukça faydalandığım için çok teşk ediyorum..görevim icabı yangın gözetleme kulesinde kuleci olarak görev yapmaktayım..çok iyi bir dürbüne ihtiyacım oluyor araştırmalarımda uzağı yakın kılacak kaliteli bir dürbüne ihtiyacım var ..nicon aculon a211 10_22x50 yada busman hunter L40x80 profesyonel dürbünlerden birini almak istiyorum siz bunlardan hangini yada önerebileceğiniz daha kaliteli uzağı daha yakınlaştıracak bir dürbün nerebilirmisiniz şimdiden çok teşk ederim fiyat 700 tl ye kadar olabilir…

 200. slm alibey sitenizi epeydir takip ediyor değerli yorumlarını okuyor ve bilgilendirmelerinizden oldukça faydalandığım için çok teşk ediyorum..görevim icabı yangın gözetleme kulesinde kuleci olarak görev yapmaktayım..çok iyi bir dürbüne ihtiyacım oluyor araştırmalarımda uzağı yakın kılacak kaliteli bir dürbüne ihtiyacım var ..nicon aculon a211 10_22x50 yada busman hunter L40x80 profesyonel dürbünlerden birini almak istiyorum siz bunlardan hangini yada önerebileceğiniz daha kaliteli uzağı daha yakınlaştıracak bir dürbün nerebilirmisiniz şimdiden çok teşk ederim fiyat 700 tl ye kadar olabilir…

  • Merhaba. Konu yangın gözlemi olduğu için ve temiz görüntü almak olduğundan ikisi arasında bence Nikon 10-22x50mm modeli daha isabetli olur. Temiz ve net görüntü alırsınız. Daha büyük dürbün ihtiyacı varsa o ayrı bir konu ve sabit dürbünler tercih edilebilir. Ancak bence Nikon yeterli olacaktır. Sizlere müteşekkiriz. İşlerinizde başarılar. Kolay gelsin…

   • çok teşk ederim alibey değerli bilgileriniz için dürbünün daha büyük olması daha uzagı görebilmek konumum itibarı ile çok daha iyi olacaktı bu konuda önerebileceğiniz bir dürbün olursa ayrıca minnettar olurum ..elimizde 7×50 metre ölçerli dürbün var ama yetersiz kalmakta….ilginiz için çok teşk ederim saygılar…

 201. merhaba ali bey.sitenizi dürbün almak için netde araştırıken gördüm.sizin mesajlarınızdan gördüğüm kadarı ile nikon 12×50 dürbün almaya karar vermiştim.bi tanadığım Konuspot 7122 20-60×100 yer gözlem cihazını almamı tavsiye etti.hem dürbün hem teleskop vazifesi göreceğini söyledi.sizce hem yer gözlemlemede hemde gökyüzü gözlemlemede bu iki ürün arasında hangisinden daha iyi görüntü alabilirim,örneğin nikon 12×50 ile gökyüzü izlemede Konuspot 7122 deki kaliteyi yada Konuspot 7122 ile yeryüzü gözlemlemede nikon 12×50 deki kaliteyi bulabilirmiyim.bu iki ürün arasında hangini tercih edebileceğim konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. Syg.

  • Konuspot da Nikon’daki kaliteyi bulamazsınız ve yanınızda taşıma açısından da dezavantajlı olur. Tek bakaçlı olması da dürbün keyfini vermez. Dürbün ullanmak istiyorsanız Nikon alın. Ama sadece gökyüzüne bakacağım ve yıldızları izleyeceğim derseniz teleskop alın. Sevgiler…

 202. ali bey merhaba.buradaki yorum ve görüşlerinizi okuduktan sonra nikon 12×50 almaya karar verdim.10-22×50 de zoom var demişsiniz ne gibi bi işime yarar faydasını bilmediğim için 12×50 de karar kıldım.lakin bi arkadaşaım nikon 12×50 yerine Konus 7122 Spot-100 20-60X100 tavsiye etti,gece gökyüzünüde gezegenleride izleyebilirmişim. şimdide nicon 12×50 mi yoksa Konus 7122 Spot-100 20-60X100 alsam karar veremedim,sizin fikriniz nedir paylaşırsanız sevinirim. Syg.

  • Konuspot da Nikon’daki kaliteyi bulamazsınız ve yanınızda taşıma açısından da dezavantajlı olur. Tek bakaçlı olması da dürbün keyfini vermez. Dürbün ullanmak istiyorsanız Nikon alın. Ama sadece gökyüzüne bakacağım ve yıldızları izleyeceğim derseniz teleskop alın. Sevgiler…

 203. Ali bey Merhabalar.
  “Konus 2122 Zoom’lu 8-24×50 Dürbün”
  hakkındakı yorumlarınız nedır.?
  fiyatı dıger marka muadıllerıne gore uygun gıbı.
  bu markanın uzay gozlemı ıcın olan modelı epey övülüyor.
  fakat bu model hakkında pek bılgı yok nette.
  doga gözlemi yapmayı planlıyorum.
  marka konusunda mercek kalıtesı v.s konularda yorum yaparsanız sevınırım.
  kolay gelsin

  • Çok fazla bir kalite beklentiniz yoksa iş görecek ve uzun süre keyifle kullanabileceğiniz bir dürbününüz olacak derim. Marka konusunda yazının sonunda yazdığım markalar sırasıyla kaliteli ürünlerdir. Sevgiler..

 204. İyi akşamlar, iki dürbün arasında kaldım, yardımcı olursanız çok memnun olurum.
  Nikon aculan a211 10-22×50 ve nikon action ex 16×50 CF modellleri. Gökyüzünü incelemek için hangisi daha uygun olur, ayrıca daha uzak mesafeyi daha iyi hangisi ile görmek mümkün olur,
  siz olsanız hangisini alırdınız?

  • 10-22x50mm modelini kullanıyorum. Memnunum. 16x e kadar rahat kullanılıyor. 22x de görüntüyü net izlemek zor oluyor. O nedenle özellikle 10-12x arasında çok rahat kullanımı olduğu için ben 10-22x50mm derim. Esen kalın…

 205. Selam Ali bey ben bu iki dürbünden birini almayı düşünüyorum. aralarındaki fark nedir hangisini tavsiye edersiniz manzara ve gökyüzü için alacağım.

  Nikon Binocular Action 10-22×50 CF Nikon Aculon A211 10-22X50

 206. Teşekkür ederim ilginize dürbüne çok fazla bir ücret ödemek istemiyorum ilgim fazla sürmez de bir kenarda kalır diye, forumu ilk yazdığınız günden itibaren okudum doğada hayvan gözlemek ay ve yıldızları seyrederim diye bir dürbün alayım dedim amaca uygun 12×50 16*50 nikon ya da yakın kalitede dürbünler yüksek fiyatlı incelerken bushman 10*40 dürbün var bu da alman markasımıdır 40 ve 50 lik oranlar seyir keyfini çok azaltırmı 10 büyütme oranı 12 ve 16 ya göre çok mu az dır siz tecrübe etmişsinizdir diye bilginizden faydalanmak isterim teşekkür ederim

  • 10x40mm tam da sizin kullanımınıza uygun bir dürbün bence. 40mm ile 50mm arasında bir miktar fark olsa da çok ciddi bir durum değil ve mevzu etmeye gerek yok. 10x yakınlaştırma bence yeterli ve izlemesi daha kolay. Mesla 16x40mm dürbün pek yoktur çünkü 16x yakınlaştırmaya 40mm az kalabilir. Ama 10x yakınlaştırmaya 40mm tam olur. Bushman Alman markasıdır ve ekonomik ama iyi bir dürbündür. Deneyerek alabilirseniz daha iyi olur. Sevgiler…

  • Bushnell dürbünler Alman malı ve oldukça kaliteli. Ancak National Geographic markalı dürbünlerin aslında hangi markaya ait olduğunu bilemiyorum. Ancak fiyatlara bakılırsa Bushnell daha mantıklı gibi. Karar sizin…

 207. Ali Şenel Bey bizleri dürbün hakkında bilgilendirdiğiniz ve bu kıymetli bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.Bushman 10×50 dürbün aldım Türkiyedeki Dİstribütörü olan Dürbün Dünyası ‘ndan çok güleryüzlü ve yardımcı olan insanlar İsmail Bey ve Yasin Bey. Dürbünden de çok memnun kaldım.Eğer vakti olmayan arkadaşlar varsa kaliteli bushman dürbünlerini http://www.durbundunyasi.com adresinden Kapıda nakit ödeme veya kredi kartı ile alabilirler…

  İyi Gözlemler …..

  • Hem web sitem için söylediğiniz güzel sözler hem de yönlendirdiğim mağaza ile ilgili geri bildiriminiz için çok teşekkür ediyorum. Bu memnuniyetleri duymak sevindirici. Eksik olmayın Alper bey. Selamlar…

 208. Ali Bey merhaba, verdiginiz bilgiler icin oncelikle cok tesekkurler. Ben babama hediye almak icin arastirma yaparken sitenize denk geldim. Soyle bir problemim var. Babamin hali hazirda kullandigi bir durbunu var. Yillar once yurtdisindan almisti kendisi ve durbunun uzerinde yazan bilgiler su sekilde : “Nikon Night Working Japan Design Optics – 90×90 105ft.at 1000yds Coated Optics” Benim durbunler konusunda maalesef hicbir fikrim yok fakat sizin yazilarinizdan gordugum kadariyla 90×90 benim kafami karistirdi. Kendisi durbunu doga gozlemleri icin kullanmayi seviyor ve daha iyi, net ve keskin gorusleri olan belki daha uzun menzilli bir urun kullanmak istiyor. Bu urunden daha iyi bir urun ne olabilir siz ne onerebilirsiniz? Simdiden yardiminiz icin cok tesekkur ederim.