Paylaşmak Güzeldir

Ciddi anlamda fotoğrafçılık deyince ilk akla gelen fotoğraf makineleri büyük ve ağır DSLR makineler oluyor. Son dönemlerde ise aynasız diye tabir edilen mirorless fotoğraf makinleri daha küçük boyutları ile sahnede yerlerini aldılar. İlk zamanlarda sensör boyutları küçük ve fotoğraf kaliteleri kompak makineler düzeyinde olduğu için ilgi görmüyordu. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte hem sensör boyutları büyüdü hem de görüntü kaliteleri arttı. Hatta artık Full Frame aynasız makineler bile var. Peki acaba fotoğraf makinesi almak isteyen birisi büyük ve ağır DSLR mi almalı ? yoksa daha küçük ve hafif aynasız mı almalı ?

İsterseniz bu sorunun cevabını her iki sistemide kısaca tanıyıp, artıları ve eksilerini masaya yatırarak bir sonuca varmaya çalışalım. Bu yazımda en uygun sistemi bulmanıza yardımcı olmaya çalışacağım. Faydalı olması dileğiyle…

DSLR Gövdeler

w

SLR, single-lens reflex kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma olarak kullanılmakta ve tek lensli refleks makine anlamına gelmektedir. Yani başka bir değişle objektifi değişebilen ve bir ayna mekanizmasına sahip olan fotoğraf makinelerine verilen isimdir SLR. DSLR ise dijital single-lens reflex kamera anlamında kullanılmaktadır. Başına gelen D ile dijital olduğu anlaşılır.

slr02

SLR kameralar ayna sistemine ve bir perde mekanizmasına sahiptir. Objektiften gelen ışık filmin yada sensörün hemen önünde duran açılı aynaya çarparak yukarıya doğru çıkar ve görüntüyü düz görmemizi sağlayan özel bir pirizmadan geçerek optik vizöre ulaşır. DSLR kameralarda perde sistemi (shutter) ile ayna, sensörü kapatarak ışığın girmesini engeller. Çekim sırasında ayna kalkınca perde açılır ve ışık sensöre düşer. Sensöre düşen ışık belli işlemlerden geçerek fotoğraf oluşur.

Bu bilgilerden sonra gelelim şimdi DSLR gövdelerin artı ve eksilerine…

Artıları

 • Çok hızlı AF yapabilme
 • Çekim esnasında konuyu hızlı takip edebilme
 • Çok çeşilti lens alternatifleri
 • Sağlam ve kullanışlı Gövde yapıları
 • Büyük sensör yapıları sayesinde daha iyi görüntü üretme
 • Optik vizörleri ile konuyu olduğu gibi görebilme
 • Fotoğraf tercihlerine göre manuel olarak ayarlanabilen özellikler
 • Ek araçlarla fonksiyonelliği arttırabilme

 Eksileri

 • Büyük gövde boyutları nedeniyle taşımak yorucu
 • Ağır gövde yapıları
 • Dikkat çekmeden fotoğraf çekmek zor
 • Yüksek fiyat

 Aynasızlar

pic_08

Aynasız kameralarda yukarıda DSLR kameralardan bahsederken anlattığımız ayna mekanizması yoktur. Dolayısıyla daha sessiz ve hzılı çekim yapmak mümkün olur. Zira elektronik shutter tabir edebileceğimiz bir yöntemle fiziksel olarak shutter kullanmadan seri çekim yapma olanakları vardır. Örneğin Nikon 1 serisi ve Samsung NX serisi bu lektronik shutter sistemi ile saniyede 60 kare (60 fps) gibi yüksek hızlara çıkabiliyorlar. Ayrıca ayna mekanizmalarının olmaması gövde içerisinde yer tasarrufu sağladığından daha küçük olmalarına olanak sağlamıştır.

fast_af_omd

Şimdi de aynasızların artı ve eksilerine bir göz atalım 🙂

Artıları

 • Küçük ve hafif boyutlar
 • Taşınabilirlik
 • Şık ve stil sahibi tasarımlar
 • Beyaz ayarı sonuçlarını anlık görebilme
 • Mobil özellikler
 • Bazı modellerde hem kendi hem de SLR objektifleri kullanabilme

Eksileri

 • DSLR gövdelere göre, bazı modellerde yavaş kalan AF hızları
 • AF esnasında konu takipleri daha zayıf
 • Manuel ayar eksiklikleri
 • Daha az objektif çeşitliliği
 • Zayıf kalan flaş sistem yapılandırmaları

Smart_Camera_NX300 kopya

Yukarıda yazılanlar göz önüne alındığında profesyonel anlamda fotoğraf ile uğraşmayanlar için aynasız kameralar fotoğraf uğraşını nispeten daha kolay ve keyifli hale getirdikleri için tercih edilebilirler. Bu sayede daha hafif ve küçük çantalar ile uzun süre dolaşmak ve bol bol fotoğraf çekmek mümkün hale gelebilir. Son dönemde aynasız makineler görüntü kalitesi olarak da oldukça ilerleme kaydettiler. Artan satış rakamları da bunu doğruluyor.

Fotoğraf ile profesyonel olarak uğraşanlara gelince ise aynasız kameralar profesyonellerinde seveceği ürünler kategorisinde. Onlarda kinci bir gövde olarak aynasız kameraları tercih edebilirler. Zira büyük gövdeleri her zaman yanlarında bulundurmak bir sorun. Bu nedenle bazı durumlarda sadece aynasız kameraları ile dışarıya çıkıp olası bir durumda da yine görüntü kalitesinden ve hızdan çokta fazla bir ödün vermeden fotoğraf çekmeye devam edebilirler.

SLR Ayn-1Sonuç olarak toparlamak gerekirse aynasız kameralar özellikle fotoğrafa yeni başlayacaklar ama “fotoğrafçılığı çok fazla ciddiye almıyorum, sadece iyi fotoğraf çeken bir kameram olsun” diyen, taşınabilir, küçük ve hafif kamera tercih edenler için en iyi alternatif. Diğer taraftan fotoğraf ile ciddi bir biçimde uğraşanlar içinde her zaman yanlarında taşıyabilecekleri hafif ve esnek bir ikinci gövde olarak tercih sebebi. Belgesel tarzı çalışan fotoğrafçılar içinde video kaydı alabilme adına aynasızlar güzel bir yardımcı.

Akla şu soru gelebilir. “Ben fotoğrafı ciddi olarak düşünüyorum ve fotoğrafçılığı öğrenebileceğim bir gövde ile başlamak istiyorum. Hangisini almalıyım ? ”  Esasen fotoğrafçılığı ciddiye alanlara DSLR gövde tavsiye ediyorum. Çünkü bu gövdeler ile çekim esnasında gerçek görüntüyü görebiliyor ve ek aparatlar ile (çoklu flaş sistemleri, stüdyo flaşları, büyük tele objektifler, çeşitli filtreler vs.) daha esnek fotoğrafçılık yapabiliyorsunuz. Ayrıca konuya çok hızlı odaklanıp seri bir biçimde fotoğraf çekebiliyor ve böylece en iyi kareleri yakalama şansınızı arttırıyorsunuz. Ancak son dönemde çıkan retro trazı tamamen manuel kullanılabilen aynasız kameralar fotoğrafçılığı öğrenmek isteyen hevesli amatörlere de hitap ediyor. Bu tarz kameralar tercih edilebilir. Ama ben hala fotoğrafçılığı ciddiye alan ve ustalaşmak isteyenlere DSLR tavsiye ediyorum 🙂

Bir sonraki yazımda şu an piyasada olan en iyi aynasız fotoğraf makinelerini karşılaştırdım. O yazıyı okumadan aynasız fotoğraf makinesi almayın derim :)) Bol fotoğraflı günler…

Paylaşmak Güzeldir

396 YORUMLAR

 1. merhaba
  hobi amaçlı gezdiğm yerleri arkadaş ortamında çekimler yapmak için 3 model arasında kaldım.Nikon d7200 canon 77d fujıfılm xt2 bütçe sıkıntım yok sizden ricam önereceğiniz markanın birde lens tavsiyesinde bulunabilirmisiniz.

 2. mrb
  pentax makineleri hakkında bilgininiz varmı.?
  canonda 70d tamron 17_50mm 2.8 nikonda d5500 makineri kullandım pentax denemek istiyorum gövdeler hakkında fazla bilgi sahibi değilim pentax 16_50mm 2.8 hakkında güzel yorumlar okudum. bütçemin çoğunu lense yatırmak istiyorum.pentax modellerinden bir kaç örnek verebilirmisiniz.? saglıcakca…

  • Pentaxa makine hiç kullanmadım. Bir arkadaşın makinesini denedim ama eski olduğu için çok yavaş ve hantaldı. Epeydir çok yeni ürün de çıkartmıyorlar. PEk tavsiye etmem…

  • Merhaba. İlerisini de düşünerek ben Fujifilm derim. Olympus 2x çaranlı olsa da doğru objektiflerle bu sorun olmaz. Olympus seviyorsanız güzel ve kaliteli gövdeleri var.

 3. Mrb ali bey
  Fujifilm 18_55mm 2.8.4 lensi hakkında neler soyleyebilirsiniz.
  Xt20 modeli ile almak istedim ne yazıkki bütçeyi aşıyor.o yüzden xt100 modeli ile kullansak xt20 ile aynı sonuçları alabilirmiyim.?veya xt20 16_50mm lensi mi almalıyım.
  Xt100 18_55mm 4.549 tl
  Xt20 16-50 mm 4.449 tl
  Xt20 18_55 mm 5.499 tl

  • Merhaba. 18-55mm objektif kit objektif kalitesinin çok üzerinde keskin ve güzel bir objektif. O nedenle parasını hak ediyor. Eğer bütçe müsait değilse Xt100 ve 18-55mm seçeneği düşünülebilir. Zira fotoğrafçılık ilerledikçe gövdeler değişir ancak lensler kalır. O nedenle kaliteli lens seti daha önemli. X-t20 ile x-t100 arasında aşırı bir fark da yok. Başlangıç için X-T100 gayet güzel…

 4. Mrb
  Ali bey
  canon g5x modelini arkadaşımda bulunan canon 750d 18_135mm USM ile karşılaştığımda g5x daha kaliteli ve keskin fotoğraflar veriyor sanki bu makineyi sipariş etmeyi düşünüyorum önerirmisiniz. ?makinenin verdiği fotograf çözünürlüğü ne kadar tşk.

 5. Mrb
  Ali canon g5x modelini arkadaşımda bulunan canon 750d 18_135mm USM ile karşılaştığımda g5x daha kaliteli ve keskin fotoğraflar veriyor sanki bu makineyi sipariş etmeyi düşünüyorum önerirmisiniz. ?makinenin verdiği fotograf çözünürlüğü ne kadar tşk.

 6. Mrb ali bey
  Canon PowerShot g5x buldum bu makine hakkında düşüncelerinizi almak istiyorum özellikle sensör hakkında bilgi almak isterim 1.0 sensör ne demek büyük sensör küçük sensör mü max fotograf çözünürlüğü ne kadar üzerinde bulunan sabit diyaframlı bir lensmi her odak aralığında değerini koruyormu dslr makinelerde kullanılan sabit odaklı lensler kadar keskin ve kalite fotoğraflar alabilirmiyim.?örneğin diyafram öncelik modu vb modları bu tür kameralarda kullanabiliyormuyuz digital zoom en dar ve geniş açıda kaç mm tekabül ediyor umarım izah edebilmişimdir.kendimi hakkınızı helal edin.

  • Merhaba. Canon PowerShot g5x modeli de gayet başarılı bir modeldir. 1.0” sensör kompakt makinelerden büyük, DSLR makinelerden küçük bir sensör boyutu. Fotoğraf kalitesi daha iyi olsa da DSLR gövdelere göre biraz geride kalır. Ancak günlük kullanımda gayet yeterlidir. 20mp çöznürlük sunuyor ve yaklaşık 4x zoom yapıyor. Diyafram açıklığı en geniş açı olan 24mm de f/1.8 iken 100mm de f/2.8 oluyor. Tüm manuel modlar (diyafram öncelik vs) kullanılabiliyor ve RAW çekim yapılabiliyor. Aslında bunların tamamı kapsamlı bir şekilde https://www.canon.com.tr/for_home/product_finder/cameras/digital_camera/powershot/powershot_g5_x/specifications.html adresinde var.
   Bu kamera günlük kullanımda biraz daha iyi fotoğraflar için uygun ve yedek gövde olarak tercih edilebilir. Bir DSLR kalitesini elde etmek maalesef mümkün olmaz…

 7. Mrb
  Aslında fujifilm Retro tasarımı hoşuma gitmedi deyil.ham fotoğrafta canonun fujifilmden daha iyi olduğunu söyleniyor siz daha iyi bilirsiniz tabi iki makinenin fotoğraf çıktısını karşılatırınca fuji nin renkleri canon a göre soğuk ve pastelimsi sulu boya tarzı yağlı boya tarzı gibi diyelim fuji nin artı eksi pozlama ve bir çok film simülasyonları ile istediğimiz tonda fotoğraflar alabilirmiyiz.fotoğraf cekimlerinde raw jpeg kullanmalıyız. Fotoğraf İşlemeleri ile hiç bir bilgim yok.

 8. Mrb ali bey
  Sony rx10 modeli gibi canon ve nikon un veya diger markalarda olabilir sabit diyaframlı kompak makineleri varmı sony malum fiyatı çok yüksek sony farklı modellerde uygun fiyatlı makineleri olabilir makinelere pek hakim değilim yardımcı olursanız sevinirim.

 9. mrb Ali bey
  Canon eos m5 serisini devam ettirecekmi sizce.?Ağustos ayı sonunda m5 mark ii çıkacağı söyleniyor lens sıkıntısı da biter diye düşünüyorum bu konuyla ilgili bir bilginiz varmı.canon eos m5 tavsiye edermisiniz.tşk

 10. Mrb
  İlk makinesi olucak
  Sizce.?
  Canon 77d
  fujifilm xt20 uzun vadede kullanım için hangi daha uygun bir makine teknik olarak xt20 daha iyi gözüküyor siz neler soyleyebilirsiniz bu iki makina hakkında.

 11. Mrb
  Teknik olarak xt2 nin xt20 den en buyuk farkı nedır kullandıkları sensör ve işlemcileri aynımı hangi modeli alırsam 18_55mm 2.8.4 lensi ile düşünüyorum sonuçlarda bir fark olurmu olmaz ise uygun olan xt20 düsünüyorum

 12. Slm
  Fujifilm xt2 16_50 mm 6500 tl
  Fujifilm xt20 18_55mm 5500 tl 1000tl fiyat farkı için xt2 almaya deyermi sizce.?bu iki lens hakkında neler soyleyebilirsiniz.hangi modeli önerirsiniz.

 13. Mrb
  iki makina hakkında düşüncelerinizi almak istiyorum.?
  Olympus omd m5 mark ii
  Fujifilm xt20 fujifilm 6000_4000 çözünürlüğünde fotoğraf çıktısı veriyor.olympus fotoğraf çözünürlüğü ne kadar.? olympusun 40mp üzeri fotoğraf çekme özelliği mevcut bu özellik sayesinde fujifilm in verdiğini çözünürlüğü yakalabilirmiyiz.? olympus tüm modellerinde aynı sensör boyutunu kullanıyor diye biliyorum.40 mp üzeri çekimde fotoğraf çözünürlüğü ne kadar oluyor.? her tarz çekimde kullanabiliyormuyuz bu özelliği yoksa sadece manzaradamı İşimize yarar sağlıcakla.

  • Merhaba. Olympus normalde 16mp çözünürlüğe sahip. 40mp fotoğraf çekmke için sensörü hareket ettirerek 8 kare fotoğraf çekiyor ve bunları sonrasında birleştiriyor. Doğrudan 40mp değil. Her çekimde bunu yapmak mümkün değil. Kamera sabit olmalı. Manzara da gayet işe yarar. 40mp de JPEG: 7296 x 5472 / RAW: 9216 x 6912 çözünürlük sunuyor.

 14. mrb
  iki makine hakkında düşüncelerinizi almak istiyorum.?
  Fujifilm xt20
  Canon 77d
  Porte
  Manzara ağırlıklı çekimler için sizce hangisi fujifilm in kullanmış olduğu x trans sensörü 77d bulunan sensörden ne farkı var.? fiyatları hemen hemen aynı düzeyde fujide low pass filtresinin olmamasi manzarada bize bir artısı olurmu özellikle imaj kalitesi ve detay anlamında sizce Fujifilm mi canon mu ? tşk

  • Merhaba. Hem dinamik aralık anlamında hem de fotoğraf kalitesi olarak Fujifilm X-T2 daha başarılı. İki model arasındaki sensör farkı üreticilerden kaynaklanıyor. Fuji Sony. Canon ise kendisi üretiyor sensörleri. Herkesin bildiği bir şey var ki genel olarak Sony sensörler daha iyi… Ancak bunlar fazla teknik konular. Asıl olan kamerayı alıp fotoğraf çekmek. Fujifilm fotoğraf anlamında gövde olarak çok daha avantajlı ve kaliteli…

 15. Mrb
  Fujifilm xt20 modeli Nikon ve canonda ki karşılığı hangi modelere denk geliyor sizce.?aynasızların çekim ömrü aynalı makinelere göre dahamı fazla ortalama Çekim ömrü ne kadar.?Teşekkürler

  • Merhaba. Canon da 70D, 77D modellerine… Nikon da D7100, D7500 modellerine denk geliyor. Perde ömrü aşağı yukarı aynı. Aynasızlarda perde kullanmadan çekim yapılabildiği için biraz daha uzun ömür söz konusu olabiliyor.

 16. Kusura bakmayın tekrar rahatsız edicem cevabınızı bekledim alışveriş yapmadım ilk etapta 16-50mm ile başlamak istiyorum bu lenstede sorun olurmu.?

 17. Slm Ali abi
  Kısmet olursa bu hafta içi fujifilm xt2 almayı düşünüyorum makinayi son 1 haftadır inceliyorum lens flayer lens ışıma olan fotoğraflar çekildiğinde fotoğrafın belli bir kısmında mor bir ışıma oluşuyor diyor Kutay kösem xt2 incelemesinde güneşli bir havada çekilen fotograflarda daha belirgin oluyor gözle görülür düzeyde gök kuşağı gibi diyeyim kısacası xpro 2 modelinde bu sıkıntı varmış sensörle bir sıkıntımı var acaba lens flayer lens ışıma fotoğrafı ne demek.?Ben manzara ve portre için bu modeli düşünmüştüm Kutay abinin örnek verdiği fotoğrafta manzara türünde bir fotograftı cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum bu sorun hale devam ediyormu.

 18. Öncelikle emeğinize sağlık. Ben uzun yıllar Nikon ve Canon kullanan birisiyim. Düğün fotoğrafçılığı yapıyorum yani olayın ticaret boyutundayım. Yaklasık 3-4 ay önce Sony a7 m2 modeline geçtim. İlk başlarda o kadar hoşuma giden bi makina oldu ve bende çok güzel yer edindi. Makina mı almamın ardından sony flash sistemimi ve lenslerimi de dizerek tamamen cantam sony oldu. Cihaz dış çekimlerde mükemmel. Özellik 5 yönlü titreşim engellenme olayı bi harika. Flash sisteminin uzak tetiklemesinin makinanın birbiriyle olan iletişimi bi harika. Gel gelelim düşük ışık koşullarında ki performansına. Bi berbat. Salon içi çekimlerde ışığın yetersiz oldugu alanlarda vizörde gözle görülür bi gecikme ve görüntüde kumlanma var. Ki bu çok rahatsız edici bişey. Elektronik vizörün nimetleri çok ama bu olay beni çok üzdü ve yıldırdı. Düşük ışıkta felaket bi netleme problemi var. Flash kullanmama rağmen kurtaramadıgım elden giden anlar var ki geri dönüşü yok. Salon içi baskı yapıp misafirlere fotoğraf veriyoruz. Makina da çekilen fotoğraflar ekrandan dolayı gayet yerinde ve güzel ancak baskıda karanlık. Muadili flashsız canon 5d mark 3 le çekiyorum herşey harika. Peş peşe çekimlerde karta yazma hızı felaket kötü bu benim kartımla alakalı diye düşünüyorum ama aynı andan canon 5d m3 kullanıyorum aynı karttan onda da var çektiğim görüntüyü canonda hemen görebilirken sony de basımda müşteri bekliyorum fotografın acılmasını ki bu hiç hoş değil. Body nin ele oturuşu bi berbat baş parmak önde üç parmagımla makinayı kavrıyorum bu büyük bi denge kaybı. Af noktaları arasında gezme olayı cokk mesakatli. Af noktalarını bi tuşa koyup ona basıp orta tekerlekle geziyorum o arada orta halka teker dönerse af modu değişiyor. Video kalitesi mükemmel. Sıfır titreme ile elde bile sinematik wedding story videoları çekebiliyorum ki gimbal ile harikalar yatılabiliyor. Bi dostum sony a7 mark 3 kullanıyor şuan onu deneyip test edip bi üst modele geçeceğim eğer o da bu sıkıntılarımı geçirmesse maalesef o hantal ağır aynasız modellere doneceğim ve sony imi yanımda bi hoby makinası olarak taşıyacagım. Şahsi düşüncelerim bunlar görüyorum ki hakkını veren çok güzel ustalar var. Hatalarım yanlışlarım yanlış düşüncelerim deneyimlerim eminim çoktur affola tekrar emeğinize sağlık.

 19. Slm
  İki model hakkında düşüncelerinizi almak istiyorum.
  Bütçem her iki modelede yetiyor ama bir türlü karar veremiyorum.
  Fujifilm xt20 18_55mm 2.8.4
  Canon 200d tamron 17_50mm 2.8
  Fujifilm 18_55mm bayagi tavsiye edilen bir lens tamronda öyle bu lenslerin keskinlikleri gözle fark edilecek düzeydemi yardimci olursaniz sevinirim.

  • Merhaba. Lensler bir birine yakın ancak Fujifilm 18-55mm lens daha kaliteli. Burada asıl mesele ne tür bir gövde kullanmak isteyeceğinize karar vermek. X-T2 aynasız ve daha retro bir tasarımda. Hızlı ve sağlam. Fotoğraf kalitesi olarak da daha başarılı…

 20. Mrb
  Nikon d5300 d5500 Canon eos 200d
  Canon eos m5
  küçük dslr modellerini almaktansa eos m5 modelini almak ne denli bir karar olur.teknik olarak dslr modellerinden iyi gibi geldi.hem ekran çözünürlüğü hem
  Vizör kalitesi dezavantajı lens sıkıntısı var adapter yardımıyla kullanabiliyoruz ama ne derece uyum sağlar bilemiyorum aklımda tamron 17-50mm f 2.8 var.tavsiye edermisiniz.

  • Merhaba. Ben 200D derim. Küçük hızlı ve gayet yeterli. Fotoğrafçılığı da ilerletince elinizdeki lensleri yeni gövdede kullanmaya devam edersiniz. M5 de yeterli seviyede lens çok az…

 21. Slm
  Ali abi
  Xt20 18_55mm 2.8.4 başlangıç için nasıl bir tercih olur.fujifilm ile cekilmiş fotoğraflara baktım renkler abartılı biraz sanki yağlı boya sulu boya efekti varmış gibi fotograflar veriyor gibime geldi makine içinde ayarlayabilirmiyiz.

  • Bence güzel bir başlangıç olur. Fujifilm’deki o renkler biraz PS de fazla oynandığı için öyle görünüyor. Sen çektiğinde doğal görünecekler zaten…

  • İkisi de keskin fotoğraf verir. Ancak X-t20 biraz daha iyi bir sensöre sahip ve daha küçük. Fufinon 18-55mm objektif de oldukça keskin…

  • Canon M50, Fujifilm X-T20 veya yeni çıkan X-T30. İkinci el Sony A6300 olabilir. DSLR gövde düşünürseniz 4K videodan fedakarlık edip benzer kalitede gövdeler bulunabilir. Ancak bence gerek yok…

 22. Mrb
  Olympus omdem 10 mark 3 hakkında neler söyleyebilirsiniz.?Küçük dslr modelleri yerine böyle bir makine seçmek mantıklımı bir kaç gündür bu modeli inceliyorum fotograf kalitesi hoşuma gitti açıkçası dezavantaj olarak sensör boyutunun ufak olması manzara çekiminde ve portrede istenilen alan derinliğinin alınabilmesinde bir sıkıntı yaratırmı.

  • Sensörün küçük olması bu dediğiniz alan derinliği ve dinamik aralık sıkıntısını bir miktar yaşatır. Açık diyaframlı lensler almak gerekir. Olympus modellerini test etmeyi hep istesem de distribütörden henüz bir gövde almam mümkün olmadı maalesef. O nedenle doğrudan çok bir şey diyemiyorum… Ancak benzer fiyata daha iyi modeller var…

 23. Slm
  Küçük dslr modelleri yerine canonun 2016 yılında piyasaya surmuş olduğu eos m5 hakkında neler söyleyebilirsin..?ben biraz araştırdım makinada 4k dışında bir eksik göremedim hem ekran çözünürlüğü hem vizör kalitesi giriş sınıfı dslr modellerinden daha iyi gözüküyor ayrıca malzeme kalitesi olarak dslr modellerden iyi kanımca yabancı forumlarda 2019 yılı içinde m5 mark ii M6 mark ii geleceğine dair söylentiler var canonu bu seriyi devam ettirecek gibi görünüyor lens sıkıntısı inşallah bitecek ileriye dönük uzun vadede kullanım için eos m5 önerirmisiniz.?

  • Merhaba. Siz zaten gördüğüm kadarıyla epey araştırıp bir karara varmışsınız. En güzel karar kendi verdiğinizdir. Aynasız kullanmak o kadar da önemli bir şey değil bence. Neticede hepsi fotoğraf çekiyor. Objektif ve ne çekeceğiniz önemli. Biraz objektif sıkıntısı var açıkçası. Full frame aynasızlara geçince oraya ağırlık verdiler ama bu tarafı da bırakmayacaklardır. Ben M5 in küçük olması dışında bir artısını görmüyorum… Giriş seviyesi DSLR modellerinden iyi olduğu doğru…

 24. Merhaba
  Biraz eski bir model olmasına rağmen Canon 70d başlangıç için nasıl bir makine bu makineyi kullanma şansınız oldumu hiç.? kullananların ve satanların bir çoğu bu modeli tercih etmemi söyledi.internette bu modeli biraz araştırdım odaklanmasında sorun olduğunu gördüm ne derece doğru veya kullanıcı hatasımı bilemiyorum odaklanan objeyi değilde yandaki nesneyi netledi 70d de karar vermişken video biraz canımı sıktı acikcası.

  • Merhaba. Başlangıç için harika bir seçenek. Hatta fazla bile olduğunu söyleyebilirim. Profesyonel işlerde dahi kullananlar var bu gövdeyi. AF sorunu yok. Hayırlı olsun…

 25. Mrb Ali abİ
  Öncelikle size çok teşekkür ederim.
  tavsiyenize uyarak canon 200d modelinde n vazgeçtim nikon d5300 modelini af-s vr kitt lensi sipariş ettim inşallah canonu aratmaz.☺nikonun canondaki karşılığı sizce hangisi model.?Abi size bir sorum daha olacak bildiğiniz üzere nikonun bu modellerinde af motoru yok titreşim özelligi olan lensler mi kullanmalıyız. Nikon lenslerin fiyatları malum bütçeyi zorluyor.
  Sigma 17_50mm
  Tamron 17_50mm vc
  tamron 17-50mm eski versiyon vc siz bu modeller içinde en uygun fiyatlı tamron nikon da af motoru yok vc siz modelinde af motoru yok bir sıkıntı yaratırmı bilemiyorum.Nikonun imaj kalitesi +low pass filtresinin olmamasi tamronun sabit 2.8 diyafram vermesi canon dan daha iyi fotograflar vereceği tercih sebebim. Aslında
  sağlıcakla abi…

  • Merhaba. D5300 de motorsuz lens kullanmanız durumunda AF yapamazsınız. O nedenle VC olan modeli almanız daha doğru olur. Sigma 17-50mm modelinin uyumluluk tablosuna bakmak lazım. Motor durumunu bilemiyorum.

 26. Dxomark sitesinde de canon 77d 200d modelini inceliyorum kagit üzerinde hemen hemen aynı gözüküyorar uygulamada aynı sonuçları alabilirsem hiç düşünmeden 200d modelini almalı düşünüyorum hem uygun fiyatlı hemde dxomark sitesi 200d modeline daha cok puan vermiş 77 modelinde yazılım 1.0.2 olarak gözüküyor bu ne demek oluyor.işlemcileri sensörleri aynı 4_5 ay arayla çıkan makineler yardım ederseniz çok mutlu olurum.

  • Merhaba. DXoMark sitesi sensör testi yapan bir site. Fotoğraf makinesinde sensör dışında pek çok özellik bulunuyor. AF hızı, sağlamlık, kullanışlılık, manuel ayarların zenginliği vs gibi. Bu nedenle sadece o siteye bakıp karar vermek yanlış olur. Diğer taraftan yeni başlayan birisi iseniz ve bütçenizi de zorlayacak ise hiç 77D ile uğraşmayın. 200D alın. yeterli olacaktır. Fotoğraf kalitesi olarak ikisi bir birine çok yakın…

 27. Merhabalar
  fotoğraf makinesi alırken af noktası fazla olan makineler mi almalıyız bunun bizlere yararı nedir.fazla olması hangi çekimler için tercih edilmeli bu noktaların fotoğrafın keskinliğine bir katkısı varmı fazla af noktası kaliteli fotoğraf mı demektir.örneğin portre ve manzara için almak istediğim makine canon 200d 9 af noktası yeterli olurmu.

  • AF noktası fotoğraf kalitesine ve keskinliğe etki etmez. Sadece hızlı konuları takip etmede avantaj sağlar. Portre çeken birisi için çok fazla AF noktasına gerek yoktur.

 28. Kusura bakmayın tekrar rahatsız edicem
  77d modeli değilde 70d modelini tercih etsem biraz eski bir model ama fiyati da uygun gözüküyor. Bu ikisi arasında şayet 77d modeli 70d modelinden üstünsen tercih edebilirim.

 29. Mrb
  Sensör ne kadar iyi olursa daha iyi fotografmı demek.? canon 70d modeli 5_6 senelik bir makine canon 200d daha güncel bir makine fotograf imaj kalitesi olarak hangisi fiyatlar birbirine çok yakin.sigma 17_70 2.8.4 ile iki modeldede aynı fotograf kalitesini alırım.

  • Fotoğrafı sensör üretiyor ve ışık objektiften geçiyor. O nedenle sensör ve objektif ne kadar iyi fotoğraf da o kadar iyi. 70D orta sınıf bir gövde. 200D giriş seviyesi bir gövde. Sensörleri de ona göre… Ben 70D derim.

 30. Mrb
  Canon 200d
  Nikon d5300 sizce hangisi aslında nikon modelinde karar kıldım gibi ama birde size danışmak istedim ayrıca low pass filtresi nin olmamasıda tercih sebebim diyebilirim canon eos 200d modelinde bu özellik yok sadece body olarak almayı düşünuyorum lens olarak sigma 17_50mm veya tamron 17_50 vc bu lenslerin sabit diyaframlı olmasi nikonun low pass filtresi nin olmamasıda canon dan daha iyi fotograflar vereceği kanısındayım sizce doğru bir kararmı nikonun bir çok modeli sarı tonları kaçan fotograf veriyor d5300 de buna dahillmi makine içinde ayarlanabliyormu.

  • Merhaba. Dah önce de dediğim gibi sarı ton gövde içerisinde çözülür. Kağıt üzerinde yazan pek çok özellik pratikte çok bir fark oluşturmuyor. O nedenle D5300 yeterli olacaktır. Zaten fotoğrafta ilerlerseniz bu gövdeler zamanla size yetmeyecek.

 31. Mrb
  Doğa manzara portre çekimleri için
  Canon 200d
  Nikon d5300 veya daha yeni bir model olan d3500 almalıyım nikon modelleri fotoğraf çıktısı biraz sarı tonlara kaçıyor bu makine içinde düzeltiliyor mu sizce detay ve alan derinliğini için canon mu nikon mu.?

  • Merhaba. Giriş seviyesinde detay ve imaj kalitesi anlamında Nikon derim. Modeller arasında pek bir fark yok. D5300 işinizi görecektir. Canon 200D de hafifliği küçük olması ile kullanışlı bir gövde. Ancak mesele imaj kalitesi ise Nikon D5300 derim. Sarı tonlama renk düzelmesi ile gövde içerisinde halledilir.

 32. mrb
  hobi amaçlı gezdiğim yerleri çekmek maksatlı
  sony full frame makine almayı düşünüyorum makinelere pek hakim deyilim açıkçası sony a7 2
  sony a7r modelleri seçtim bu modeller arasınsda hangisini almalıyım 28_70mm lens ile beraber
  isimler birbirine çok benzer alternatif olarak önereceğiniz sony aynasız makine ve lens varmı sony hangi lensleri ile uyum içinde çalışıyorlar yanlış seçim yapmak istemiyorum.

  • Merhaba. Gezdiğiniz yerleri fotoğraflamak için büyük ve pahalı gövdelere bence gerek yok ancak Full frame kalitesi olsun diyorsanız A7 2 olabilir. A7 serisinin ilk modelleri sizi pek mutlu etmeyebilir. Ancak 2 ve 3 serileri çok çok iyidir… 28-70mm ile hiç sorun olmaz…

 33. mrb
  Olympus E-M10 Mark II 12.50mm
  canon 200d 18_55mm ıs stm
  manzara
  portre
  gezdiğim yerleri çekmek için öneriniz hangi model olurdu.olympusun sensörünün ufak olması bir sıkıntı yaratırmı.ilk makinem olacak.

  • Merhaba. Manzara için büyük sensör avantaj. Portre için de öyle… Ancak gezip dolaşırken küçük gövde taşımak önemli olabiliyor. İlk makine olması ve fotoğrafçılığı öğrenme anlamında bence Canon 200D daha doğru olur…

 34. Mrb
  Sizde mi geleceğin fotograf makinesi aynasızlar olacağı kanısındasınız 2 aya yakın süredir makine arayışı içindeyim aklıma yatan bir model hakkında düşüncelerinizi almak istiyorum eos m5 modeli canon dslr giriş seviyesi makineleri yerine bu modeli seçmek daha mantıklı gibi bence dslr karşılığı 80d modeli olarak gösteriliyor ekran çözünürlüğü vizör kalitesi dslr modellerinden iyimi sizce.?yada banamı öyle geldi ne yazıkki bulunduğum şehirde m5 modelini inceliyebilecegim bir yer yok bildiğim kadarıyla küçük body ergonomisi tutuşu bir sıkıntı yaratırmı bilemiyorum özellikle 3.2 inç ekranı çok hoşuma gitti al benisi olan bir makine bence tek Kusura sizinde bildiğiniz gibi lens sıkıntısı var umarım canon bu konuda bir adım atar.bir müddet kendi Kitt objektif ile kullanmayı düşünüyorum gerçi dslr alsam kit objektif ile başliyacam cok bir fark olmayacak o yüzden ileriye dönük bir makine almak istiyorum sonrasında adaptör yardımıyla farklı lensler ile kullanma düşüncesindeyim ama aklıma takılan ne derece uyum içinde çalışır bilemiyorum canonun kendi lenslerinde sıkıntı olacağını zannetmiyorum ama tamron ve sigmada bilemiyorum umarım durumumu yeterince izah edebilmisimdir

  • Şu an için hem videoda hem de yaban hayat ve spor dışında tüm fotoğraf alanlarında aynasızlar önde gidiyor. O nedenle geleceğin sistemi aynasız fotoğraf makineleri olacak. Canon M5 güzel bir gövde. Lens çeşidi az olsa da Canon bu segmenti devam ettirecektir. Oradan başlanabilir. Ancak Sony tarafına da göz atmakta fayda var…

  • Rakamlar pratikte kağıt üzerinde göründüğü gibi olmuyor. Bir birine çok yakın iki gövde. Hangisini alırsan al çekeceğin fotoğraf ve ortaya çıkartacağın iş aynı olacak. Çok hızlı konular çekmeyeceksen (spor ve yaban hayat) fark olmaz.

 35. canon eos m5 modeli canon 77d modelin üstün bir model gibi gözüküyor.tavsiye edermisiniz.?m5 lens sıkıntı var ama 15_45 ile başlayip ileride adaptör yardımıyla fark lensler ile kullanmayı düşüyorum ama şayet 77d modelinden iyi bir makineyse adaptör lens kalitesi etkilermi sizce ileriye dönük bir makine almak istiyorum.

  • Merhaba. Canon m5 ile 77D arasında fotoğraf anlamında bir fark yok. Olay tamamen gövde yapısında. Yani aynasız düşünüyorsanız m5 alınabilir. Adaptörde optik eleman olmadığı için fotoğraf kalitesine olumsuz bir etkisi yok. Ancak her lens etkin kullanılır mı bilemiyorum. Küçük, hızlı ve sağlam bir gövde olarak M5 kullanışlı…

 36. Canon aynasız makinelerinden
  Canon eos m5
  Canon eos m50 canon ürün sorumlusu mert gündogdu m50 modelini m5 göre daha iyi bir makine olarak lanse ediyor ürün tanıtımında gönlüm m5 yana ama birde size danışmak istedim sony deki karşılığı hangi modeldir bir sorum daha olacak bildiginiz üzere adaptör yardımıyla kullanabiliyoruz netleme de yavaşlama söz konusu olurmu canon aynasız lensler için atağa geçmeli bence geç bile kaldı diyebiliriz toparlayacak olursak bu modellerin imaj görüntü vb kalitesinin canon 750d 800d gibi modeller daha iyi olduğunu düşünerek aynasızlara geçmeyi düşünüyorum inş doğru karar veriyorumdur.

  • Merhaba. Canon m50 4K video çekebildiği ve hızlı video netlemesine sahip olduğu için daha etkili bir gövde. Vlog çekenler için güzel bir gövde. Ben de almayı düşünsem M50 alırdım. Ancak fotoğraf anlamında bir artısı olmayacak ve lens çeşitliliği anlamında çeşit az. Dönüştürücüde sorun yok deniyor fakat doğrudan kullanmadığım için bilemiyorum…

 37. dslr da bu ölçüm sistemi NEDİR.? açıklayabilirmisiniz avantajları ne olur bize 200d 800d için soruyorum fotoğraf keskinliğine ve kaitesine katkısı varmı aynı lensle aynı sonuçları alabiliyormuyuz ölçüm sitemleri farklı gözüküyor bütçem biraz sıkıntılı 800d için biraz daha beklemelimiyim. sizce

  • Canon 200D ve 800D aynı ölçüm sistemini kullanıyor. Sadece AF performansı anlamında çok küçük bir fark var. 800D daha hızlı takip yapabiliyor. O kadar. Hızlı konular çekmeyecekseniz 200D ziyadesiyle yeterli olacaktır.

  • Kroplu gövde olması ve lens çeşitliliğinin kısıtlı olması nedeniyle 800D daha iyi bir alternatif olabilir. Küçük gövde düşünüyorsanız ve bir kaç objektifle idare ederim derseniz düşünülebilir…

 38. Mrb ali abi
  Canon 800d
  canon 200d aralarında 1000-15000 tl fiyat farkı var ama özellikler aynı işlemci sensör ayni af noktası farklı sadece içerisindeki yazılım Sürümü farklı acaba.? yeni başlayan biri için 9 nokta yeterli olurmu af noktası için o kadar para vermeye deyermi sizce af noktası hangi çekimler için avantaj sağlıyor malzeme kalitesi olarak hangisi daha iyi fotograf kaliteleri aynı deyilmi 200d çok kafa karıştırıcı bir model gibi abi senden ricam bu iki modeli artısiyla eksisiyle anlatabilirmisin.

  • İkisini kapsamlı kıyaslamak başlı başına bir yazı içeriği demek 🙂 Ancak kısaca özetlemek gerekirse 200D ve 800D her ikisi de giriş seviyei ve bir birine çok yakın gövdeler. Pratikte ikisi ile de aynı işler yapılır. 200D daha küçük ve hafif. 800D daha ergonomik. Görüntü kalitesi anlamında bir fark yok. 800D daha hızlı AF yapıyor ve bir tık daha tutarlı. O nedenle hızlı konular için 800d gerekebilir. Sabit ve çok hareketli olmayan çekimler için 200d yeterli bence. Neticede aynı fotoğraf ve video kalitesi alacaksın. 9 nokta da yeterli AF de. Dediğim gibi hızlı hareket eden konular için önemli AF nokta sayısı…

 39. Merhabalar
  Sizce nikon d5600 canon 800d mi Kısmetse ilk makinam olucak inş bu modeller hakkında birazda sizden bilgi alabilme şansımız varmı tavsiyeniz hangi model olurdu.?

 40. Slm
  Sony a6000 hakkında neler söyleyebilirsiniz canon giriş seviyesi modelleriyle karşılaştırıyorum işlemci ve sensör olarak sony daha iyi gibi gözüküyor amacım kaliteli fotograf çekmek sony a6000 için bir kaç tane lens tavsiye ederseniz çok mutlu olurum.

 41. Slm
  Canon 70d eski model olmasına rağmen yeni çıkan 800d modelinden daha çok tavsiye ediliyor 70d nin 800d göre artıları nedir sizce bende 70d düşünüyorum ama tamron 17_50mm uyum yani focus sorunu olduğunu okudum yabancı forumlarda siz böyle şikayetle karşılaştınızmı hiç.esen kalin

 42. Mrb almak istediğim makine 3200 tl arkadaşım 2300 tl spot dükkan garantili almış 9000 bin cekimde büyük ihtimalle teşhir ürünü almış ama bana söylemiyor sizce 1000 tl fark için değermi sizce ikinci el almaya.?

 43. Öncelikle bilgilerinizle bizleri aydınlattığı nız teşekkürler canon makina almayı düşünüyorum ankarada murat azaklı fotoğraf malzemesi satışı yapılan yer hakkında neler söyleyebilirsiniz güvenilir midir.? incelediğm modeller 800d ve 200d gönül 800d istiyor ama bütçe biraz biraz eksik kalıyor sizce beklemelimiyim yoksa 200d almalıyım iki model arasında çok bir fark göremedim fotoğraf cıktısında bir fark olurmu işlemci aynı sersör aynı birde bu segment farkı ne oluyor biraz uzun yazdım kusura bakmayın.

  • Merhaba. Murat Azaklı fotoğrafı tavsiye ederim. Kendisini uzun yıllardır tanırım ve hem fiyat hem de bilgi noktasında yardımcı olacaktır. Hiç tereddüt etmeden alışveriş yapabilirsiniz…Ben 200D yi tavsiye ederim. 800D ye gerek yok…

 44. İlk kez dslr alıcam ama bir türlü karar veremiyorum
  Canon 70d ve 800d aslında gönlüm 70d den yana ama bir size danışmak istedim uzun vadede kullanım için tavsiyeniz hangi model olurdu.segment farkı ne oluyor açiklayablirmisiniz 70d 800de den hangi konularda üstün.

 45. Diğer sorum da, tozlu havalarda lens değişikliği yapıldığında, aynasız makineleri dslr makinelere göre daha çabuk tozlanıyormuş. Bu doğrumu ? Tozlu havalar da lens değiştirmek aynasız makine için büyük sorun mu ?

 46. Slm
  karşilastirma sitelerinde bakıyorum canon 800d nin 200d den üstünlüğü olarak af nokta sayısı diğer özellikleri aynı benim bilmediğim başka özelliği varmı aralarında 1000 tl gibi bir fiyat farkını vermeye değer mi sizce.?

 47. Genel olarak vc siz tavsiye ediliyor ve daha keskin olduğu söyleniyor fiyat olarak 1000 tl bir fiyat farkı var vc siz tercih etmeyi düşünüyorum 17-50mm Aralık için vc çok gereklimidir sizce İstanbul içi güvenli alışveriş yapabileceğim bir adres söylüyebilirmisiniz 200d ufak bir body denge problemi olmaz deyilmi tşk

 48. mrb
  canon 200d makinam için tamron 17_50mm 2.8 vc siz versiyonu almayı düşünüyorum bu lens hakkında neler söylüyebilirsiniz. tavsiye edermisiniz malzeme kalitesi nasıldır zomm halkasının zor dönmesi toz alma sorununun olduğunu okudum son olarak netlemesi derece ne derece yavaş.?

  • Merhaba. Gayet doğru bir seçim olmakla birlikte bahsettiğiniz sorunlar çok fazla kullanılan bir objektif olduğu için kulaktan kulağa fazla abartılmış şeyler bence. Pek çok zoom lens toz alır. Almayan yoktur. Zoom halkası çok sert değil. Eski motorlu lensler olduğu için sesli ve biraz yavaş çalışıyor. Ama arada çok fiyat farkı yok diye biliyorum. İmkan varsa içinizde bir sürü kuşkuyla kullanmak yerine VC olanı alın derim…

 49. mrb ali bey
  Fujifilm makina almayi düşünuyorum arkadaşımın xt10 gün boyu çekimler yaptım ama fotograf çıktısında suluboya efekti varmış gibime geldi makine içinde bir ayarla düzeltebilirmiyiz.almak istediğim model xt20 yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba. Fujifilm içerisinde bir çok fotoğraf efekti var. Bu nedenle farklı sonuçlar otaya çıkabiliyor. Fazla iso temizliği de olmuş olabilir. X-T20 ile mutlu olacağınızı düşünüyorum. Zira oldukça iyi bir model…

  • Sony A77 daha kaliteli ancak lens sıkıntısı ve DSLR olarak Sony gövdelerin artık çıkmamamsı nedeniyle tavsiye etmem. Canon 77D daha isabetli olabilir belki…

 50. Mrb
  af noktası sayısının çok olması en buyuk avantajı nedir sık kullanım alanları nerelerdir.
  Canon 800d 45 Af noktası hepsi cross typ
  Canon 200d 9 tane orta kısım cross type
  İki modelde aynı fotograf çıktısınımı veriyor son olarak sensör boyutları aynımı
  Sağlıcakla.

  • Netleme noktasının fazla olması tam istediğiniz noktadan netlik yapmak ve hareketli konuları takip etmek için kullanışlıdır. Ancak çok hareketli olmayan konularda 9 nokta sorun olmaz. Fotoğraf çıktısının netleme noktası ile bir ilgisi yok. Tamamen sensör kalitesi ile ilgili… Ben 200D yi tavsiye ederim…

 51. Sony a77 16_50mm 2.8
  Fujifilm xt20 18_55mm 2.8.4 bu iki modelin fiyatları birbirine çok yakın tercih yapmakta zorlanıyorum tavsiyeniz nedir hobi amaçlı fotoğraf çekmek istiyorum yeni başlıyorum son olarak sonyde tam geçirgen ayna teknojisini açıklayabilir misiniz esen kalın.

  • Sony DSLR tipli gövdeleri için üretimi bitiriyor. Yeni ürün pek çıkmıyor. O nedenle bence Fujifilm x-t20 alın. Yeni başlayanlar ve uzun süre kullanım için ideal. Ayrıca daha iyi görüntü kalitesi sunacaktır…

  • Merhaba. Yeni başlayanlara aynasız tavsiye ediyorum artık. Fujifilm veya Sony olabilir. Ancak fiyat ve performans anlamında Fujifilm X-T20 tavsiye ederim…

  • Renkler yazılım ile çözümlendiği için çok da önemli değil aslında. Keskinlik renkten ziyade objektif ve sensör ile ilgili bir durum. Dediğiniz çekimler için full frame bir gövde tavsiye ederim…

 52. canon 70d
  canon 800d hangisi tavsiye edersiniz. neden.?
  son olarak canon 70d nin tamron 17_50mm 2.8 uyum sorunu varmı yabancı forumlarda böyle bir söylenti var.

  • Merhaba. Ileri seviye gövde olması ve daha uzun süre severek kullanılacağı için 70D derim. Tamron ile bir sorun olacağını düşünmüyorum. Bütçe derseniz 800D yerine 200D alın derim…

  • Görüntü kalitesi ve objektif kalitesi olarak Fujifilm daha iyi. 18-55mm normalde kit objektifken Fujifilm deki 18-55mm pro seviyede bir objektiftir… X-t20 yi tavsiye ederim…

 53. mrb
  canon 800d tamron 17_50mm 2.8 yerine fujifilm xt20 18_55mm 2.8.4 almayı düşünüyürum tavsiye edernisinz. xt20 almak istememim sebebi low pass filtresinin olmaması bu bir tercih sebebi olmalımı sizce ve digital oled vizör olması renklerin daha dolgun v.s bu iki makina hakkında düşünceleriniz nelerdir.

  • Merhaba. Her ne kadar Canon 800D’nin dual piksel özelliği güzel olsa da ben Fujifilm X-T20 modelini tavsiye ederim. Daha gelişmiş özelliklere ve daha iyi fotoğraf kalitesine çok daha hafif ve küçük bir gövde ile sahip olmuş olusunuz. 4K video, hızlı AF ve uygun fiyatlı keskin objektif seçenekleri de diğer artıları… 800D giriş seviyesi olduğu için kısa bir süre sonra sizi sınırlayacak. Ancak x-20 de böyle bir durum çok uzun vadede fotoğrafçılığınız ilerledikçe söz konusu olabilir…

 54. Olympus bütün makinalarında aynı sensör boyutunumu kullanıyor genellikle manzara portre gezdiğim yerleri cekmek amaclı
  Olympus omdem m1
  Olympus omd em m5 mark arasında karar veremiyorum yardımınız lazım sizce hangisi daha iyi bir gövde sensör ufak olmasında dolayı manzara çekimlerinde sıkıntıya düşürmü beni son olarak lens tavsiye edebilirseniz cok memnun olurum.

  • Merhaba. Olympus tüm gövdelerinde aynı boyutta sensör kullanıyor. Bu sensör biraz küçük ama sonuçları gayet başarılı. Ticari ve profesyonel bir kullanım olmadığı sürece çok sorun olacağını düşünmüyorum. Ancak manzara noktasında çok ciddiyseniz ve epey detay almak istiyorsanız full frame tavsiye ederim. E-m1 in daha iyi bir gövde olduğunu söylemeliyim. Objektif olarak geniş açı bir objektif manzara da işiniz görecektir. 12-42mm olabilir.

 55. X-t100 almayi düşünuyorum ama x-t100 bayer sensor x_t20 x trans sensör kullanıyor çekilen fotoğraflarda bir degisiklik olurmu kalite ve keskinlik açısından 18-55mm 2.8.4 lens ile

 56. fujifilm x_t100 18_55mm açılır döner ekran 3700 tl
  fujifilm xt20 18_55mm 4550 tl
  x_t100 bayer sensör kullanıyor ama lensle uygun fiyatlı tavsiye edermisiniz.?

  • Fotoğrafa yeni başlıyorsanız ve bütçe sınırlı ise X-T100 modelini tavsiye ederim… X-T20 daha yeni ve bir tık daha iyi model olsa da dediğim gibi bütçe sıkıntılı ise gerek yok…

 57. Canon 200d
  Fujifilm xt20
  hansisi Sokak fotoğrafçılıgina uygundur.fuji 500tl daha fazla vermeye değer bir ürünmüdür son olarak fuji 18-55 2-8-4 lensi ile tamron 17-50mm ile kiyaslarsak hangisi daha keskindir.tşk

  • Sony A6000 + 16-50mm, Fujifilm x-T20 + 16-50mm veya Olympus OMD EM10 Mark 3 + 14-42mm setlerden herhangi birisi olabilir.
   Ben olsam Fujifilm X-T20 alırdım. Hem fotoğraf kalitesi hem de kullanım olarak çok daha başarılıdır. Ayrıca fotoğrafçılığın eski genlerini taşıdığı için kullanımı çok daha keyifli…

 58. mrb fujifilm x_t20
  olympus omdem 10 mark 3 öneriniz hangin model olurdu mark 3 sensor yapısı ufak sıkıntı yaratacak durumlar olurmu son olarak stantart kullanım için lens tavsiye edebilirmisiniz

  • Merhaba. Fotoğraf kalitesi ve pek çok renk gamı ile ben Fujifilm derim. Lens olarak imkan varsa 18-55mm f/2.8 alın derim… Yoksa 16-50mm kit lens de işinizi görür…

 59. tamron 17_50mm 2.8
  Canon 200d bu ikili sizce nasıl bir tercih olur bildiğiniz üzere 200d ufak bir body denge problemi olurmu body ve lensin ağırlıkları hemen hemen aynı sayılır yada sizin bana 200d ile kullanabileceğim sabit diyaframlı objektif öneriniz varmı saygılar.

  • Hafif gövdenin nimetlerinden faydalanmak için hafif bir lens daha iyi olur sanki ama 2.8 diyafram açıklığı mutlaka gerekliyse alınabilir. Tamron 17-50mm daha hafif olabilir belki VC olmayan modeli fiyat olarak da uygundur.

 60. canon 200d
  canon 800d
  canon 70d sade body olarak almayı düşünüyorum bir türlü karar veremiyorum hangi modeli almamı önerirsiniz uzun vadede kullanmak için maddi sıkıntım yok keşke diğerini alsaydım demek istemiyorum sonradan iyiden kötüye doğru sıralıyabilirmisiniz .

  • Merhaba. Bu gövdeler içerisinde bence hiç tereddütsüz 70D alın derim. Hem üst sınıf bir gövdedir hem de uzun süre sadece bu gövde ile yolunuza devam edersiniz… 2. sırada 800D ve en son 200D. Ama 70D alın rahat edin…

  • En doğru seçim şu demek pek mümkün değil maalesef. Ancak neticede hepsi giriş seviyesi olduğu için hafifliği, hızı ve optimum performansı nedeniyle ben 200D derim… Mutlu olursunuz…

 61. Ali Bey siz fotoğraf makinası vb aksesuar satışları yapıyormusun.? yada güvenilir satış yapan bir yer önerebilirmisiniz İstanbul için hayyam var ama pek hoşuma gitmedi

  • Ben satış yapmıyorum ancak Ankara’da Murat Azaklı, İstanbulda Klas Foto, Yuvam foto, Babataş Foto, Eskişehirde Fotozeynep veya internette tüm bunlarla beraber fotopazar, fotografium sitelerini tavsiye edebilirim…

  • Merhaba. Keskinliği etkileyen pek çok etken vardır. Sensör tek başına keskinlik için yeterli değildir. Objektif, ışık şartları ve doğru netleme de önemlidir. İki model arasında çok fark var. Sınıfları dahi farklı. D7100 daha ileri seviye bir gövdedir.

 62. Sade body olarak almayi düşündüğüm
  Canon 800d
  canon 77d
  Canon 70d bu üçlü arasinda tavsiyeniz hangi model olurdu son olarak kayseride güvene bileceyim satiş yapan bildiginiz bir yer varmi tşk

 63. bütçem nikon d7100 canon 200d modeline yetiyor sizce hangisini almalıyım dış çekimlerde nikon canon dan dahamı çok tercih edilen model çekim tarzaları olarak
  doğa
  manzara
  portre

  • Nikon D7100 görüntü kalitesi olarak daha üstündür. Zira iki gövdenin sınıfları farklı. Canon 200D giriş seviyesi iken Nikon D7100 ileri seviye bir gövdedir. Daha kulanışlı ve başarılı bir model.

 64. Mrb tavsiyeniz uzere nikon d7100 makina aldım ekran parlaklığınınin açık olmasına rağmen bilgisayarda baktığım fotograflar ile makinadi baktığım fotolar aynı deyil ekranda soluk bilgisayarda canlı makinadi bir sorunumu var acaba

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here