Paylaşmak Güzeldir

Optik üreticileri bir çok farklı türde objektif üretiyorlar ve bu çeşitlilik fotoğrafa yeni başlayanların biraz kafasını karıştıran bir durum. Bana da sık sık çevremden; Bu mm nedemek ? Bu lens ne kadar yakınlaştırıyor ? Kaç metreyi kaç metrede görüyoruz ? Bu objektif neden bu kadar pahalı ? vs. gibi bir çok soru geliyor. Bu bağlamda bende objektifleri anlamamıza yarayacak ve fotoğrafçılık hakkında daha detaylı bilgi edinmemizi sağlayacak bir makale yazmaya karar verdim.

Net Alan (Kaplama Alanı)

Bir objektifin oluşturduğu görüntü, objektifin yapısı nedeniyle daire şeklindedir. Görüntünün en net bölgesi ise ortasıdır. Bir objektifin oluşturduğu görüntünün en net olduğu alanın çapına kaplama alanı denir. Sensörler ise dikdörtgen şeklinde olduğundan sonuçlar dikdörtgen şeklindedir. Aşağıdaki şekilde de görüleceği üzere full frame bir sensörün görüntü alanı 24x36mm’dir. Köşegen uzunluğu ise yaklaşık olarak 43.2 mm dir. Dolayısıyla Full Frame sensörde kullanılarak objektifin minimum kaplama alanı 43,2mm civarında olmalıdır. Bu nedenle farklı sensör boyutlu makinelerde farklı objektifler kullanılır.

sensör

 

Odak Uzaklığı (mm)

Objektifler sensöre gelen görüntünün net olması için optik elemanları hareket ettirerek ışığı bir noktada toplarlar ve sensöre iletirler. Işık objektif içerisinde hareket ederken son mercekte tamamen toplanır ve minimum saçılma ile sensöre ulaşır. İşte bu son mercek ile sensör arasındaki mesafeye odak uzaklığı denir  ve mm cinsinden ölçülür. Lenslerde odak uzunluklarına göre sınıflandırılır ve adlandırılır.

image4001

Diğer taraftan objektiflerin üzerinde yazan 18mm, 24-70mm, 105mm gibi rakamlar ise odak uzaklığını ifade etmenin yanıbaşında lensin özelliğini de ortaya koymaktadır. 35mm film boyutuna eşdeğer sensörün köşegen uzunluğunun 43,2mm olduğunu yukarıda söylemiştik. Dolayısıyla Full Frame sensörlü yada filmli makineler için standart objektif 43,2mm yakın olan 45mm, 50mm gibi objektiflerdir. En sık kullanılan objektif de 50mm dir. İnsan gözünün net olarak algıladığı açıda yaklaşık olarak 45 derece olduğu için 50mm objektiflerle çekilen fotoğraflar genelde gözümüzle gördüğümüz görüntüye çok yakındır.

Bu bağlamda odak uzaklığı yada lensin üzerinde yazan değerler 50mm den küçük olan lenslere geniş açılı lensler denirken, 50mm den büyük olan lenlere de tele lensler denilmektedir.

Odak Uzunluklarına Göre Objektif Çeşitleri

* Standart Objektifler: 40-50mm odak uzaklığına sahip objektiflerdir.

* Geniş Açı Objektifler: 40mm den daha kısa odak uzaklığına sahip objektiflerdir.

* Ultra geniş Açı Objektifler: 10-24mm odak uzaklığına sahip objektiflerdir.

* Balık Gözü Objektifler: 6-10mm arası odak uzaklığına ve 180 derece görüş açısına sahip objektiflerdir.

* Tele Objektifler: 50mm den büyük odak uzaklığına sahip objektiflerdir.

* Süper Tele Objektifler: 200mm ve üzeri odak uzaklığına sahip objektiflerdir.

Yukarıdaki ölçüler 35mm film boyutu veya Full Frame sensörler için geçerlidir. APS-C sensörler yada orta format makine sensörleri için değerler değişecektir.

lenses

 

Yapısal Özelliklerine Göre Objektif Çeşitleri

* Sabit Objektifler: Odak uzaklığı değişmeyen 50mm, 85mm, 24mm, 105mm gibi sabit odaklı lenslerdir. Bu lensler genelde en az cam eleman kullanımına müsait olduğu için daha kaliteli ve keskin görüntü yakalanmasına imkan verirler. Zira objeden gelen ışık ile sensör arasında ne kadar az engel olursa ışık daha az deformasyona uğrayarak sensöre ulaşacağından daha detaylı ve keskin görüntüler alınması mümkün olur.

* Zoom Objektifler: Odak uzaklığı arka optik gurubun hareket etmesi sayesinde değişen ve böylece geniş açıdan teleye kadar uzanan görüntü açılarını yakalamayı mümkün kılan lenslerdir. 12-24mm, 24-70mm, 70-200mm gibi lensler zoom lenslere örnek verilebilir.

* Makro Objektifler: Optik yapısı sayesinde görüntüleri 1/1 boyutta yada daha büyük olarak görüntülemeyi sağlayan lenslerdir. Bir çok markanın makro lensleri genelde 1/1 büyütme sağlar. Makro lensler genelde ‘macro’ ismi belirtilerek diğerlerinden ayrılırlar.

* Shif-Tilt Objektifler: Genelde mimari çekimler için kullanılan ve optik kısımların dikey eksende hareket etmesine imkan tanıdığı için perspektif bozulmalarının önüne geçilebilen lenslerdir.

lensss

 

Tele Objektifler Görüntüyü Yakınlaştırmaz Açıyı Daraltır 

Objektiflerin odak uzaklığına göre geniş açı ve tele şeklinde görüntü gösterdiklerini söylemiştik. Bazı zoom lenslerde 2X, 11X gibi yakınlaştırmalardan söz edildiğini okumuşsunuzdur. Peki o zaman lensler nasıl oluyorda görüntüyü yakınlaştırmıyor ? Bu sorunun cevabını bir örnekle açıklayabiliriz. Örneğin gözlerimiz dış bükey bir yapıda ve odak noktası çok kısa olduğunda yaklaşık olarak 176 derecelik bir görüş açısına sahiptir. Bir kartonu boru gibi yuvarlayıp kartonun içinden bakınca sanki dürbünden bakıyormuş gibi daha uzaktaki bir nesneyi sanki daha büyükmüş gibi görürüz. İşte geniş açı lensler ile tele lenslerin durumuda bu şekildedir. Tele lenlerin daha büyük ve uzun olmasının nedeni de budur. Tıpkı boru gibi ışığın içeride daha fazla yol almasını sağlar ve odak noktasını uzatarak dar bir açı oluşturur. Bu sayede 8mm objektifte tıpkı gözlerimizin görme alanı gibi 180 derece görüntü alınabilirken 500mm de ancak 5 derecelik bir açıdan bakılıyormuş gibi daha kısıtlı bir alan görülebilir. Bu kısıtlı alandan gelen görüntü aynı sensöre aynı boyutta düştüğü için uzaktaki bir insanın ancak başı fotoğrafta çıkacaktır ve görüntü yakınlaştırılmış gibi olacaktır.

telecz

 

Peki lenslerdeki 2x veya 11x gibi ifadeler nedir ? Bu ifadeler lensin kendi içerisinde odak uzaklığını ne kadar değiştirebildiği ile ilgilidir. Yani 12-24mm zoom bir lens odak uzaklığını 12mm den 24mm ye çıkardığı için bu lens 2x zoom yapıyor denir. Aynı şekilde 200-400mm bir lenste odak uzaklığını 200mm den 400mm ye çıkardığı için yine 2x zoom yapıyor denir. Fakat kullanım alanları ve çekilebilecek fotoğraflar tamamen farklıdır. Bu bağlamda 80-400mm bir lens 5x zoom yaparken 18-200mm lens ise yaklaşık olarak 11x zoom yapar.

 AFS80400Construction

Lensler ile temel bilgiler kısaca böyle. Lenslerin içerisinde kullanılan optik elemanların büyüklüğü, kalitesi, titreşim önleme sisteminin olup olmaması, dış kaplamanın kalitesi, kullanılan moturun türü ve gücü gibi hususlar da objektiflerin fiyatlarını etkilemektedir. İyi ışık alan, kaliteli objektifler hem yükte hem pahada ağırdırlar 🙂

Paylaşmak Güzeldir

113 YORUMLAR

  • Çok teşekkürler Serkan hocam. Fotoğrafa yeni başlayanların kafasına takılacak ana konuları biraz daha bu şekilde yazmaya devam etmeyi planlıyorum. Uzun vadede fotoğraf adına temel konulardan başlayarak detay konulara kadar bir çok hususa cevap veren bir blog olsun istiyorum.
   Evet epey değiştirdim. Tasarımı tam oturtuncaya kadar biraz daha değiştireceğim gibi, henüz tam istediğim şekilde olmadı 🙂 Beğenmene sevindim.

   Sevgilerimle… Esen kal.

 1. Canon 650 D

  bendeki lens :: 18 55 canon

  sigma 18-250mm F3.5-6.3 DC OS Macro HSM

  Sigma’s 70-300mm F4-5.6 DG Macro vr

  canon ef-s.18-135 mm stm mi

  tafsiye edrsiniz yardımlarınızı bekliyorum

 2. hocam önce hayırlı günler . ben amatör kullanıcıyım canon 650 d aldım üzerindeki lens 18-55 fakat lens i beğenmedim. onun için hocamdan bilginiz dahilinde yardım istiyorum

  sigma 18-250mm F3.5-6.3 DC OS Macro HSM

  Sigma’s 70-300mm F4-5.6 DG Macro vr

  canon ef-s.18-135 mm stm mi

  bu lenslerden hangisini tafsiye edersiniz teşekkür ederim hocam bu arada 54 yaşında emekli yim

  • Yorumunuzu geç farkettim kusura bakmayın. Sıralama yapmak gerekirse;
   1- Sigma 18-250mm
   2- Canon 18-135mm şeklinde sıralanır derim. Ancak biraz daha bütçe ayırarak Canon 15-85mm ve yine Canon 70-300mm L objektifleri almanız uzun vadede daha çok işinize yarayacaktır.

  • Hoşgeldin sevgili Dilan. İlgin için çok teşekkürler. Genel olark fotoğrfa makinelerinini hepsi genel olarak her tür çekim için kullanılabilmekle beraber, farklı makinalar ile daha uyumlu konularda söylenebilir. Özellikle yaban hayatı çekimleri ile ilgili yakında ekipman kombinasyonları isimli bir yazı yayınlayacağım. Buradan yada facebook üzerinden takip edebilirsin.

   Esen kal.

 3. hocam merhaba öncelikle hediye olarak canon 100-400 lens aldım ama biraz profesyenel geldi sizce ne yapmalıyım kullanmalımıyım başka mı lens alsam

  • Keşke bana da öyle bir lens hediye etseler 🙂 100-400mm harika bir lenstir. Satmayın ve keyifle kullanın derim. Çok geniş kullanım alanı olan bir lenstir. Esen kalın…

 4. Fotoğraf makinalarında sensör-açı-diyafram ilişkini 2 gündür Web’de araştırıyorum hiç bu kadar güzel bir anlatıma rastlamadım hala anlamadığım noktalar var ama en güzel anlatım bu

 5. Ali bey iyi günler.. ben samsung nx 300 slr bir makina almayı düşünüyorum yaninda da 18mm 55mm lens,50 200 lens ve 45 mm lens almayı düşünüyorum.Fotoğraf çekmeyi seviyorum elimin altında bir makina olsun kolay tasınsın istiyorum . Ben profosyonel degilim. Bu işi profosyonel olarakta yapacak degilim… 2400 tl yakın bir para ödeyecem şayet alırsam sizce bu durumda olan ve düşünen biri olaraj bu cihaza ve lenslerine bu parayı vermek deger mi yada bana ne tavsiye edersiniz şimdiden teşekkür ediyorum.. saglıcakla kalın

  • “Fotoğraf çekmeyi seviyorum elimin altında bir makina olsun kolay tasınsın istiyorum . Ben profosyonel degilim. Bu işi profosyonel olarakta yapacak degilim…” cümlelerinize dayanarak net bir şekilde söyleyebilirim ki almayı düşündüğünüz ekipman ziyadesiyle yeterli olacak ve sizi mutlu edecektir. Parasının hakkını verecek bir ekipman kombinasyonu seçmişsiniz. Işığınız bol olsun Tekin bey. Esen kalın…

 6. Ali bey,,beN şöyle bir seçim düşündüm 650d 5300 rx100 veya Nikon COOLPIX S9900 düşünüyorum sebeb ise açıyı ve anı farklı boyutlardan yakalamak..Yani vucuda yön ve şekil vermek zor anlarda açıyı gözlemleme açısından bu tip lcd gözlemli modellere yöneldim..sizin yorumunuz nedir..

  • Yavuz bey merhaba. Galiba bu modellerden birisini alacaksınız eğer doğru anladıysam. O zaman cevabım D5300 olur. Çünkü isdediğiniz objektif sayesinde hem istediğiniz açıyı hem de hatreketli LCD ekranı ile istediğiniz noktadan kareyi oluşturabilirsiniz. Esen kalın…

 7. Ali Bey merhabalar. National Geographic 10×25 Tek Göz Dürbün için fikrinizi alablirmiyim? Doğa da. deniz de kullanışlı olur mu? Teşekkürler Hoşçakalın

  • O dürbün hakkında çok bir bilgim yok ama çok fazla bir şey beklememek lazım. Bir şeyi görüp tanımlamak için yeterli olabilir ama izlemek için bence uygun değil. Tabi ki karar sizin… Sevgiler…

 8. Nikon d 610 bir bady aldım, elimde daha önce d 70 var idi onun 24 85 lensini kullanıyorum ama d610 için iyi bir lens arıyorum neyi tavsiye edersiniz
  çok amaçlı kullanmak , hem düğün çekimlerinde hemde günlük hayatta kullanmak istiyorum.
  bilgi verebilirseniz çok teşekkür ederim.

  • 24-85mm lens eğer f/2.8-4 olan ise aslında yeterli. Ama daha yeni ve biraz daha fazla zoom istiyorsanız 24-120mm f/4 olabilir. Hayırlı olsun… Sevgiler…

 9. hocam simdi ben nikon d7100 makineyi almayı düsünüyorum orjinalinde 18 105 lens geliyor lens kalitesi nedir gezmeyi cok seviyorum bunun icin yeterli bir lens midir sizin oneriniz nedir bir de düğün foto su çekmek icin hangi lensleri önerirsiniz.simdiden tesekkürler.

 10. merhaba;
  çabanız için teşekkür ederiz. çok güzel bilgiler edindim. Benim derdim şu; giriş üstü seviyesinde bir makine aldım. (canon d600 ) 18-55 kit lens ile birlikte geldi. Ben şehirde fotoğraf çekmeyi seviyorum. geniş ve net bir arka plan istiyorum. köşelerde kıvrılmalar olmadan en iyi netlik elde edebileceğim, gece çekimlerinde de bana bu keskinliği sağlayabilecek lensler nelerdir sizce ?
  teşekkürler,

  • Murat bey merhaba. Geniş açılarda kenarlarda objelerin eğilmiş gibi görünmesinin tamamen önüne geçmek mümkün değil maalesef. Çok iyi lensler belli ölçüde çözmüş olsa da bu tam olarak çözülmüş değil. Canon’un 17-55mm veya 17-85mm lenslerini tavsiye edebilirim (çok daha fazla geniş açı için 10-18mm) ama yine bozulma olacaktır. Kesin çözüm photoshop veya Kameranın yanında gelen Cd içerisindeki yazılım ile bu sorunu bilgisayarda çözmek. Esen kalın…

 11. Ali bey iyi günler kolay gelsin ben samsung NX3000 modelini aldım 50×200 mm lensim var. Doğal ortamda dış çekim ve canlı net manzara ve iç çekim yapmak istiyorum. Makine veya Lens Olarak Tavsiyeniz Nedir ?. Şimdiden Teşekkürler Cevabınız için. Esenli Kalın…

  • Merhaba. Makine almışsınız zaten lens olarak manzara için 18-55mm gibi bir lens olabilir. Zamanla tekniğiniz ilerledikçe fotoğraflarınız da güzelleşecektir.

 12. Bi sorum olacak size. Cevaplarsanız cidden çok sevinirim. 50mm ile fotoğraf çekiyorum. Netliği, ışığı diyaftamı felan iyi ayarlıyorum ama fotoğrafı makinada yaklaştırınca net olmuyor. Portre lensi olduğu için portre çekiyorum ama net fotoğraflar elde edemiyorum. Odak uzaklığıyla alakalı bişey mi acaba ? Bi fotoğraf neye göre netlik kazanır ? Bu rakamlar sadece odak uzaklığını mı gösteriyor ? Cevaplarsanız çok sevinirim 🙂

  • Makine sağlıklı AF yapıyorsa ve doğru noktayı netliyorsanız fotoğrafın net çıkması gerekir. Ayrıca 50mm bir lens için en azından 1/80sn altına düşmediğiniz sürece fotoğrafınızın net olması gerekir. 1/120 enstantane ve üzerinde otomatik AF de 100 – 200 iso değerlerinde hala net fotoğraf alamıyorsanız kamera veya lenste bir sorun olması ihtimalini değerlendirmek gerekir. Esen kalın…

 13. merhaba ali bey ben CANON almayı duşnuyorum bufotraf makinnsını bana tafsiye edermisniz sizin gorşunuz nedir ve yanında mercek olarak ne almalıyım ? ve acemi bir fotrafcıyım tafsiyeniz nedir.

  • “Giriş seviyesi fotoğraf makineleri” yazıma bakarsanız sorunuza cevabı bulabilirsiniz. Tam olarak ne istediğinizi bilemediğim için sağlıklı bir cevap veremedim. Esen kalın…

 14. hocam elimde samsung nx1 makinam var. lens 18-55 mm olarak üzerinde vardı. zoom değeri yüksek olan ve doğa da daha net fotolar çekmek istiyorum. 18-200 mm işimi görür mü

  • Bu kısaltmalar lenslerin özellikleri ile ilgili değil. Sadece ürün kodu ile ilgili bir durum ve açıklamalarının ne olduğu hakkında hiç bir bilgim yok. Lenslerin kısaltmaları sitesinde açıklanıyor zaten ama bunlar kısaltma değil. Dediğim gibi ürün kodları ile ilgili. Esen kalın…

 15. Hocam ismim kaan benim nokia lumia cep telefonum var 41 megapıxel camerası var ama ben doğada uzak mesafe fotoğraf çekimi yapmak istiyorum ama yetersiz kalıyor, bunun için harici lens orbmart 20x optical zoom lens kamera teleskop diye bir model buldum almak istiyorum ama kullanım konusunda bilgiye sahip değilim uzak nesneleri yakınlaştırarak net bir görüntü elde etmek istiyorum bu modeli tavsiye eder misiniz veya tavsiye edeceğiniz başka lens modeli var telefon için

  • Sevgili Kaan cep telefonları ile günlük fotoğraflar çekilir. Daha fazlası da yapılabilir elbetteki ama bir yere kadar. Tele lens takarak iyi çekim elde etmenin mümkün olduğunu düşünmüyorum. 20x gibi normal bir lens bugün en az 1200$ kadar iken 50$ lık bir oyuncaktan çok fazla bir şey beklemek lazım. Ama dediğim gibi oyuncak olarak ve bazen eğlenceli bir şeyler yapmak için belki düşünülebilir. Ancak dediğim gibi iyi bir sonuç beklememek lazım…

 16. Ali bey merhabalar Sony a6000 sahibiyim genelde dağ,bayir,yayla gezen ve buralarda doğa fotoğraf çekmeyi seven bir insanım lens olarak önerimiz ne olur? teşekkürler saygılarımla

 17. Ali bey iyi günler öncelikle yardımınız için teşekkür ederim. Ben geziye çıkacağım da dürbünler konusunda acemiyim. Mesela balkonda oturduğumda karşı dağı rahatça yaklaştırıp net bir görüntü elde etmek istiyorum.
  Fiyatı önemli değil ,,sizin önceki yazılarınızı okuduğumda 10-22 *50 dürbün önermiştiniz arkadaşlara. Yardımlarınızı bekliyorum sağolun.

 18. merhaba Kağan bende ılce ox1 sony telefona takılan lens tipi makinem var 30 mm f1.4 dc sabit odaklı lens aldım ağırlıklı plarak portre az da olsa manzara çekiyorum F 1.4 nasıl kullanabilirim uzak mesafelerde sürekli odaklanmaya çalışıyor bu sorun mu teşekkürler

  • Merhaba. Telefona takılan bir model olduğu için uzak mesafelerde zayıf kalabilir. Yakında portre için tercih edilmeli bence. Bu lensin yani f/1.4 diyafram değerinin amacı arka planı flu yapmaktır. Esen kalın..

  • Benzer aralıkta keskin lens bulmak biraz zor. Yeni çıkan 18-135mm STM çok daha hızlı ve bir tık daha iyi. Ancak video ile çok işiniz olmuyorsa değmez. Keskin lens arıyorsanız 17-50mm f/2.8 gibi bir lens düşünebilirsiniz…

  • 55-200mm de vr önemli. 17-50mm için eğer kullandığınız gövde 16mp ve altı çözünürlükte ve D5000, D3000 serisi motorsuz gövde ise VC olmayan model daha iyi olacaktır. Ama yüksek piksel ve saydığım gövdeler için VC li model daha uygun…

 19. Tamron 17_50mm 2.8
  Sigma 17_50mm 2.8
  Sigma 17_70 mm 2.8.4 hsm
  Bu üçlü arasından hem sağlamlık dayanıklılık hemde görüntü kalitesi olarak öneriniz hangi model olurdu

 20. Canon 24_105 ıs stm
  Canon 18_135 ıs stm
  tak gez için tavsiyeniz hangi lens olurdu aralarında 600 tl gibi bir fark var 24_105 almaya degermisizce crop body kullanacam sıkıntı olurmu 24mm geniş açıda kısıtlamak inş manzara ve kişisel fotoğraflar çekmeyi planlıyorum saygılar

 21. sigma 17-70mm
  canon 18_135mm is stm iki model arasında gidip geliyorum canon 200d modelinde kullanacam sizin tavsiyeniz hangi model olurdu amacım kaliteli ve keskin fotograf alabilmek doğa ve kişisel fotoğraflar için esen kalın

 22. bildiginiz üzere tamron 17-50mm keskin bir lens b&w marka circular polarize flitre almayi düşünuyorum manzara ve portre çekimleri yapıyorum bu filtrenin fotoğraf keskinliğine artı bir katkısı olurmu tavsiye edermisiniz

 23. canon 18-135 is usm nanonun
  canon 18-135 is stm den keskinlik olarak bir üstünlüğü varmi verdigi diyafram degerleri ayni optik anlamda hangisi daha iyi

 24. Portre
  manzara
  sokak fotografları için
  sigma 17-70mm
  sigma 17-50mm 2.8
  tamron 17-50mm 2.8 bütçem üç modelede yetiyor ama bir türlü karar vemiyorum bu üç lens hakkında düşüncelerinizi paylaşabilirmisiniz öncelik malzeme kalitesi sonrasinda optik anlamda keskinlik olarak öneriniz hangi model olurdu siz bu modelleri kullandinizmi 10 üzerinden puan verecek olursaniz her biri için kaç puan verirdiniz

 25. geniş açida açık sabit diyaframlı lenslerin avantajı varmı aklımda tamron 17_50m yada sigma 17_50mm var bu lensler her odak aralığında 2.8 değerini koruyormu bildiginiz üzere alan derinliği vs tavsiyeniz hangi model olurdu keskinlik ve malzeme kalitesi yönünden 10 uzerinden puan verirseniz her biri için kaç puan verirdiniz sağlıcakla

 26. tokina 16_50 2.8
  tamron 17_50 2.8 vc siz modeli bu iki modelden en keskin görüntüyü hangi model verir tokinayı yurt dışından getirtebilme şansim var manzara ve portre ağırlıklı çekimler İçin esen kalın

  • Normalde hepsi için ayrı objektif gerekir. Ancak aralarında en keskin olanı Sigma 17-50mm. Sonra Tamron. Portre için 50mm kısa kalır. Sadece boy portre için uygundur. 135mm yakın portre için daha ideal. Amatör olduğunuz düşünülerek bence size en uygun olan Canon 18-135mm lens.

 27. mrb ali bey canon icin en iyi tak gez lens hangisidir sizce arkadaşımın 18_135mm is stm modeliyle çekimler yaptım görüntü kalitesi kit lensimden çok da iyi deyıl ölü yatırım yapmak istemiyorum sizin önereceginiz başka modeller varmi bütçe 1500_2000tl

  • Tak gez lenslerin hepsi değişken uzun odak uzaklıkları nedeniyle yumuşak görüntüye neden olurlar. Keskinlik bu lenslerde pek aranmaz. O nedenle belki 18-200mm – 18-250mm – 18-300mm gibi lensler düşünülebilir. Tamron ve Sigma bu anlamda güzel lensleri sahip…

 28. Canon 18_135mm usm nano
  Sigma 17_70mm 2-8-4
  bir türlü karar veremiyorum fiyatlar birbirine çok yakin sizin öneriniz hangi model olurdu bildiginiz gibi canon 200d küçük bir body bu lensler ise ağır denge problemi oluşmaz deyilmi cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum

 29. sigma 17_70mm 2_8_4
  tamron 17_50mm 2.8
  sigma 17_50mm 2.8
  bu üç lens arasında bir seçim yapmam lazım öncelik malzeme kalitesi sonrasında görürüntü kalitesi olarak hangisini tavsiye edersiniz.

  • Bunlar bir birine çok yakın lensler olmakla birlikte iyiden kötüye doğru sıralamak gerekirse sizin yazdığınız sıraya göre 3-2-1 şeklinde diyebilirim. Tamron oldukça tercih edilen bir modeldir. Fiyatı daha uygun ise tavsiye ederim…

  • Kesin doğru diye bir şey yok. 50mm ile her şey çekilebilir. Manzara da çekilir. Ancak bazen geniş açı, bazen de tele objektif gerekir. O zaman ilerde bunları da zamanla alırsınız… Fotoğrafçının kendisini tek lens ile kısıtlamamsı gelişmesi açısından daha olumludur.

  • İki objektifi aynı gövde üzerinde karşılaştırma şansı olmadığı için bir şey söylemek pek mümkün değil. Ancak ikisi de kullanıcısını mutlu edecek hızlı ve keskin lenslerdir. Fujifilm gövde ile daha etkin ve güzel bir lenstir.

  • Merhaba. Manzara ve mimari için güzel lensler. Ancak yakın ve omuz üstü portre için çok yanlış olur. En az 50mm ve üzeri olmalı. Hatta 85mm veya 105mm. 23mm manzara için daha uygun olur. Ama tüm bunların yerine 16-35mm f/2.8 veya full frame gövde de 24-70mm tek başına yeterli olabilir…

 30. mrb
  fujifilm x_t100 18_55mm 2.8.4
  fujifilm x_t20 16_50 3.5.5.6
  x trans sensör low pass filtresinin olmaması
  x_t20 öne çıkarıyor bunlar tercih sebebi olmalımı sizce iki makine hakkında neler söylüyebilirsiniz.

  • Merhaba. Her ikisi de güzel modeller ve benzer performanslar sunuyorlar. X-T20 biraz daha iyi olması nedeniyle tercih edilebilir bence. Ancak bu modeli 18-55mm ile almanızı tavsiye ederim… Zira 18-55mm kit lens değil bilakis oldukça keskin be hızlı bir lenstir…

 31. Mrb 18_55mm yerine 24mm ile başlamak sıkıntı yaratırmı 24mm ile neler cekebilirim sokak fotoğrafçıĺıgi için uygunmu portre manzara gezdiğim yerleri çekmek için.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here